استاندار خراسان جنوبی مطرح کرد

ایجاد اشتغال پایدار در سایه توسعه صنایع دستی

معتمدیان تمرکز بر رشته های مزیت دار و توسعه صنایع دستی را راهکار مناسبی برای ایحاد اشتغال پایدار عنوان کرد.

به گزارش خاورستان، به نقل از روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی محمد صادق معتمدیان استاندار خراسان‌جنوبی در ستاد برنامه ریزی و راهبری جهش تولید استان در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خاطر نشان کرد: از اولویت های ما در زمینه تحقق شعار سال در حوزه صنایع دستی، تعریف خوشه هایی از رشته های مزیت‌دار هر شهرستان است.
وی افزود: در همین راستا می بایست اولویت های هر منطقه مشخص شود و با تمرکز بر این رشته های مزیت دار به منظور ایجاد اشتغال پایدار برنامه ریزی صورت گیرد.
استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: شناسایی صنعتگران ماهر، ارائه آموزش های تکمیلی، توانمندسازی هنرمندان از طریق پرداخت تسهیلات، طرح های حمایتی و تأمین مواد اولیه، کمک به برند سازی و بسته بندی صنایع دستی و فراهم کردن بازار فروش مناسب از جمله کارهایی است که باید در راستای تحقق عنوان سال به طور جدی دنبال شود.
معتمدیان در ادامه توسعه بازارچه های صنایع دستی را از دیگر برنامه های استان در سال ۹۹ برشمرد و گفت: با برگزاری نمایشگاه های دوره ای در شهرستان ها و همچنین فراهم کردن زمینه حضور هنرمندان در نمایشگاه های خارج استان، می توان بازار فروش مناسبی را برای عرضه تولیدات صنایع دستی فراهم کرد.
وی نظارت بر روند کار صنعتگران را عامل مهمی در کیفیت بخشی محصولات تولیدی خواند و گفت: در این زمینه از ظرفیت سازمان های مردم نهاد هم می توان بهره برد.
استاندار خراسان‌جنوبی در ادامه بر استفاده از ظرفیت دانش آموختگان رشته های صنایع دستی نیز تأکید کرد.
معتمدیان گفت: توسعه وضعیت موجود استان در زمینه اقامتگاه‌های بومگردی از طریق فراهم کردن منابع مالی، پرداخت تسهیلات ارزان قیمت و تأمین زیرساخت ها برای ترغیب بخش خصوصی نیز می تواند در ایجاد اشتغال، جذب گردشگر و درآمد زایی تأثیر بسزایی داشته باشد.
وی خاطرنشان کرد: مشاغل خانگی فرصت مناسبی برای اشتغالزایی است چراکه این مشاغل چون نیاز به محیط کار خاص ندارند و با کمترین سرمایه گذاری فعال می شوند، لذا می‌توانند اشتغالزایی مؤثری به همراه داشته باشند.
استاندار خراسان‌جنوبی تأکید کرد: مشاغل خانگی از آن جایی که در محیط منزل انجام می شوند، در اشتغالزایی زنان نقش مهمی دارند.
معتمدیان اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را به توسعه کارگاه های صنایع دستی در مناطق کم برخوردار استان مکلف کرد.
انتهای پیام/۱۲۷