معاون امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی خبر داد:

اختصاص ۱۲۸۵ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال خرد به خراسان جنوبی

اشرفی از اختصاص هزار و ۲۸۵ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال خرد به خراسان جنوبی خبر داد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، جواد اشرفی عصر امروز با بیان این مطلب در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی اظهار کرد: در شهرک صنوف آلاینده بیرجند، پست شبکه برق قوی هم در حال اجراست.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی در ادامه افزود: شهرداری قول صدور مجوز حفاری طرح گازرسانی به سایت صنوف آلاینده را در اسرع وقت داده است.

 ایجاد راه دسترسی به سایت صنوف آلاینده بیرجند در حال پیگیری است

وی متذکر شد: اجرای مسیر دسترسی به صنوف آلاینده به دلیل داشتن مالک شخصی کاری زمان‌بر است ولی پیگیری آن در اولویت برنامه ها قرار دارد.

اشرفی در ادامه با اشاره به اینکه برای پذیرش پروانه معادن به عنوان وثیقه بانکی، جلسه‌ای با حضور بانک‌های متولی برگزار شده ، بیان کرد: در این جلسه بانک‌های متولی ۴۰ و ۵۰ درصد پروانه معدنی را به عنوان وثیقه قبول می‌کنند همچنین ماشین آلات هم مشروط به نو بودن به عنوان وثیقه توسط بانک قبول می‌شود.

وی تصریح کرد: معادن کاران می‌ توانند تسهیلات مورد نیاز خود را از محل اوراق گام تأمین کنند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی از اختصاص هزار و ۲۸۵ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال خرد به خراسان جنوبی خبر داد و گفت: از این محل به هر متقاضی تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات پرداخت می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: همچنین امسال از محل تسهیلات بند «الف» تبصره ۱۸، ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان به خراسان جنوبی اختصاص یافته است.

اشرفی در پاسخ به انتقاد برخی افراد در خصوص نبود عدالت در پرداخت تسهیلات، گفت: تاکنون هیچ واحد تولیدی و‌ صنعتی از یک محل دو دفعه تسهیلات دریافت نکرده مگر اینکه طرح توسعه‌ای ارائه داده باشد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی از اختصاص ۴۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان از محل تبصره ۱۶ برای اصناف استان گفت و اظهار کرد: متولی و تصمیم گیرنده در خصوص پرداخت این منبع اعتباری سازمان صنعت، معدن و تجارت است.

رشد منابع و مصارف بانکی خراسان جنوبی

علیرضا زرنگ، دبیر کمیسیون هماهنگی بانک‌های خراسان جنوبی در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان اظهار کرد: منابع بانک‌های عضو کمیسیون هماهنگی بانک‌های استان از ۲۱۰ هزار و ۹۳۴ میلیارد ریال در مهرماه سال گذشته به ۲۸۶ هزار و ۴۰۱ میلیارد ریال تا پایان مهر ماه امسال افزایش یافته است.

دبیر کمیسیون هماهنگی بانک‌های خراسان جنوبی با اشاره به رشد ۳۶ درصدی منابع بانکی استان، ادامه داد: ترکیب این منابع هم شامل ۱۸ درصد جاری، ۱۲ درصد پس‌انداز، ۳۴ درصد بلندمدت، ۳۲ درصد کوتاه مدت و چهار درصد سایر منابع بوده است.

وی بیان کرد: همچنین مصارف بانکی خراسان جنوبی هم با رشد ۴۷ درصدی از ۱۹۰ هزار و ۵۰۳ میلیارد ریال در پایان مهر ماه سال گذشته به ۲۸۰ هزار و ۱۷۳ میلیارد ریال در همین بازه زمانی رسیده است.

زرنگ تصریح کرد: از تمام منابع و ظرفیت‌های بانک های خراسان جنوبی و حتی بالاتر از نرم بانک مرکزی، در این استان تسهیلات پرداخت شده است.

دبیر کمیسیون هماهنگی بانک‌های خراسان جنوبی با بیان اینکه مطالبات معوق استان ۲.۴ درصد است، افزود: بانک‌های کشاورزی، سپه و صنعت و معدن بیشترین حجم مطالبات را با توجه به حجم تسهیلات پرداختی دارند اما نسبت به میانگین کشور حجم مطالبات بانک‌ها پایین‌تر است.

مبنای پرداخت تسهیلات بانکی اشتغال ایجاد شده باشد

محسن احتشام، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند هم با تأکید بر اینکه باید پرداخت تسهیلات برای بخش‌های مختلف استان مشخص شود، گفت: نیاز است که اطلاعات نسبت منابع و مصارف استان به روز رسانی شود.

وی بیان کرد: باید عدالت رعایت و مبنای پرداخت تسهیلات، اشتغال ایجاد شده در واحدهای تولیدی و صنعتی باشد تا انگیزه سرمایه گذاران برای ایجاد کارآفرینی و اشتغال افزایش یابد.

انتهای پیام/۱۰