رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی مطرح کرد

ایجاد فرصت شغلی برای فارغ التحصیلان با توسعه مشاغل خانگی

امامدادی با اشاره به این‌که یکی از اهداف توسعه مشاغل خانگی ایجاد فرصت شغلی برای قشر فارغ‌التحصیل است، گفت: باید تلاش شود تا با منابع محدود بهترین خروجی را کسب کنیم.

به گزارش خبرنگار خاورستان، مهناز امامدادی، رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی امروز در نشست بررسی روند اجرای طرح ملی مشاغل خانگی در جهاددانشگاهی خراسان جنوبی، بیان کرد: تاکنون جهاددانشگاهی در ایجاد رشته‌های شغلی نوآورانه موفق عمل کرده است و این موفقیت باید در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی به خوبی دیده شود و تنوع رشته‌ای بر اساس نیازهای موجود، ایجاد شود.
وی با اشاره به این‌که یکی از اهداف توسعه مشاغل خانگی ایجاد فرصت شغلی برای قشر فارغ‌التحصیل است، ادامه داد: باید تلاش شود تا با منابع محدود بهترین خروجی را کسب کنیم.
امامدادی با بیان این‌که در این طرح سرانه آموزشی برای هر نفر ۱۰ نفر ساعت است، افزود: در رشته‌ها انتخابی باید پیشران‌های قوی انتخاب شوند و پیشران‌های قوی به طور قطع در استان وجود دارد و تنها نیازمند شناسایی دقیق آنان است.
وی ادامه داد: خودباوری باید در بین پیشران‌ها وجود داشته باشد و اگر این خودباوری با مشاوره‌های انگیزشی افزایش پیدا کند، به طور قطع نتایج بهتری به دست خواهد آمد.
رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی تأکید کرد: ایجاد خودباوری در قشر زنان باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد و در شرایط کنونی تغییرات فکری از تغییرات مهارتی مهم‌تر است.
امامدادی تاکید کرد: در آموزش باید خلاقیت و اعتماد به نفس را داشته باشیم و این نیاز را در متقاضی به وجود آوریم که عطش به یادگیری داشته باشد.
وی با تاکید بر این‌که باید بین محصولات پیوند ایجاد کنیم و از ظرفیت‌های استانی برای بسته بندی استفاده کنیم، یادآور شد: در رشته‌ها و فعالیت‌ها نگاه بین رشته‌ای داشته باشیم و این باور را به پیشرانان منتقل کنیم که مکمل هم هستند و از طریق هم افزایی و مشارکت می‌توانند به نتایج مثبت دست یابند.
جلال الدین صادقی ، رئیس جهاددانشگاهی خراسان جنوبی نیز در ادامه این نشست، بیان کرد: در حال حاضر مزیت‌های نسبی استان در حوزه مشاغل خانگی شناسایی شده است و تمام تلاش این بوده که نیازها و پتانسیل‌های استان در این حوزه مورد توجه قرار گیرد.
صادقی ادامه داد: در مرحله نخست اجرای طرح ملی مشاغل خانگی استان خراسان جنوبی به عنوان یکی از ۹ استان پایلوت کشور انتخاب و از سال ۹۶ اجرای این طرح در استان آغاز شد.
وی اشاره کرد: ویژگی های این طرح عدم وابستگی به تسهیلات اولیه، شناسایی مزیت‌های شغلی استان، ثبت نام متقاضیان، استعداد سنجی متقاضیان آموزش و توانمندسازی و مشاوره افرادی که توان ورود به طرح دارند، شناسایی افراد پشتیبان و در نهایت اتصال به بازار و نظارت بر تکمیل شدن این زنجیره بوده است.
وی یادآور شد: الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی تبدیل به یک نقشه راه شده است که محصول نظارت و کارفرمایان اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی و اجرای جهاد دانشگاهی است.
مجتبی ابراهیمی، مدیر سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال جهاددانشگاهی خراسان جنوبی نیز در این نشست اشاره‌ای به سرفصل مباحث مورد بررسی در فاز اول طرح کرد و گفت: بررسی وضعیت کلی استان، بررسی توانمندی‌ها و مزیت های منطقه‌ای استان، شناسایی مشاغل خانگی مزیت دار از جمله مباحث مورد بررسی در این طرح بود.
وی ادامه داد: مزیت‌هایی در این طرح شناسایی و۴۳ شغل احصا شد که ۲۹ شغل مربوط به شهرستان بیرجند است.
مدیر سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال جهاددانشگاهی خراسان جنوبی افزود: در فاز دوم طرح فرایند ثبت نام و اقدام عملیاتی در سامانه مشاغل خانگی، ارزیابی وراستی ازمایی نیز انجام و در نهایت اتصال به بازار متقاضیان مشاغل خانگی به برندهای ملی و استانی اجرا شد.
ابراهیمی تعداد کل متقاضيان طرح ملی توسعه مشاغل خانگی را ۹۶۶ نفر اعلام کرد و ادامه داد: تعداد اشتغال ایجاد شده در این طرح ۵۷۱ شغل بوده است.
وی افزود:۶ برند تحت عناوین جانای دهقان، برسومه، افرا، سارق، زالو پروران شرق، باران در این طرح ثبت شد.
مدیر سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال جهاددانشگاهی خراسان جنوبی از ایجاد ۳ شبکه پوشاک، عسل و حوله خبر داد.
ابراهیمی، ۳۳هزار و ۱۶۴ نفر ساعت اموزش، ۲۲۶ ساعت مشاوره و ۳۰پیشران را از اقدامات انجام شده در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی عنوان کرد.
وی با بیان این‌که در این طرح ۳۴ مزیت شناسایی شد که پوشاک، حوله بافی، تکثیر و پرورش زالوی طبی، پارچه بافی، تولیدعسل، گلیم بافی، جاحیم، قالی بافی، قلمزنی از جمله آن مزیت‌ها است.
انتهای پیام/۱۲۷