مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی خبر داد؛

ایجاد منبع درآمد ثابت برای ۴۵۰ خانوار با احداث نیروگاه‌های خورشیدی

دادگر گفت: احداث نیروگاه‌های خورشیدی در خراسان جنوبی تا کنون برای ۴۵۰ خانوار منبع درآمد ثابت ایجاد کرده است.

به گزارش خاورستان، مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی گفت: از ابتدای سال ۱۳۹۶ تاکنون حدود ۴۵۰ مشترک در اقصی نقاط استان اقدام به سرمایه گذاری در تولید برق خورشیدی کرده اند که تا کنون ۱۶ میلیارد تومان درآمد داشته اند.
وی افزود: بسیاری از این نیروگاه‌ها در مناطق روستایی و عشایری احداث شده است.
دادگر اظهار کرد: این ۴۵۰ نیروگاه خورشیدی خانگی، هم اکنون ۴.۵ مگاوات برق، تولید و به شبکه برق سراسری تزریق می‌کنند.
وی با اشاره به نقش مؤثر نیروگاه‌های خورشیدی در صرفه جویی منابع گفت: با فعالیت این ۴۵۰ نیروگاه خانگی، در این ۴ سال ۱۲ هزار و ۴۹۸ کیلووات ساعت برق خورشیدی تولید شده که سبب صرفه جویی ۲.۸ میلیون لیتری آب و همچنین ۳.۶ میلیون متر مکعبی گاز شده است.
وی اضافه کرد: همچنین تولید این مقدار برق خورشیدی سبب جلوگیری از انتشار ۸ هزار تن گاز‌های گلخانه‌ای شده است.
دادگر گفت: هر نیروگاه خورشیدی ۵ کیلوواتی خانگی در سال بالغ بر ۹۰۰۰ کیلووات ساعت انرژی تولید میکند که معادل این تولید از طریق نیروگاه گازی نیاز به مصرف ۲۵۵۶ مترمکعب گاز و ۱۹۸۰ لیتر آب دارد.
مدیر عامل شرکت توزیع برق خراسان جنوبی، به شرایط ایده آل استان در خصوص سرمایه گذاری در حوزه برق خورشیدی اشاره کرد و افزود: وجود ۳۰۰ روز آفتابی در سال، آب و هوای صاف با حداقل آلودگی، میانگین دمای مناسب، و شرایط واحد‌های مسکونی مناسب از نظر مساحت پشت بام از دیگر ویژگی‌هایی است که عرصه سرمایه گذاری در تولید برق خورشیدی را برای خانوار‌های شهری و روستایی ایجاد می‌کند.
دادگر گفت: این شرکت آمادگی دارد با مشترکانی که علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی خورشیدی باشند به نیابت از ساتبا (سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق) قرارداد ۲۰ ساله خرید تضمینی را امضاء و به محض تولید برق و اتصال نیروگاهشان به شبکه برق، بهای برق تضمینی را به حساب آن‌ها واریز کند.
انتهای پیام/۴