به همت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی(ره) خراسان جنوبی انجام شده؛

ایجاد ۱۲ هزار شغل در خراسان جنوبی / ساخت ۴۳ مجتمع آبرسانی در مناطق کم برخوردار خراسان جنوبی

مدیرکل ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) خراسان‌جنوبی گفت: طرح‌های اشتغالزایی این نهاد علاوه بر ایجاد فرصت‌های کسب وکار در مناطق محروم، مهاجرت معکوس روستاییان و رونق تولید را نیز به دنبال داشته است.

به گزارش خاورستان،سیدمجتبی موسوی مدیر کل ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) خراسان جنوبی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ستاداجرایی فرمان امام(ره) با توجه به ضرورت ایجاد اشتغال پایدار برای روستانشینان با تلاش و راهنمایی‌های انجام شده، فعالیت‌های جهادی خود را در این حوزه آغاز کرده است.
وی با بیان اینکه این نهاد از سال ۱۳۹۷ در اجرای طرح‌های اشتغالزایی خراسان‌جنوبی ورود پیدا کرده و هم‌اکنون ۴۲۴ روستا زیر پوشش این طرح‌ها قرار دارند، بیان داشت: طرح‌های اشتغالزایی بنیاد برکت با هدف کمک به اشتغال، توسعه روستاها و کمک به قشر آسیب‌دیده و محروم و کم‌درآمد اجرا می‌شود.
مدیرکل ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) خراسان‌جنوبی در خصوص تسهیلات در نظر گرفته شده برای طرح‌های اشتغال، تبیین کرد: ستاد اجرایی فرمان امام(ره) تا سال ۱۴۰۰، ۳۰۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه برای اجرای طرح‌های اشتغالزایی در استان متعهد شده است.
ایجاد ۱۲ هزار شغل در استان
موسوی با تأکید بر اینکه با پرداخت این تسهیلات تا سال ۱۴۰۰، ۵ هزار و ۳۰۰ طرح با ظرفیت ۱۲ هزار شغل مستقیم و غیر مستقیم در استان ایجاد می‌شود، تصریح کرد: ۳۰ تسهیل‌گر در ۱۱ شهرستان استان در راستای اجرای امور طرح‌های اشتغالزایی اجتماع‌محور با این نهاد همکاری دارند.
وی اضافه کرد: در راستای اشتغال‌زایی پایدار در روستاها، تفاهم‌نامه‌ای بین ستاد با استانداری منعقد شده که با به‌کارگیری ۳۰ تسهیل‌گر و مجری در ٥٠٠ روستای بالای ۵۰ خانوار ۱۶۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه اشتغال پرداخت شد.
مدیرکل ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) خراسان‌جنوبی با بیان اینکه از ابتدای این طرح تاکنون حدود ۳۰۰ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است، افزود: افراد بیکار یا افرادی که کمتر از ۷۰۰ هزار تومان در ماه درآمد دارند، مشمول حمایت ما در طرح اشتغال روستایی هستند.
موسوی از اعطای تسهیلات تا سقف ۴۰ میلیون تومان در روستا‌های بالای ۵۰ خانوار استان خبر داد و توضیح داد: این تسهیلات به‌صورت قرض‌الحسنه و با دوره تنفس شش ماهه است که به طرح‌های پرورش دام سبک، سنگین و صنایع‌دستی پرداخت می‌شود.
رونق تولید به سبک ستاد فرمان امام
وی با اشاره به اینکه طرح‌های اشتغالزایی این نهاد علاوه بر ایجاد فرصت‌های کسب وکار در مناطق محروم، مهاجرت معکوس روستاییان و رونق تولید را نیز به دنبال داشته، اضافه کرد: تاکنون ۶ هزار و ۳۰۰ طرح عمرانی، زیربنایی، محرومیت‌زدایی، فرهنگی و اشتغالزایی با اعتبار بیش از یک هزار میلیارد تومان اجرا شده است.
مدیرکل ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) خراسان‌جنوبی تصریح کرد: در حال حاضر بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام(ره) در ۴۹۶ طرح عمرانی، زیربنایی و محرومیت‌زدایی با اعتبار ۳۵ میلیارد تومان مشارکت دارد که ۶۰ درصد این طرح‌ها تا پایان سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد.
موسوی به ورود بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام به پروژه‌های آبرسانی اشاره و اعلام کرد: ۳۹ پروژه آبرسانی به روستاهای استان توسط این نهاد در حال اجرا است که ۲۵ پروژه تکمیل و به بهره‌برداری رسیده که با افتتاح مابقی پروژه‌ها بیش از ۱۱ هزار نفر از جمعیت روستایی استان از نعمت آب شرب سالم و بهداشتی بهره‌مند می‌شوند.
وی ادامه داد: بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام تاکنون در ۴۳ مجتمع آبرسانی خراسان‌جنوبی با اعتبار ۲۰ میلیارد تومان مشارکت داشته است.
مدیرکل ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) خراسان‌جنوبی خاطرنشان کرد: بنیاد برکت در ۸۶ پروژه مدرسه‌سازی با اعتبار۲۸ میلیارد تومان مشارکت دارد که از این تعداد تاکنون ۳۴ پروژه تکمیل و به بهره‌برداری رسیده و مابقی نیز در دست تکمیل است.