پیگیری سوژه مردمی؛

ایرادات قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت پیش پای سه شهرستان خراسان جنوبی/ مسئولان استانی پیگیری کنند

سه شهرستان درمیان، نهبندان و قاین در خراسان جنوبی از تسهیلات قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت بی بهره مانده و خواستار پیگیری موضوع هستند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، برای تشکیل خانواده، یکی از اصلی ترین ارکان، داشتن شرایط اقتصادی مناسب، برای فراهم نمودن مایحتاج، در طول دوران زندگی مشترک می باشد. در سال های اخیر، متاسفانه نرخ فرزند آوری، با توجه به تورم و ناتوانی مالی خانواده ها، در تامین هزینه های فرزند، بسیار پایین آمده است.

دولت، جهت جلوگیری از کاهش نرخ فرزند آوری، طرحی را برای کمک به خانواده هایی که دارای فرزند می شوند، جهت ارائه تسهیلات، در نظر گرفته است که از اهداف اجرای این طرح، تشویق به ازدواج و فرزند آوری می باشد. به این ترتیب، افراد دارای شرایط، با توجه به شرایط اعلام شده از سوی دولت، می توانند از وام نوزادان ۱۴۰۱، بهره مند شوند.

شرایط ثبت نام وام فرزند آوری ۱۴۰۱

آن دسته از افرادی که قصد دریافت وام فرزند آوری ۱۴۰۱​ را دارند، همانند ثبت نام کنندگان وام مسکن فرزند سوم، می بایست که شرایط لازم را برای اخذ این وام قرض الحسنه فرزند، داشته باشند، در غیر این صورت، امکان استفاده از این وام، برای افراد، وجود نخواهد داشت.

از جمله شرایط وام فرزند آوری شامل این موارد میشود  اول این وام نیاز به سپرده گذاری ندارد، آغاز بازپرداخت تسهیلات قرض الحسنه فرزند پس از ۶ ماه از دریافت این وام می باشد، افراد متقاضی واجد شرایط دریافت وام فرزند آوری می توانند برای متولدین مورخ اول فروردین ماه سال هزار و چهارصد به بعد، و حداکثر تا دو سال پس از تولد فرزند برای ثبت نام تسهیلات قرض الحسنه فرزند اقدام نمایند.

لازم به ذکر است به هر فرزند تنها یکبار تسهیلات قرض الحسنه فرزند به پدر تعلق خواهد گرفت.همچنین، در صورتی که زمان بازپرداخت وام فرزند آوری فرزند دیگری از متقاضی به دنیا بیاید، پرداخت تسهیلات قرض الحسنه فرزند طبق ضوابط دستورالعمل این تسهیلات، به کودک بعدی نیز، تعلق می گیرد.

براساس تبصره ۴ ماده یک قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، تسهیلات قرض الحسنه فرزند به افرادی تعلق خواهد گرفت که نرخ باروری شهرستان محل زادگاه پدر بالای ۲.۵ نباشد.

کارمزد وام فرزندآوری بر حسب مصوبات شورای پول و اعتبار، حداکثر چهار درصد، به صورت سالانه می باشد و تسهیلات قرض ‌الحسنه فرزند با گرفتن یک ضامن معتبر و سفته پرداخت می شود.

خراسان جنوبی یکی از استانهایی پهناور کشور است که مشمول وام فرزند آوری شده اما در این استان مرزی و کم برخوردار که دارای ۱۱ شهرستان است، سه شهرستان درمیان، نهبندان و قاین به دلیل اینکه نرخ باروری در این شهرستانها بیش از ۲.۵ است وام فرزند آوری به این شهرستانها تعلق نمیگرد.

بالا بودن نرخ باروری در این سه شهرستان در حالی از سوی مراجع ذیربط اعلام شده که اهالی این شهرستانها این موضوع را قبول ندارند و معتقد هستند وام فرزند آوری باید بر اساس محرومیت شهرستانها، شرایط اقتصادی و درآمد خانواده ها و اینگونه موارد باشد و برای استان کم برخوردار خراسان جنوبی باید تمام استان در نظر گرفته میشد.

ایردات قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت

مصطفایی یکی از اهالی شهر اسدیه مرکز شهرستان درمیان در گفت و گو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: پس از اعلام شرایط وام فرزند آوری برای دریافت وام ثبتنام کردم.

وی با بیان اینکه دومین فرزندش متولد نیمه دوم سال ۱۴۰۰ است، افزود: ابتدای امر که برای وام فرزند آوری ثبتنام کردیم مشکلی وجود نداشت سامانه خطا نداد و ثبتنام انجام شد.

این فرد بیان کرد: بعد از گذشت حدود یک ماه پیامکی مبنی بر اینکه طی چند روز آینده برای دریافت وام به بانک مراجعه و مدارک را ارائه دهم به شماره تماسم ارسال شد که وقتی به بانک مراجعه کردم رئیس بانک گفت این تسهیلات به دلیل نرخ باروری بیش از ۲.۵ در این شهرستان به درمیان تعلق نمیگیرد.

مصطفایی عنوان کرد: به رئیس بانک گفتم مگر میشود که شامل حال درمیان نشود؟ اگر اینگونه است چرا ثبتنام اولیه انجام شد و خطا نداد؟

وی ادامه داد: رئیس بانک گفت این موارد به من ارتباطی ندارد به یک بانک دیگر بروید و سوال کنید اگر امکان پرداخت و جابجایی باشد وام را دریافت کنید.

این فرد اظهار کرد: با چند بانک دیگر تماس گرفته و سوال کردم که وام فرزندآوری را پرداخت میکنید؟ که تمامی بانکها گفتند خیر این وام به شهرستان درمیان تعلق نمیگیرد.

مصطفایی گفت: اینکه مردم را چند ماه معطل کنند و بعد از اینکه پیامک ارسال شود بگویند به شهرستان درمیان تعلق نمیگیرد کار درستی نیست اگر قرار بود به درمیان تعلق نگیرد چرا ثبتنام انجام شد و مردم را منتظر گذاشتند؟

وی تصریح کرد: شهرستان درمیان یک شهرستان مرزی و کم برخوردار است و اگر نرخ باروری بالایی هم داشته مربوط به سالهای گذشته است نه سالهای اخیر که جوانان از ترس شرایط سخت اقتصادی به سختی ازدواج میکنند فرزندآوری که بماند.

این شهروند تاکید کرد: دولت اگر قصد کمک به خانواده ها را با تشویق به فرزندآوری داشته این شرط ها را نباید میگذاشت آن هم برای استان خراسان جنوبی و شهرستان درمیان که شرایط زندگی مردم در پایین ترین سطح اقتصادی است.

مصطفایی به پخش پوشک نوزاد با تعرفه دولتی و به صورت اینترنتی با اختلاف قیمت نسبت به بازار آزاد اشاره کرد و گفت: در شهر بیرجند سه شعبه در این خصوص وجود دارد اما در شهر اسدیه که مرکز شهرستان است هیچ شعبه و سایتی جهت تهیه پوشک با تعرفه دولتی نیست.

وی افزود: دولت و مسئولان اگر قرار است از فرزندآوری و خانواده ها حمایت کنند حمایت ها از همه شهرستانها را در نظر بگیرند و فقط منافع و مزایا برای برخی از شهرستانها نباشد.

اذانی یکی دیگر از شهروندانی که کد ملی اش متعلق به درمیان است در گفت و گو با خاورستان، اظهار کرد: من متولد، بزرگ شده و ساکن بیرجند هستم اما به دلیل اینکه کد ملی من برای درمیان زده شده وام فرزند آوری به فرزندم تعلق نمیگیرد.

وی افزود: اینکه کد ملی من متعلق به درمیان است اما ساکن آنجا نیستم و فرزندم به جمعیت مرکز استان افزوده شده و هیچ دخلی به درمیان ندارد حال باید چوب بالا بودن نرخ بالای باروری در این شهرستان را بخورد.

این شهروند بیان کرد: اینگونه شروط برای پرداخت وام فرزندآوری بدترین مجازات به جای مشوق برای افرادی که دارای کد ملی درمیان هستند است و لازم مسئولان این شهرستان از جمله نماینده مجلس و استاندار برای رفع مشکل رایزنی کنند.

سلیمانی یکی دیگر از شهروندانی که کد ملی اش مربوط به درمیان است به خبرنگار ما گفت: من متولد و بزرگ شده شهرستان درمیان هستم اما حال ساکن بیرجند و فرزندم متولد بیرجند و دارای کد ملی از مرکز استان است اما چون کد ملی پدر متعلق به درمیان است این وام به من تعلق نگرفته است.

وی افزود: جالب است که ابتدا ثبتنام در سامانه انجام شد اما وقتی نوبت به پرداخت وام رسید بانک گفت به دلیل اینکه کد ملی شما متعلق به درمیان است وام قابل پرداخت نیست.

محمدی نیز یکی دیگر از شهروندان درمیانی که ساکن بیرجند و فرزندش متولد و دارای کد ملی از بیرجند است به خاورستان، گفت: برای دریافت وام فرزند آوری ثبتنام کردم و پیامک دریافت وام و ارائه مدارک به بانک برای من ارسال شد اما وقتی به بانک مراجعه کردم گفتند وام به شما تعلق نمیگرد.

وی افزود: اینکه فقط خبر وام فرزند آوری رو بزرگ کنند اما با این همه چالش مواجه باشد شایسته مردم و راهی برای تشویق به فرزند آوری نیست.

این شهروند بیان کرد: قبل از بزرگ کردن این بحث باید اطلاع رسانی میشد که کد ملی های کدام شهرستانها شرایط ثبتنام دارند و کدام شهرستانها ندارند و وقتی به درمیان تعلق نمیگرفت ثبتنام هم نمیشد مانند شهرستان قاین که همان ابتدای ثبتنام سامانه خطای ثبتنام میداد.

محمدی افزود: ملاک برای پرداخت وام فرزند آوری باید شرایط اقتصادی مردم و شهرستانهای مرزی و مجموع خراسان جنوبی با توجه به مرزی بودن و وضعیت ضعیف اقتصادی میبود نه نرخ باروری که مشخص نیست منبع این آمار کجا است‌.

فرامرزی یکی از اهالی روستاهای شهرستان درمیان نیز به خاورستان گفت: برای من که همان ابتدا امکان ثبتنام وجود نداشت.

وی افزود: وضعیت سامانه ثبتنام به حدی افتضاح بوده که برای برخی ثبتنام شده و بعد مشخص شده شرایط دریافت وام را ندارند و برای برخی اصلا امکان ثبتنام نبوده است.

اکبری از ساکنین شهرستان نهبندان نیز در گفت و گو با خاورستان، اظهار کرد: در شهرستان نهبندان نیز به دلیل بالابودن نرخ باروری امکان ثبتنام وجود ندارد.

وی با بیان اینکه نرخ باروری شرط منصفانه و عادلانه ای برای پرداخت وام فرزندآوری نیست، افزود: شهرستان نهبندان محروم ترین شهرستان استان بوده و باید برای این شهرستان این تسهیلات در نظر گرفته میشد.

این شهروند با بیان اینکه خداوند فرزند دوقلو به من داده و در حال حاضر سه فرزند دارم، بیان کرد: شغلم کارگری است و در حال حاضر با توجه به شرایط اقتصادی و عدم شغل ثابت تامین حداقل مخارج زندگی و فرزندان برایم سخت است.

اکبری گفت: باتوجه به نیاز نوزادانم به شیرخشک برای تهیه مراجعه کردم اما به سختی و کمتر از سهمیه به من دادند.

وی اظهار کرد: همان حمایتی که از خانواده های دارای دو قلو میشود از من نشده و اینکه این تسهیلات فرزند آوری هم به شهرستان ما تعلق نگیرد اوج بی عدالتی است.

شهرستان قاین نیز یکی دیگر از شهرستانهایی است که تسهیلات فرزند آوری به این شهرستان تعلق نمیگیرد.

شهرستان‌های قائنات، درمیان و نهبندان مشمول این طرح نمی‌شوند

زرنگ دبیر شورای هماهنگی بانک‌های خراسان جنوبی با اشاره به تصویب قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، گفته بود: قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در سال ۱۴۰۰ در مجلس شورای اسلامی تصویب و به دولت جهت اجرای در سال گذشته ابلاغ شده است.

وی افزود: براساس جزءدو بند الف تبصره ۱۶ قانون بودجه سال جاری مقرر شده است وام قرض الحسنه فرزند آوری به متقاضیان اعطا می‌شود که تاریخ تولد فرزند آنان از ۱ فروردین ۱۴۰۰ به بعد باشد.

دبیر شورای هماهنگی بانک‌های خراسان جنوبی با اشاره به اینکه مبلغ وام قرض الحسنه فرزند آوری به ازای فرزند اول تا سوم به ترتیب، ۲۰، ۴۰ و ۶۰ میلیون تومان است، گفت: فرزند چهارم ۸۰ میلیون تومان و فرزند پنجم و بیشتر از آن هم تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی دریافت می‌کنند.

زرنگ عنوان کرد: دوره بازپرداخت هر یک از این تسهیلات نیز به ترتیب ۳۶، ۴۸، ۶۰، ۷۲ و ۸۴ ماهه است، که با شش ماه دوره تنفس برای شروع اقساط پرداخت می‌شود و متقاضی باید دارا‌ی تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران و فرزند در خاک کشور متولد شده باشد.

وی خاطرنشان کرد: کارمزد تسهیلات فرزندآوری حداکثر ۴ درصد به صورت سالانه است و پرداخت آن مبتنی بر اعتبارسنجی متقاضیان، با اخذ سفته از متقاضی و یا یک ضامن معتبر است.

دبیر شورای هماهنگی بانک‌های خراسان جنوبی با بیان اینکه تسهیلات تولد فرزند به افرادی تعلق می‌گیرد که نرخ باروری شهرستان محل زادگاه پدر یا فرزند، بالای ۲.۵ نباشد، گفت: بر این اساس فرزند یا پدر متولد در شهرستان‌های قائنات، درمیان و نهبندان مشمول این طرح نمی‌شوند.

ایرادات قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت را به مراجع مربوطه اعلام کردیم

سعید امینی نسب معاون سیاسی امنیتی اجتماعی فرماندار شهرستان درمیان در گفت و گو با خاورستان، اظهار کرد: طبق آماری که اعلام شده نرخ باروری در شهرستان درمیان بیش از ۲.۵ است.

وی افزود: برخی آمار نرخ باروری را در شهر اسدیه ۲.۷ و مجموع شهرستان درمیان بیش از این اعلام کردند.

معاون سیاسی امنیتی اجتماعی فرماندار شهرستان درمیان بیان کرد: فرمانداری درمیان برای پیگیری این موضوع ایرادات قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت را به دفتر نماینده مجلس شورای اسلامی، دفتر اموربانوان و خانواده استانداری و دفتر بازرسی استانداری منعکس کرده و خواستار پیگیری موضوع از مرکز شدیم.

ابوالفضل ایروانی فرماندار شهرستان نهبندان نیز در گفت و گو با خاورستان، اظهار کرد: مسئله بالا بودن نرخ باروری در شهرستان نهبندان و عدم تعلق تسهیلات قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت به این شهرستان برای مردم شهرستان مرزی نهبندان مشکل ایجاد کرده است.

وی افزود: این مسئله و پیگیری جهت رفع مشکل به دفتر امور بانوان ک خانواده استانداری، دانشگاه علوم پزشکی و دفتر نماینده مجلس شورای اسلامی منعکس شده است.

فرماندار نهبندان بیان کرد: در سفر اخیر آقای نیکزاد به شهرستان نهبندان این مسئله جهت انعکاس و پیگیری به از مرکز منتقل شد و خواستار پیگیری شدیم.

ایروانی عنوان کرد: تاکنون پاسخ قطعی از سوی مسئولانی که مسئله به آنها منعکس شده به ما اعلام نشده اما پیگیر این موضوع هستیم.

انتهای پیام/۱۲۷