فرمانده منطقه پدافند هوایی شرق کشور خبرداد

ایران دارای امن‌ترین آسمان در منطقه غرب آسیا/ نقش مؤثر پدافند هوایی در تأمین امنیت منابع درآمدی کشور

فرمانده منطقه پدافند هوایی شرق کشور گفت: سازمان ایکائو که یک سازمان جهانی در زمینه مدیریت ترددها و حمل و نقل هوایی است چند سال قبل اعلام کرد که آسمان جمهوری اسلامی ایران امن‌ترین آسمان منطقه در غرب آسیا است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، امیر سرتیپ‌دوم علی‌اکبر عباسی‌تجدد فرمانده منطقه پدافند هوایی شرق کشور صبح امروز در نشست خبری گفت: کشور ایران در حال حاضر همچون جزیره‌ای آرام در اقیانوسی متلاطم قرار دارد که گروه‌های تکفیری در تمام کشورهای پیرامون در حال فعالیت‌اند اما به برکت بیداری و هوشیاری مردم بصیر و خداجو و با پشتوانه رهبری مدبر و آگاه و فعالیت‌های ‌روزی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، جرأت جسارت به ایران اسلامی را ندارند.
وی افزود: پیام جمهوری اسلامی ایران برای کشورهای همسایه صلح، دوستی و ثبات منطقه‌ای است و حریم امن و گسترده‌ای که امروز در آسمان، دریا و زمین وجود دارد بر پایه تجارب و رشادت‌های غرورآفرین نیروهای مسلح در هشت سال دفاع مقدس است و ریشه گران‌بهای آن در دل تاریخ مقابله جانانه و مردانه فرزندان ملت شریف ایران در مقابل تجاوز آشکار رژیم بعث صدام معدوم دارد.
فرمانده منطقه پدافند هوایی شرق کشور با اشاره به این‌که دهم شهریورماه بزرگداشت سالروز دهمین سال تشکیل قرارگاه پدافند هوایی خاتمالانبیا (ص) است بیان کرد: فرمانده معظم کل قوا با هدف تقویت جایگاه پدافند هوایی، در دهم شهریورماه سال ۱۳۸۷، فرمان استقلال و تشکیل پدافند هوایی را به عنوان یک فرماندهی مستقل صادر و پدافند هوایی از پیکره نیروی هوایی ارتش جدا شد و امروز به عنوان یک یگان فرا نیرویی هدایت عملیات پدافند هوایی کلیه یگان‌های پدافند هوایی نیروهای مسلح اعم از ارتش، سپاه، بسیج و نیروی انتظامی را برعهده دارد.
عباسی‌تجدد با اشاره به مأموریت‌های اصلی پدافند هوایی اظهار کرد: در مرحله اول کشف هرگونه اهداف پرنده، توسط رادارهای مختلف و تجهیزات شنود الکتریکی و دیدبانی بصری، مرحله دوم شناسایی و تشخیص دوست از دشمن به این معنا که با قطعیت کامل مشخص شود هر پرنده‌ای که در پهنای آسمان کشور کشف شود خودی است یا دشمن، مرحله سوم رهگیری هواپیمای دشمن و مرحله چهارم درگیری و انهدام هواپیماهای دشمن است.
وی افزود: کارکنان در عرصه دفاع مقدس همواره در حالت اجرای مأموریت هستند و وضعیت آمادگی رزمی ما مستقل از زمان جنگ و بحران است. در زمان بحران و نبرد این وضعیت آمادگی رزمی به بالاترین حالت خود می‌رسد و از این طریق مجموعه پدافند هوایی سهم عمده خود را در تولید امنیت ملی ایفا می‌کند.
فرمانده منطقه پدافند هوایی شرق کشور در خصوص نقش پدافند در هشت سال دفاع مقدس اظهار کرد: در هشت سال دفاع مقدس پدافند هوائی هم‌زمان با حضور در صحنه نبرد و کلیه عملیات‌های انجام شده با استقرار در پالایشگاه‌ها، تلمبه‌خانه‌ها، پتروشیمی‌ها، نیروگاه‌ها، پایانه‌های نفتی، اسکله‌ها، کارخانه‌جات، ذوب آهن و همچنین روی ناوها و نفت‌کش‌ها نقش مؤثری در تأمین امنیت و حفظ و حراست از منابع درآمدی کشور ایفا کرد.
عباسی‌تجدد گفت: جزیره خارک در طول جنگ ۲ هزار و ۸۸۸ دفعه مورد هجوم هوایی قرار گرفت اما به دلیل عکس‌العمل به موقع سامانه‌های پدافندی ارسال نفت هیچ‌گاه قطع نشد و ۱۳۷۷ مورد حمله توسط هواپیماهای میراژ-میگ ۲۵ و سوخو ۲۳ به نفت‌کش‌های حامل نفت ایران، تعداد ۳۱۴۵ نفتکش تحت حفاظت پدافند هوایی به سلامت از تنگه هرمز عبور کرد و ۵۵ فروند هواپیمای دشمن ساقط شد.
وی افزود: در عملیات والفجر تنها در طول ۲۰ روز ۱۳۵ هواپیمای دشمن ساقط شد. در این عملیات ۸۲ موشک شلیک شد که ۵۲ موشک به هدف اصابت کرد و حداقل ۹ فروند هواپیمای عراقی به وسیله توپ‌های ۲۳ و ۳۵ میلی‌متری ساقط شد.
فرمانده منطقه پدافند هوایی شرق کشور گفت: در ۸ سال دفاع مقدس پدافند به گونه‌ای عمل کرد که علاوه بر سرنگونی ۶۰۵ هواپیما و ۶۷ فروند بالگرد دشمن، سه بار نیروی هوایی عراق را به کلی نابود کرد و تعداد ۵۹ خلبان عراقی را اسیر کرد.
عباسی‌تجدد اظهار کرد: در جنگ شهرها پدافند هوایی چنان جانانه دفاع کرد که علاوه بر سرنگونی هواپیماهای عراقی، موشک‌های اسکاد را قبل از برخورد با زمین از بین می‌برد و مجموع تجاوزات کشف شده عراق توسط سامانه‌های پدافندی تنها در ۳ سال آخر جنگ ۹۸٫۷۹۲ مورد بود که با واکنش به موقع خنثی شد.
وی افزود: در جنگ ۸ سال دفاع مقدس از مجموعه پدافند هوایی ۴۰۰ نفر پایور و ۶۰۰ نفر وظیفه به شهادت رسیدند.
فرمانده منطقه پدافند هوایی شرق کشور گفت: مجموعه پدافند هوایی کشور با پشتیبانی صنایع وزارت دفاع و شرکت‌های دانش بنیان، در طراحی و تولید اکثر نیازمندی‌ها و تسلیحات دفاع مقدس، اعم از سامانه‌های پیشرفته راداری در بردها و فرکانس‌های متنوع، سامانه‌های موشکی پیشرفته بومی در بردهای مختلف، سامانه‌های توپخانه‌ای دقیق و پرحجم مجهز به فناوری‌های جدید، سامانه فرماندهی و کنترل تاکتیکی، سامانه هاسی جمع‌آوری اطلاعات چند طیفی بومی و سامانه‌های جنگ الکترونیک با قابلیت‌های فراگیر ارتباطات پایدار به خودکفایی رسیده است و از نظر قدرت دفاعی هوایی هم‌اکنون در سطح چند کشور طراز اول محسوب می‌شویم.
عباسی‌تجدد اظهار کرد: سازمان ایکائو که یک سازمان جهانی در زمینه مدیریت ترددها و حمل و نقل هوایی است چند سال قبل اعلام کرد که آسمان جمهوری اسلامی ایران امن‌ترین آسمان منطقه در غرب آسیا است و این امنیت باعث شده تعداد پروازهای حارجی و گذری از روی کشور افزایش چند برابری پیدا کند.
فرمانده منطقه پدافند هوایی شرق کشور در خصوص برنامه‌های گرامیداشت دهمین سال تشکیل قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) گفت: تجلیل از کارکنان و سربازان نمونه، برگزاری مسابقات ورزشی، برگزاری محفل انس با قرآن کریم، دیدار با نماینده ولی فقیه، اهدای خون کارکنان، برگزاری جشن غدیر، برپایی ایستگاه صلواتی و ویزیت رایگان مردم در ۹ مصلی نماز جمعه استان انجام خواهد شد.
عباسی‌تجدد با بیان این‌که مسئولیت حفاظت از ۳۴۰ هزار کیلومتر مربع در چهار استان و استقرار در ۳۰۰ نقطه پدافندی از وظایف پدافند هوایی خراسان جنوبی در شرق کشور است، اظهار کرد: پدافند یک شبکه و مجموعه‌ای از حلقه‌های متفاوت است که ۳۶۰ درجه کشور را به وسیله رادارها پوشش داده است.
وی افزود: در حال حاضر کشور ایران کشوری امن است و هیچ تهدیدی ما را مواجه نمی‌کند.
فرمانده منطقه پدافند هوایی شرق کشور با بیان این‌که امروز تمام تجهیزات نیروهای مسلح بروز و کاملا بومی است و وابسته به هیچ کشور خارجی نیستیم گفت: پدافند هوایی با آمادگی صد در صد و بدون استفاده از تجهیزات فرسوده در مقابل دشمن ایستادگی خواهد کرد.
عباسی‌تجدد ادامه داد: ۳۱ شهریورماه در مراسم رژه تجهیزات بروز برای مردم به نمایش گذاشته می‌شود.
انتهای پیام/۱۳۶/ ۱۱/ ۴