وزیر جهاد کشاورزی در خراسان‌جنوبی؛7

ایران وابستگی ۱۷ میلیون تنی به خرید نهاده دارد/ درخواست تصویب اعتبار برای آب از صندوق توسعه ملی

خاوازی با بیان این‌که در بحث نهاده‌ها در ایران ۱۷ میلیون تن وابستگی به خرید نهاده داریم، گفت: بانک مرکزی تمام تلاش خود را کرده و همیشه به وزارت جهاد کشاورزی نگاه ویژه ای داشته است اما فشار سنگینی برای تامین ارز وجود دارد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی امشب در دیدار تشکل ها، فعالین و نخبگان کشاورزی استان خراسان جنوبی با وزیر جهاد کشاورزی، اظهار کرد: تمام فعالیت‌ها در خراسان‌جنوبی باید آب محور باشد.
وی افزود: در خراسان جنوبی باید کشت تریدی کاله افزایش داشته باشد چرا که صرفه اقتصادی بالایی دارد، گسترش و نفوذ ارقام جو و گلرنگ در استان توسعه داشته باشد نه کلزا و در بحث گندم نیز ارقام تکاب آن کشت شود.
وزیر جهاد کشاورزی بر جذب ظرفیت هیئت علمی از نخبگان کشاورزی تاکید کرد و گفت: اگر کشاورزی سنتی در خراسان جنوبی ادامه داشته باشد آخر کار مشخص است و شاهد فشار روی منابع آب خواهیم بود.
خاوازی عنوان کرد: باید در خراسان جنوبی گیاهانی پرورش داده شود که کم آب بر است.
تولید ارزن و سوربن دانه ای در خراسان جنوبی
وی بر افزایش تولید ارزن و سوربن دانه‌ای در خراسان‌جنوبی تاکید کرد و افزود: زنده ماندن صنعت طیور اگر تحریم ها ادامه پیدا کند وابسته به ارزن و سوربن دانه ای است چراکه بخشی از کنجاله را پوشش می‌دهد.
وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: باید کشت سوربن دانه ای و علوفه ای در برنامه جهاد کشاورزی استان باشد و برنامه توسعه کشت خارشتر از کاشت، داشت، برداشت، فرآوری و … در استان مورد توجه قرار گیرد.
خاوازی با بیان این‌که وزارتخانه جهاد کشاورزی از نظر فنی و غیر فنی با تمام وجود در کنار کشاورزان خراسان جنوبی است، افزود: باید اقدامات انجام شده در استان تبدیل به برنامه های سوددِه باشد.
وی عنوان کرد: یکی از مهمترین بخش ها در کشاوزری آب است و باغبانی نیز یکی از مزیتهای استان است که باید به آن پرداخته شود.
وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد: عناب خراسان جنوبی نیز باید مانند اتفاقی که برای زعفران افتاده و در همه جا پخش شده، باشد و معرفی شود.
لزوم وجود حفاظت گاه و ذخیرگاه ژنتیکی زرشک و عناب
خاوازی تاکید کرد: برای زرشک و عناب باید در استان باغ مادری و یک حفاظت گاه و ذخیرگاه ژنتیکی وجود داشته باشد.
وی ادامه داد: اگر اجناس چینی در بازار توسعه پیدا کند با داشتن ذخیرگاه ژنتیکی میتوان بازار را با تولید محصول بهتر به دست گرفت.
وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه باید از گیاهان بومی استان محافظت شود، تصریح کرد: خراسان جنوبی بدون چون و چرا نیازمند صنایع تبدیلی و تکمیلی است.
خاوازی عنوان کرد: وزارت جهاد کشاورزی، بانک کشاورزی و معاونت مربوطه در خصوص راه اندازی صنایع تبدیلی و تکمیلی در استان خراسان جنوبی کمک میکنند چراکه در غیر اینصورت مدیون مردم استان خواهیم بود.
زعفران، زرشک و عناب معرفی شود
وی خاطرنشان کرد: روی معرفی زرشک و عناب استان کار نشده و وقتی کار نشده چطور توقع داریم اتفاقات خوبی برای این محصولات انجام شود؟
وزیر جهاد کشاورزی درخواست کرد: برای معرفی زعفران، زرشک و عناب استان به ایران و خارج کشور فیلم های کوتاهی تهیه شود بحث تامین اعتبار، صحبت به رئیس رسانه ملی و هماهنگی برای پخش با وزارت جهاد کشاورزی حتی در شبکه های بین المللی میتوان محصولات خراسان جنوبی را معرفی کرد.
خاوازی عنوان کرد: باید ویژگی های دارویی محصولات خراسان جنوبی از جمله عناب توسط پزشکانی که در این خصوص تخصص دارند از طریق شبکه های ملی بیان شود و ما آمادگی این را داریم که همکاری لازم برای فراهم شدن زمینه حضور پزشکان متخصص در این خصوص را در شبکه های ملی از مرکز کشور پیگیری کنیم.
وی بر بسته بندی متناسب برای عناب تاکید کرد و گفت: اگر بسته بندی خوبی برای عناب انجام شود در بازار میوه و تره بار تهران جای فروش دارد؛ همانگونه که برای میوه های خارجی بسته بندی انجام و در بازار میوه و تره بار پایتخت موجود است اگر برای عناب نیز بسته بندی صورت گیرد جای عرضه وجود دارد اما متاسفانه این کارها برای عناب نشده است.
وزیر جهاد کشاورزی در خصوص پنبه، اظهار کرد: برای پنبه نیاز به برند سازی و کار داریم. اگر پنبه خراسان جنوبی در دست خارجی ها باشد به بهترین نحو فرآوری کرده و با تولید پنبه ای لطیف به فروش میرسانند.
خاوازی با اشاره به بحث سردخانه ها، عنوان کرد: در این خصوص نیز آمادگی همکاری برای نگهداری زرشک کشاورزان را داریم.
وی خاطرنشان کرد: برای حمایت از صنایع تبدیلی و تکمیلی باید سرمایه گذار پیدا شود که وزارت جهاد کشاورزی نیز آمادگی این همکاری را دارد.
درخواست تصویب اعتبار برای آب از صندوق توسعه ملی
وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: برای آب باید یک کار بزرگ باید انجام شود لذا از مجمع نمایندگان چهار استان کرمان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، و سیستان و بلوچستان درخواست میشود اعتباری برای قنوات از صندوق توسعه ملی مصوب کنند.
خاوازی خاطرنشان کرد: نکته دیگر برای سرمایه گذاری روی منابع آب شور و پرورش ماهی تیلاپیا است که این فعالیت میتواند چهره اقتصادی استان را تغییر دهد. در این خصوص نیز برای زمین و اعتبار وزارتخانه جهاد کشاورزی در کنار خراسان جنوبی است چراکه این کار میتواند انقلابی در استان ایجاد کند.
وی با بیان این‌که در بحث پرورش ماهی تیلاپیا میتوان از ظرفیت بنیاد برکت و بنیاد مستضعفان استفاده کرد، افزود: باید برای پرورش ماهی تیلاپیا سرمایه گذار پیدا کرد چراکه در خراسان جنوبی ظرفیت پرورش این نوع ماهی وجود دارد.
وزیر جهاد کشاورزی گفت: در بحث مشارکت عمومی در آب اگر در استان یکپارچه سازی اراضی انجام شود ضمن آبیاری رایگان بحث آب مدیریت شده و باید گفت این اقدام در اولویت کارهای جهاد کشاورزی است.
برای گلخانه محدودیت اعتباری نداریم
خاوازی با بیان این‌که برای گلخانه محدودیت اعتباری نداریم، تصریح کرد: فعالیت هایی که در بحث گلخانه ها انجام میشود باید به صورت زنجیره باشد در غیر اینصورت تاثیر نخواهد داشت.
وی خاطرنشان کرد: با احداث گلخانه می‌توان آب را نجات داد.
وزیر جهاد کشاورزی بر موافق بودن با تشکیل کارگروهی از نخبگان و داشتن اختیارات اشاره کرد و افزود: تشکیل کنسرسیومی متشکل از بخش خصوصی و دولتی برای انجام تحقیقات روی محصولات راهبردی استان ایده خوبی است.
خاوازی تاکید کرد: برای جلوگیری از خام فروشی محصولات کشاورزی استان آماده هستیم اما باید سرمایه گذاری در این خصوص جلودار باشد.
وابستگی ۱۷ میلیون تنی به خرید نهاده
وی خاطرنشان کرد: در بحث نهاده ها در ایران ۱۷ میلیون تن وابستگی به خرید نهاده داریم.
وزیر جهاد کشاورزی گفت: بانک مرکزی تمام تلاش خود را کرده و همیشه به وزارت جهاد کشاورزی نگاه ویژه ای داشته است اما فشار سنگینی برای تامین ارز وجود دارد.
خاوازی با بیان این‌که در مسائل مختلف تحریم و در حال حاضر در جنگ اقتصادی هستیم، عنوان کرد: در کشور در بحث تولید و تامین جو و کنجاله خیلی عقب هستیم و شرایط مالی نسبت به ابتدای سال خیلی تغییر کرده است.
وی گفت: در حال حاضر ۲۶۰ هزار تن ذرت،۳۴۰ هزار تن جو و ۵۰ تن کنجاله آماده معامله است.
وزیر جهاد کشاورزی به صنعت مرغ اشاره کرد و افزود: در بحث نقدینگی نیز باید بانک کشاورزی به صنعت دام و طیور کمک کند.
خاوازی تصریح کرد: در کشور در بخش کشاورزی به اندازه بخش، تسهیلات دیده نشده که باید در قانون بودجه برای بخش کشاورزی تدبیری اندیشیده شود و این اقدام نیاز به کمک نمایندگان دارد.
تهیه طرحی برای صنعت دام
وی از تهیه طرحی برای صنعت دام خبر داد و گفت: اگر این طرح تصویب شود برای بخش دام، تولید گوشت و قیمت گوشت شاهد اتفاقات خوبی خواهیم بود.
وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: برای جابجایی دام بین استانها نیز همکاری می‌شود.
خاوازی به کمبود نقدینگی اشاره کرد و گفت: در کشور فقط به ۵ قلم کالا ارز ۴۲۰۰ تعلق میگیرد برای مابقی ارز نیمایی در نظر گرفته می‌شود.
وی به گلایه های مطرح شده در خصوص وام و اقساط اشاره کرد و گفت: درخواست میشود از سوی بانک کشاورزی برای وام ها دوره تنفس در نظر گرفته شود.
انتهای پیام/۱۲۷