یادداشت؛

بابا بزرگ کتابخانه های روستایی

صحبت از بانی کتابخانه روستای خوانشرف نهبندان است که در کنار آسبادهایی که در حال در نوردیدن مرزها برای جهانی شدن است دارای بزرگترین کتابخانه روستایی ایران زمین نیز است.

به گزارش خاورستان، فرخی در یادداشتی نوشت: باقی الصالحاتی از این بهتر که بعد از فراغت از کار آن هم ۳۰ سال خدمت و پاسداری از امنیت ایران زمین، این بار پا به میدان پاسداری از امنیت فرهنگی موطن خویش روستای خوانشرف آن هم در کم برخودار ترین نقطه خراسان جنوبی (نهبندان) بگذاری.

آفرین به این پاسدار امنیت کشور که اکنون شده فرمانده پاسبانی از مرزهای فرهنگی آن هم در روستای خوانشرف نهبندان.

صحبت از بانی کتابخانه مرحوم غلامحسین آسکتی روستای خوانشرف نهبندان است که با همت این خیر خوانشرف نهبندان در کنار آسبادهایی که در حال در نوردیدن مرزها برای جهانی شدن است دارای بزرگترین کتابخانه روستایی ایران زمین نیز است.

باید از او به نام بابا بزرگ کتابخانه های روستایی یاد کرد چرا که اگر همت این بزرگ مرد و دوستدار کتاب نبود شاید که نه به طور حتم افتخار دارا بودن بزرگترین کتابخانه روستایی هم نصیب خراسان جنوبی ها و از همه مهم تر نهبندانی ها نمی شد.

او با این که مقیم پایتخت است اما سال ۶۹ این کتابخانه را راه اندازی کرد تا مامنی باشد برای محققان، دانشجویان، دانش آموزان و همه دوستداران و کتابخوانان.
این کتابخانه بزرگ روستایی که اکنون زیر نظر اداره کل کتابخانه های خراسان جنوبی ست ۲۴ هزار و ۲۱۷ عنوان کتاب و ۲۷ هزار و ۴۰۲ نسخه دارد.

علاوه بر این مجلدهای صحافی شده تعدادی زیادی از مجلات و روزنامه های کشور نظیر روزنامه ایران، همشهری، نشریه گل آقا، دانشمند، کتاب ماه و ده ها روزنامه و مجله دیگر در بخش مرجع این کتابخانه نگاه داری می شود. بخش عمده منابع این کتابخانه توسط همان خیر گردآوری شده است.

این فرد نیکوکار که سرهنگ بازنشسته ارتش است گویا سرگرمی دوران بازنشستگی اش گشت و گذار در سازمان ها، دانشگاه ها، کتابفروشی ها و دیگر مراکز فرهنگی شهر تهران و گردآوری منابع برای این کتابخانه می باشد. بسیاری از منابع تاریخی، ادبی و مذهبی که بعضا کمیاب و یا نایاب می باشند قبل از ارسال به کتابخانه توسط ایشان صحافی شده و سپس به کتابخانه ارسال می شود.

نکته جالب این است روستای خوانشرف که این کتابخانه در آن قرار گرفته است جمعیتی در حدود ۱۰۰۰ نفر دارد اما بخش عمده ای از مراجعان به این کتابخانه دانشجویان و پژوهشگرانی هستند که از شهرها و روستاهای اطراف به این کتابخانه مراجعه می کنند.

روستای خوانشرف در فاصله پنج کیلومتری نهبندان قرار دارد.

انتهای پیام/۱۰