گزارشی از آشفته بازار اجاره مسکن؛

بازار اجاره مسکن در تنور داغ عدم نظارت/ اقدام خوب مشاور املاک بیرجندی در عدم اجاره های نامتعارف

علی رغم اینکه بازار اجاره مسکن در عدم نظارت داغ داغ است اما یک مشاور املاک بیرجندی از اجاره ملک های غیرمتعارف خودداری می کند که این با استقبال مستاجرین و مالکین همراه شده است.


به گزارش خبرنگار خاورستان، مسکن یکی از مهمترین نیازهای هر خانواده است که هر فردی برای تشکیل زندگی خود اول باید مسکن را تهیه کند اما آنچه در بازار مسکن به چشم می خورد اوضاع نابسامان اجاره خانه ها است که واقعا کمر مستاجرین را شکسته است.

مهم تر از کرایه خانه های بالا نرخ هالی نامتعارفی است که برخی صاحب خانه ها برای خانه ها تعیین می کنند.

علی رغم اینکه قانون افزایش ۱۵ تا ۲۵ درصدی اجاره خانه برای هر سال را تعیین کرده است متاسفانه خیلی از صاحب خانه های بی انصاف این نرخ را تا ۷۰ درصد افزایش داده اند.

علاوه بر افزایش بی حد و حساب اجاره خانه، عدم نظارت بر بازار رهن و اجاره خود شرایط را برای مستاجرین مضاعف کرده است.

محمدپور یکی دیگر از شهروندان بیرجندی در گفت و گو با خاورستان، اظهار کرد: متاسفانه اوضاع رهن و اجاره خانه در بیرجند بسیار نابسامان است.

وی افزود: از بهمن ماه سال گذشته پیگیر پیدا کردن خانه هستیم اما به دلیل کمبود خانه و مبالغ بالای اجاره خانه هنوز نتوانستم خانه ای با قیمت مناسب پیدا کنم.

اجاره خانه های خارج از عرف جامعه

این شهروند بیان کرد: برخی صاحبخانه ها مبالغ زیادی برای پول پیش و اجاره در نظر می‌گیرند که در توان پرداخت مستاجر نیست و از عرف جامعه به دور است.

محمدپورعنوان کرد: به نظر من به دلیل اینکه طی سالهای اخیر ساخت و ساز در حوزه مسکن انجام نشده، کمبود خانه و فراوانی مستاجر اوضاع آشفته ای در حوزه بازار مسکن ایجاد شده که مشاور املاک و صاحبخانه ها سود میبرند و بیشترین ظلم به مستاجر میشود.

وی اظهار کرد: شرایط در حوزه مسکن در بیرجند به گونه ای است که یک واحد مسکونی در مکانی که موقعیت خوبی نیست و امکانات محدودی دارد با قیمت بالا برای اجاره پیشنهاد میشود.

این شهروند بیان کرد: به نظر من احداث مسکن میتواند مقداری به آشفته بازار مسکن کمک کرده و پاسخگوی نیاز مستاجرها باشد.

حسن زاده یکی دیگر از شهروندان در مورد مبالغ اجاره بهای مسکن در بیرجند، می گوید: در حال حاضر اجاره یک واحد مسکونی معمولی یا خانه ویلایی حداقل ۸۰ متر حداقل ماهی دو میلیون تومان است که این مبلغ از عهده قشر ضعیف جامعه که معمولا کارگر هستند در این شرایط اقتصادی برنمی آید.

وی ادامه داد: پرداخت این مبالغ اجاره بها از عهده خانواده هایی که زن و مرد هر دو کارمند و حقوق بگیر هستند شاید امکان پذیر باشد که این قشر نیز ممکن است از سر اجبار اقدام به اجاره کنند.

عدم نظارت بر قیمت گذاری رهن و اجاره

این شهروند گفت: یکی دیگر از مشکلات مسکن در بیرجند عدم نظارت بر قیمت گذاری اجاره و رهن است؛ صاحبخانه یک مبلغ را مشخص میکند مشاور املاک یک مبلغ دیگر و معمولا مشاورین املاک مبلغ بالاتری برای اجاره خانه به مستاجر پیشنهاد میدهد و وقتی صاحبخانه متوجه تفاوت قیمت میشود مجدد قیمت را بالاتر میبرد و در سایه بی نظارتی ها هر نفر به نوعی بر این تنور آشفته بازار مسکن نان خود را میچسباند.

حسن زاده افزود: در حال حاضر تنها مُسکن در حوزه مسکن احداث مسکن و نظارت بر قیمت گذاری اجاره و رهن است.

علی رغم بی انصافی هایی که در حال حاضر در بازار مسکن وجود دارد اما یک مشاور املاک در بیرجند اقدام خوب و شایسته ای در راستای کمک به مستاجرین و بازار رهن و اجاره کرده است.

 

استقبال مستاجرین و صاحب خانه ها از عدم قرارداد اجاره خانه های نامتعارف

امین دستگردی یکی از مشاورین املاک بیرجند که در خیابان مهرشهر مشاور املاک دارد، در گفتگو با خبرنگار خاورستان، گفت: برای جلوگیری از قیمت های نا معتارف اجاره خانه های بالا، اقدامی در مشاوره املاک خود انجام داده ایم و از عقد قرارداد اجاره خانه های نامتعارف جلوگیری کرده ایم.

وی با بیان اینکه این طرح مورد استقبال مستاجرین قرار گرفته است، افزود: هم چنین از صاحب خانه هایی که اجاره متعارف منزل خود را به اجاره بدهند حق کمیسیون نمی گیرد از این رو مورد استقبال صاحب خانه ها نیز واقع شده است.

این مشاور املاک خاطرنشان کرد: متاسفانه خیلی از صاحب خانه ها منزل خود را با استفاده از سایت دیوار و شیپور با نرخ دلخواه خود به اجاره می دهند.

دستگردی یادآورشد: تنها من در بیرجند اقدام به چنین کاری کرده ایم و هنوز مشاورین املاک بیرجند حاضر نشده اند با گذشتن از مبلغی که درقالب حق کمیسیون به مشاور املاک بر می گردد لطف بزرگی بر بازار نابسامان اجاره خانه ها بکنند.

وی دلیل اصلی اوضاع نابسمان اجراه خانه ها را عدم نظارت بر این بازار عنوان کرد و گفت: ما باید خودمان به همدیگر رحم کنیم و از نکاه مستاجر با هزینه های بسیار به زندگی نگاه کنیم.

این مشاور املاک بیرجندی افزایش ۷۰ درصدی اجاره خانه ها را نوعی ظلم به مستاجرین بیان کرد و افزود: مستاجرین با این شرایط مجبور به پذیرش این نوع اجاره ها هستند چون اگر اقدام به تخلیه منزل هم کنند شاید اوضاع بدتر شود.

دستگردی با بیان اینکه تا اتحاد نباشد اقدام خوبی درحوزه اجاره خانه ها صورت نمی گیرد، گفت: از همه مشاورین املاک می خواهم تا از قرارداد اجاره های خارج از عرف جلوگیری کنند تا شاهد گشایش در بازار اجاره خانه باشیم.

وی یادآورشد: مشتریان زیادی داشتیم که در خارج از بیرجند زندگی می کردند و منزل خالی داشتند که طرح مالیات بر خانه های خالی سبب شده تا منزل خالی  شان به اجاره برود.

 

علیرضا اربابی مسئول اتحادیه مشاورین املاک بیرجند در گفت و گو با خاورستان، اظهار کرد: در بحث اجاره بهای مسکن شاهد افزایش قیمت هستیم.

مسئول اتحادیه مشاورین املاک بیرجند بیان کرد: قیمت مسکن در حال حاضر نسبت به ماه های پایانی سال قبل حدود ۲۵ درصد افزایش داشته است.

اربابی عنوان کرد: یکی از دلایل افرایش قیمت مسکن افزایش قیمت مصالح است و دلیل دیگر وجو شرکت هایی است که خانه های چند طبقه را با قیمت های میلیاردی خرید و فروش میکنند که خود به خود در افزایش قیمت مسکن تاثیر دارد.

افرایش ۳۰ درصدی اجاره بها

وی اظهار کرد: اجاره بها نیز قبل از سال جدید بالا بود و در حال حاضر نیز حدود ۳۰ درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته است.

مسئول اتحادیه مشاورین املاک بیرجند گفت: اتحادیه نقش نظارتی نسبت به افزایش قیمت اجاره بها ندارد و با توجه به کمبود خانه اجاره ای و پرداخت مستقلات توسط صاحبان املاک قیمت اجاره بها افزایش داشته است.

اربابی در مورد اجاره ندادن خانه توسط مشاورین املاک با دلیل مشخص شدن قیمتها، اظهار کرد: این مسئله را تایید نمیکنم چرا که مشاور املاک مبلغ ۵۰۰ هزار تومان تعیین شده برای اجاره دادن خانه را میگیرد و اگر خانه ای باشد اجاره میدهد نباشد نه، کاری به تعیین قیمتها ندارد شاید مشاور املاک به مستاجر بگوید تا زمانی که قیمت از طرف اتحادیه مصوب و اعلام نشود نمی‌تواند قرارداد بنویسد که این حرف منطقی و قانونی است.

وی افزود: صاحبان املاک خودشان نسبت به اجاره دادن ملک از طریق سایت دیوار، آگهی و فضای مجازی اقدام میکنند و منتظر مشاور املاک برای اجاره دادن نیستند.

مسئول اتحادیه مشاورین املاک بیرجند در مورد سایت دیوار و تاثیری که در افزایش قیمتها دارد، گفت: اتحادیه مشاورین املاک هیچ نقش نظارتی نسبت به سایت دیوار ندارد و متاسفانه این سایت از طرف مراجع قانونی دیگر نیز نظارت نمیشود ما بارها اعلام کردیم فعالیت این سایت غیر قانونی است اما هیچ اقدامی نسبت به عدم فعالیت این سایت نمی‌شود.

انتهای پیام/ ۵