رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی اعلام کرد

بازرسی از ۸۵ هزار واحد صنفی خراسان‌جنوبی/ ۱۶ هزار حلقه لاستیک از ابتدای سال جاری توزیع شد

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: سال گذشته 85 هزار مورد بازرسی از واحدهای صنفی انجام شد که ارزش پرونده‌های تشکیل شده 2 میلیارد و 500 میلیون تومان است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، داوود شهرکی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه، اظهار کرد: سال گذشته سال اقتصادی بسیار سختی بود و دشمن از همه جهات به ما فشار آورد.
وی افزود: دشمن از جهت اقتصادی بیشترین فشار را بر کشور ما وارد کرد و در کنار آن تحریک رسانه‌ای را به راه انداختند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با اشاره به افزایش قیمت‌ها، کمبودها و احتکارها، گفت: شما خبرنگاران شفاف سازی کردید و همکاری داشتید اما گرانی به اتفاقات کلی کشور و مشکلات داخل استان مانند کمبود و یا احتکار برمی‌گردد.
شهرکی تصریح کرد: سال گذشته بیش از ۷۰ هزار فقره نظارت و بازرسی‌های زیادی با همکاری دستگاه‌های نظارتی، ادارات و مردم انجام شد و نظارت خوبی را داشتیم.
وی افزود: گرانی کشوری بود و نمی‌توان روند دیگری در استان داشته باشیم و سعی بر این بود کمبود ها جبران شود.
رئیس سازمان صنعت معدن تجارت خراسان جنوبی با بیان این که برای تامین اقلام عمومی در سال ۹۷ بسیار پیگیری داشتیم، گفت: مشکل اصلی که در سال گذشته مطرح شد لاستیک بود و مشکلات تحریم اثر گذاشت و با کمبود مواد اولیه مواجه شدیم.
شهرکی با اشاره به این که تولید لاستیک کشور کمتر از یک سوم بود، افزود: در سال گذشته، ۱۸ هزار حلقه لاستیک سنگین توزیع شد.
وی افزود: از ابتدای سال جاری تا ۲۰ تیرماه ۱۶ هزار حلقه لاستیک جذب سهمیه شد و در اختیار سازمان حمل و نقل قرار گرفت که بر اساس پیمایش توزیع شده است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی به کمبود شکر در اسفندماه سال گذشته اشاره کرد و گفت: کمبود شکر به دلیل محدودیت ورود مواد اولیه شکر بود و در سال ۹۶ که مصرف عادی شکر را در استان داشتیم ۶۷۰ تن توزیع شد اما در سال ۹۷ به دلیل شُکی که ایجاد شد ۳ هزار و ۴۰۰ تن شکر وارد استان و توزیع شد.
شهرکی خاطرنشان کرد: در سال جاری ۲ هزار و ۸۰۰ تن شکر جذب و توزیع شد و همچنین ۲ هزار تن وارد مسیر اختصاص شده است و با قیمت ۳ هزار و ۸۰۰ تومان توزیع می شود.
وی با بیان این‌که سال گذشته یک هزار تن گوشت منجمد توزیع شد، افزود: برای توزیع گوشت قرمز یک سامانه راه اندازی شد که بر اساس کد ملی افراد گوشت توزیع شد.
رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت خراسان جنوبی با اشاره به این که گوشت منجمد به قیمت ۵۰ هزار تومان در استان توزیع می‌شود، گفت: اجازه خروج هیچ دامی از استان را ندادیم و اگر قرار است دامی از استان خارج شود باید ۲۰ درصد آنها در کشتارگاه های استان ذبح شود.
شهرکی تصریح کرد: گوشت مرغ در ایام پیک مصرف مانند ایام عید به گونه‌ای بود که روزانه ۱۰۰ تن گوشت توزیع می‌شد و در ایام عادی روزانه ۱۵ تا۲۰ تن مرغ توزیع می‌شود.
وی افزود: ۱۱۰ تن روغن مایع و ۱۳۰ تن روغن جامد در سال گذشته توزیع شد و مسیر جذب را کماکان داریم و کمبود در خصوص کالای اساسی نداریم.
رئیس سازمان صنعت معدن تجارت خراسان جنوبی گفت: سال قبل در حوزه صنعت نیز اقداماتی انجام شد و ۱۳۰ میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید و ۳۶ میلیارد تومان از محل اعتبارات توسعه روستایی و عشایری در بحث صنعت جذب شد.
شهرکی یاد آود شد: ۲۹ پروانه صنعتی با ۳۲۷ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری صادر شد که اشتغال‌زایی برای ۶۸۰ نفر به همراه داشت.
وی افزود: پیش بینی سازمان در سال گذشته صدور ۱۲۰ جواز صنعتی بود که بیش از ۲۳۰ فقره جواز صنعتی صادر شد که متقاضیانی را به همراه داشت.
رئیس سازمان صنعت معدن تجارت خراسان جنوبی با اشاره به این که ۵۱ پروانه معدنی و ۳ هزار و ۲۰۰ پروانه صنفی صادر شده است، گفت: سال گذشته ۸۵ هزار مورد بازرسی از واحدهای صنفی انجام شد که ارزش پرونده‌های تشکیل شده ۲.۵ میلیارد تومان است و مبلغ یک میلیارد تومان به شکات برگشت داده شد.
شهرکی تصریح کرد: مجموعه پرونده‌ها در حوزه قاچاق کالا بیش از ۱۰۰ فقره پرونده بوده است که ارزش آنها ۳۰۳ میلیون تومان بود و همچنین در مجموع بیش از ۴ میلیارد تومان ارزش پرونده ها یا برگشت مبالغ به شکات بوده است.
وی افزود: در حوزه صندوق های حمایتی بیمه‌ای معدنی ۷۱ میلیارد تومان ضمانت نامه صندوق در بخش معدن دریافت شد که بر اساس ضمانت نامه می توانستند تسهیلات دریافت کنند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: سال گذشته ۱۰ میلیارد تومان تسهیلات به صنایع کوچک و ۵۰ میلیارد تومان تسهیلات صادراتی به واحدهای صادراتی یا متقاضیان آن داده شده است.
شهرکی تصریح کرد: در ۴ ماهه ابتدایی سال جاری ۶ فقره پروانه صنعتی، ۳۷ فقره جواز صنعتی، ۱۷ فقره پروانه اکتشاف و فعالیت‌های معدنی، ۱۳ فقره گواهی کشف، ۷ فقره پروانه معدنی و ۳۳۰ پروانه صنفی صادر شده است.
وی افزود: در ۴ ماهه ابتدایی سال جاری ۲۰ هزار مورد بازرسی انجام شده که ارزش مجموع پرونده ها ۸۰۰ میلیون تومان بوده است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی به امضای دو توافق‌نامه اشاره کرد و گفت: در حوزه معدن با سازمان زمین شناسی توافق نامه‌ای مبنی بر تکمیل مطالعات اکتشاف با اعتبار ۱۰ میلیارد تومان امضا شد که رقم بسیار خوبی است.
شهرکی تصریح کرد: همچنین شرکت ایمیدرو متعهد شده بیش از ۳۰ میلیارد تومان صرف مطالعات اکتشاف در مناطق امیدبخش کند.
وی افزود: در حوزه سازمان زمین شناسی محدوده‌ای به نام محدوده بلوکه شده نداریم و مناطق آزاد است به جز مناطق امیدبخش که ایمیدرو نیز مطالعات آن تمام شده و مناطق امیدبخش خود را که ۷۰ منطقه است تعیین کرد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: طرح‌هایی که در سال ۹۸ از محل منابع ۹۷ تسهیلات گرفتند و منجر به ایجاد اشتغال و تولید شود یارانه‌ای به آنها تخصیص خواهد گرفت.
شهرکی تصریح کرد: پروژه‌های کوک طبس، کنسانتره زغال سنگ، کنسانتره آهن و چدن در حال راه‌اندازی هستند همچنین واحدهای فرآوری منیزیت و سیلیس شروع به کار خواهند کرد.
وی با اشاره به این‌که طرح‌هایی در حوزه طلا اجرایی خواهد شد، افزود: همچنین با مشارکت شرکت ایدرو طرحهایی شروع خواهد شد که سرمایه‌گذاری بیش از یک هزار میلیارد تومان در استان به همراه خواهد داشت و بخشی از آنها در سال ۹۸ و بخشی نیز در سال ۹۹ محقق خواهد شد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: پروژه فولاد قائنات نیز بعد از فراز و نشیب‌هایی که داشت این پروژه بر اساس حکم قضائی به بخش دولتی برگشت و متولی آن وزارت صنعت، معدن و تجارت است که به نیابت وزارت، ایمیدرو باید فاز اول این کارخانه تا پایان سال جاری به اتمام برساند.
شهرکی تصریح کرد: بخشی از آب فاز احیای فولاد از طریق چاه تامین می‌شود و فازهای بعدی از طریق فاضلاب شهر قائن و بخشی نیز از مناطق مساعدتر انتقال خواهد یافت.
وی با اشاره به این‌که در صنایع تبدیلی فولاد و مرتبط آن در قائن و سایر شهرستان‌ها روند رو به رشدی داریم، افزود: سهم مصرف آب در صنعت در قانون ۷ درصد است اما سهم استان ما در مصرف آب در صنعت یک درصد است و اگر قرار است این را هم ندهیم پس نباید توقع تولید و پیشرفت را داشته باشیم.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: در سال گذشته ۱۵ تا ۲۰ واحد صنعتی که در شرف تعطیلی بودند بازآفرینی شدند و به چرخه برگشتند.
وی افزود: براساس اختیاراتی که در سال رونق تولید به کارگروه استانی تسهیل و رفع موانع تولید داده شده هرگونه تملک واحد تولیدی بدهکار ممنوع است و هیچ سیستم بانکی یا مرجعی بدون مصوبه کارگروه نمی‌تواند اقدام به صدور اجراییه کند.
شهرکی از سفر مقام عالی وزارت صنعت به استان خبر داد و تصریح کرد: ظرفیت تولید سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی در سرایان، زیرکوه و خوسف را داریم و در حوزه معدن نیز به دنبال برند‌سازی هستیم.
انتهای پیام/ ۱۳۲