نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی:

بانک‌ها از صنایع تبدیلی در بخش‌های کشاورزی و معادن حمایت کنند

آیت‌الله عبادی با بیان اینکه جلوگیری از خام فروشی محصولات استراتژیک استان تنها با حمایت جدی از صنایع صورت می گیرد، گفت: اگر عده ای کارشان تعطیل می شود یا به رکود می رود، یکی از دلایل آن عدم حمایت به موقع از آنها بوده است.

به گزارش خاورستان، آیت‌الله سید علیرضا سید علیرضا عبادی در دیدار با رئیس بانک صنعت و معدن خراسان جنوبی که صبح امروز (۲۳ بهمن ماه) برگزار شد، ضمن عرض تبریک ایام پیروزی انقلاب اسلامی ایران، گفت: جای دارد از حضور تاریخی مردم در مراسم ۲۲ بهمن ماه جاری تشکر و قدردانی کنیم و خداوند را بابت این موهبت شکرگذار بود.
امام جمعه بیرجند با اشاره به وضعیت خشکسالی در کشور، گفت: متاسفانه به دلیل شرایط کم آبی اوضاع کشاورزی در کل کشور و خراسان جنوبی مطلوب نیست.
نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با اشاره به وجود محصولات منحصر بفرد و استراتژیک در خراسان جنوبی، اظهار کرد: در عین حالیکه محصولات کشاورزی منحصر به فردی در خراسان جنوبی به عمل می آید، اما چون در منطقه کم آبی قرار گرفته ایم بخش های کشاورزی و معدنی از لحاظ کمی زیاد قابل توسعه نیستند و باید صنعت را به اینها اضافه کرد و صنایع تبدیلی با بهره وری بیشتر و بهتر ایجاد کرد.
وی در ادامه با بیان اینکه خراسان جنوبی به عنوان کمربند معدنی کشور شناخته می شود، ادامه داد: در حوزه ایجاد صنایع تبدیلی اقدامات انجام شده است که البته ناقص بوده و در معادن هم متاسفانه بیشتر خام فروشی صورت می گیرد، خراسان جنوبی روی کمربند معادن است و ذخایر خوبی دارد برای فعال شدن معادن و پیشرفت حوزه معدن در استان اگر مسئله ریل و راه آهن حل شود صنایع معدنی می توانند رونق بیشتر و بهتری داشته باشند.
آیت الله عبادی بیان کرد: افرادی که در خراسان جنوبی سرمایه گذاری می کنند کم و بیش به دفتر مراجعه می کنند و بعضا شکایت هایی دارند و سخت ناراحت و عصبانی هستند از اینکه ابتدا برای سرمایه گذاری مورد تشویق قرار گرفته اند و با تمام دارایی، وام و حتی فروش فرش زیرپای خود سرمایه گذاری می کنند ولی به جایی می رسند که کارشان در فلان اداره قفل می شود که این ها خیلی برای او و استان گران تمام می شود.
امام جمعه بیرجند در بخش دیگری از سخنان خود به مسئله نظارت بر اعطای تسهیلات بانکی اشاره کرد و گفت: در مسائل معادن و حمایت از صنایع گاهی چنین اتفاق می افتد که تسهیلات دریافتی در محل دیگری هزینه می شود و صداقت در امور نیست.
وی در ادامه افزود: همچنین گاهی بانک ها در جهت اعطای تسهیلات به متقاضیان تأخیرهایی ایجاد می کنند که سبب زیان می شود که اگر نسبت به هر دو مسئله توجه کافی و نظارت بر آن باشد راه حلش پیداست و آن مجموعه فعال می شود و کارش راه می افتد.
آیت الله عبادی با تأکید بر حمایت از صنایع و واحدهای تولیدی، گفت: اگر عده ای کارشان تعطیل می شود یا به رکود می رود، یکی از دلایل آن عدم حمایت به موقع از آنها بوده است.
امام جمعه بیرجند در ادامه بیان داشت: گاهی در مواردی متناسب با تسهیلات که داده می شود، اشتغال ایجاد شده و از نظر محاسبات هم درست است، باید برابر این تعداد افرادی شاغل شوند اما گزارش می رسد که در جایی که نظارتی نبوده، این عده شاغل نشدند، نباید چنین اتفاقاتیر شکل بگیرد.
وی در ادامه تأکید کرد: مسئله صنعت و معدن در خراسان جنوبی مسئله خیلی مهمی است و باید هم آن کسی که نیازمند است دستش گرفته شود و هم آن کسی که می خواهد از زیر بار در برود کنترل شود، هم جایی که سرمایه ای در اختیار فردی قرار می گیرد متناسب با سرمایه نظارت باشد که آیا واقعا عمل شد یا خیر؟
رئیس شورای فرهنگ عمومی در خراسان جنوبی ابراز داشت: در کنار حمایت از صنعت و معدن بایستی از بخش های نظارتی درون سازمانی و همچنین دیگر سازمان های ذیربط از قبیل اداره کل اطلاعات و سازمان بازرسی کل کشور بهره گرفت و رسیدگی به گزارش ها بدون کم و زیاد و با دقت لازم صورت پذیرد.
نماینده مقام معظم رهبری در خراسان جنوبی در پایان با اشاره به اینکه توجه به مسائل اقتصادی کشور به مانند جهاد است، خاطرنشان ساخت: سرنوشت جامعه در آن است با این همه مشکلات متراکمی که متاسفانه خیلی ها توسط خود مسئولین ایجاد شده، ولی در حال حاضر پاسخ این مردم این است که مسئولین با تلاش بیشتری و راحت طلبی کمتری به این مردم با صداقت خدمت کنند.
وی در ادامه افزود: خدمت به مردمی که از کشور و استقلال‌شان در مقابل دشمن دفاع و ایستادگی می کنند، باید خیلی تلاش کنیم.
انتهای پیام/