رزمنده دوران دفاع مقدس مطرح کرد

باور “ما می‌توانیم” عامل خودکفایی در حوزه نظامی/ فرهنگ جهادی و میدان‌دادن به جوانان سبب پیروزی در جنگ اقتصادی می‌شود

شایسته با بیان این‌که نیاز است مسئولان بر اساس تفکر دوران دفاع مقدس، میدان‌دادن به جوانان را قبول کنند گفت: اگر جوانان در صحنه باشند و فرهنگ جهادی و دوری از منیت‌ها، الگویشان باشد، در هر کاری پیروز خواهند بود.

منوچهر شایسته رزمنده دوران دفاع مقدس در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: در اواخر بهمن‌ماه سال ۱۳۶۶ به جبهه اعزام شدم و تا حدود یک ماه پس از پذیرش قطعنامه در میدان جنگ حضور داشتم.
وی افزود: در زمان اعزام به جبهه، حدود ۲۰ سال سن داشتم و در لشکر ۱۷ علی‌ابن‌ابی‌طالب و عملیات مرصاد شرکت داشتم.
رزمنده دوران دفاع مقدس، بیان کرد: در آن زمان، نیاز به پشتیبانی نیروهای بسیجی و نظامی برای جنگ، مانند نان شب واجب بود و البته مردم نیز پس از جریان انقلاب و تثبیت اسلام واقعی، این موضوع را پذیرفته و یک نوع تکلیف شرعی، ملی و مذهبی می‌دانستند.
شایسته با اشاره به این‌که در ابتدا هدف صدام از حمله به ایران، نه از بین بردن کشور؛ بلکه ضربه به اسلام بود، گفت: مردم به شوق دفاع از اسلام و میهن، وارد میدان شدند و از مذهب و میهن‌شان دفاع کردند.
وی بیان کرد: اگر آن روز در عرصه جنگ نظامی و دفاع از امنیت مردم فعالیت می‌کردم، امروز در زمینه کشاورزی و جهاد در عرصه تولید و امنیت غذایی مردم کار می‌کنم.
رزمنده دوران دفاع مقدس، اظهار کرد: اگر مردم همان‌طور که در عرصه جنگ نظامی و مبارزه با صدام تعصب داشتند، در عرصه جنگ اقتصادی نیز همان تعصب را به خرج دهند، پیروز خواهند شد.
شایسته تأکید کرد: در دفاع مقدس خلق‌وخوی جهادی وجود داشت و به فکر منافع ملت و دین بودیم که پیروز شدیم. در جنگ اقتصادی نیز اگر خلق‌وخوی جهادی وجود داشته باشد و به جای منیت‌ها و منافع شخصی، منافع عمومی دیده شود، پیروز خواهیم شد.
وی با بیان این‌که کمک‌های مردم در جبهه، تدارکاتی و لجستیکی بود، افزود: مردم در تهیه آذوقه و موادغذایی بسیار بخشنده بودند، همچنین برای جابه‌جایی موادغذایی یا مهمات نیز از خود مردم و وسایل نقلیه آن‌ها کمک گرفته می‌شد. حضور مردم در صحنه‌های نبرد نیز وجود داشت و شاید اگر کمک‌های آن‌ها نبود، جنگ سال‌های سال طول می‌کشید.
رزمنده دوران دفاع مقدس ادامه داد: در دوران دفاع مقدس، مردم با حمایت و دفاع در خط رهبری، به پیروزی رسیدند و اکنون نیز پیروی از منویات و فرامین ایشان، در صحنه بودن و همکاری برای حل مشکلات اقتصادی، سبب پیروزی خواهد شد.
شایسته با اشاره به این‌که مردم و جوانان هنوز هم روحیه‌ای را که در دوران دفاع مقدس وجود داشت، دارند، اظهار کرد: اکنون که موضوع شیوع ویروس کرونا مطرح است، حضور جهادی جوانان را در بیمارستان‌ها، توزیع مواد ضدعفونی و همچنین ضدعفونی معابر و … شاهد هستیم و قطعا بدون حضورشان مشکلات بیشتر می‌بود.
وی بیان کرد: جوانان مشتاق حضور در صحنه‌ها هستند اما اگر گاهی حضورشان کمرنگ‌تر است، دلیلش تفکرات برخی افراد خاص است که به جوانان میدان نمی‌دهند.
رزمنده دوران دفاع مقدس با اشاره به این‌که کسب تجربه برای جوانان ضروری است، افزود: بسیاری از بزرگان و مسئولان کشور، افرادی هستند که در سن ۱۵_۲۰ سالگی به عنوان فرمانده جنگی، میدان‌داری می‌کردند و اکنون نیز بر اساس تفکر همان زمان، باید میدان‌دادن به جوانان را قبول کنند.
شایسته گفت: در دوران دفاع مقدس شاهد رشادت، ایثار و از خود گذشتگی، تلاش و پشتکار بودیم که سبب پیروزی ما شد. اکنون نیز اگر جوانان در صحنه باشند و فرهنگ جهادی و دوری از منیت‌ها، الگویشان باشد، در هر کاری پیروز خواهند بود.
وی اظهار کرد: علی‌رغم تحریم‌های زمان جنگ، اما باور داشتیم که برای تأمین نیازهایمان می‌توانیم روی پای خودمان بایستیم و همین باورها سبب شد تا اکنون در حوزه نظامی و موشکی به خودکفایی برسیم و با بسیاری از کشورهای پیشرفته برابری کنیم.
رزمنده دوران دفاع مقدس تأکید کرد: اگر در سایر زمینه‌های صنعتی و پزشکی و … نیز به این باور برسیم، پیشرفت کرده و هیچ وابستگی به کشورهای دیگر نخواهیم داشت.
شایسته گفت: یکی از خاطراتی که به عنوان بیسیم‌چی از عملیات مرصاد و درگیری با منافقینی که اسلام‌آبادغرب را محاصره کرده بودند، دارم؛ این بود که پس از چند ساعت نبرد و شکست دشمن، دیدیم در مقابل منافقین که از بروزترین امکانات دنیا برخوردار بودند، اما چون مردم به پشتیبانی از رزمندگان اسلام آمده بودند، به راحتی شهر را آزاد کردیم.
وی با اشاره به این‌که رزمندگان با هدف دفاع از مذهب و میهن به جهاد رفتند، افزود: اکنون تبعیضی که در حق برخی رزمندگان قائل شده، این است که سوابق نیروهایی که پس از پذیرش قطعنامه در میدان جنگ حضور داشته و درگیری‌های مختصری داشته‌اند، لحاظ نشده که انتظار است مسئولان در این خصوص عدالت را اجرا کنند.
انتهای پیام/۷/ ۴