بررسی سه بازی مثلث قهرمانی؛

با تکرار نتایج دور رفت کدام تیم قهرمان لیگ برتر می‌شود؟ +جدول

تنها سه بازی تا پایان لیگ برتر پانزدهم باقی مانده است و این در حالیست که پرسپولیس، استقلال و استقلال خوزستان سه تیم مدعی قهرمانی در این دوره هستند و رقابت سنگینی در هفته‌های پایانی خواهند داشت.

خاورستان – حساسیت برای قهرمانی در لیگ برتر به اوج خود رسیده و در سه هفته مانده به پایان مثلث قهرمانی شکل گرفته است. پرسپولیس با ۳ امتیاز بیشتر از استقلال و استقلال خوزستان در صدر جدول قرار دارد و شانس اول قهرمانی محسوب می شود.
با توجه به شکست تراکتورسازی و نفت تهران و جا ماندن آنها از کورس قهرمانی در این گزارش به بررسی ۳ دیدار باقی مانده مدعیان اصلی قهرمانی با احتساب تکرار نتیجه رفت پرداخته و مشخص کرده ایم که کدام تیم در پایان فصل جام قهرمانی را بالای سر خواهد برد.

پرسپولیس:
پرسپولیس با ۵۱ امتیاز و تفاضل گل (۱۵+) صدرنشین کنونی لیگ برتر است و باید در سه هفته باقی مانده مقابل نفت تهران، گسترش فولاد و راه‌آهن به میدان برود. سرخپوشان در سه هفته باقی مانده تنها مقابل گسترش فولاد باید در خارج از خانه بازی کنند.

نتایج بازی رفت پرسپولیس مقابل حریفان باقی مانده:
نفت تهران ۱ – پرسپولیس ۱
پرسپولیس ۱ – گسترش فولاد صفر
راه آهن صفر – پرسپولیس ۲

با فرض تکرار این نتایج در بازی‌های برگشت، پرسپولیس ۵۸ امتیازی با تفاضل گل (۱۸+) خواهد شد. رکورد شکست ناپذیری شاگردان برانکو هم به عدد ۲۴ خواهد رسید.
استقلال:
استقلال که هفته‌ها صدرنشین لیگ بود با شکست در دربی جای خود را به پرسپولیس داد و حالا با ۴۸ امتیاز و تفاضل گل (۱۵+) در رده دوم قرار گرفته است و منتظر لغزش سرخپوشان است تا دوباره صدر را به دست بیاورد. استقلالی‌ها در ۳ بازی پایانی باید به مصاف سایپا، تراکتورسازی و صبا بروند که از این بین آبی‌ها تنها مقابل صبا در خارج از خانه به میدان خواهند رفت. البته دیدار با سایپا نیز خارج خانه است اما در تختی تهران برگزار خواهد شد.

نتایج بازی رفت استقلال مقابل حریفان باقی مانده:
استقلال ۱ – سایپا ۱
تراکتورسازی صفر – استقلال صفر
استقلال ۱ – صبای قم صفر

با فرض تکرار این نتایج در بازی‌های برگشت، استقلال ۵۳ امتیازی با تفاضل گل (۱۶+) خواهد شد و قطعا سهمیه آسیایی را به دست خواهد آورد.

استقلال خوزستان:
استقلال خوزستان تیم شگفتی ساز این فصل سایه به سایه دو رقیب بزرگ خود در حال حرکت است و آنها هم منتظر یک لغزش از حریفان خود هستند. شاگردان ویسی تا پیش از آغاز هفته بیست و هشتم ۴۸ امتیاز در صندوق خود واریز کرده‌اند و تفاضل گل آنها (۱۴+) است. آبی‌های خوزستانی در سه هفته باقی مانده باید به مصاف راه‌آهن، پدیده و ذوب‌آهن بروند که فقط بازی آنها مقابل پدیده خارج از خانه خواهد بود.
نتایج بازی رفت استقلال خوزستان مقابل حریفان باقی مانده:
راه‌آهن صفر – استقلال خوزستان ۱
استقلال خوزستان ۳ – پدیده صفر
ذوب‌آهن صفر – استقلال خوزستان ۱

با فرض تکرار این نتایج در بازی‌های برگشت، استقلال خوزستان ۵۷ امتیازی با تفاضل گل (۱۹+) خواهد شد.

با این تفاسیر در صورت تکرار نتایج دور رفت در سه مسابقه باقی مانده پرسپولیس قهرمان لیگ می‌شود، استقلال خوزستان تنها با یک امتیاز کمتر در رده دوم قرار خواهد گرفت و شاگردان مظلومی به رتبه سومی بسنده خواهند کرد.

البته قطعا شرایط تیم‌ها با دور رفت قابل مقایسه نیست اما نتیجه این بررسی هم به نوعی نشان می‌دهد شانس قهرمانی پرسپولیس بیشتر از سایر تیم‌ها است.

جدول رده بندی لیگ برتر در پایان هفته بیست و هفتم

ردیف تیم بازی ها برد مساوی باخت گل زده گل خورده تفاضل گل امتیاز
۱ پرسپولیس ۲۷ ۱۴ ۹ ۴ ۴۴ ۲۹ ۱۵ ۵۱
۲ استقلال ۲۷ ۱۲ ۱۲ ۳ ۳۸ ۲۳ ۱۵ ۴۸
۳ استقلال خوزستان ۲۷ ۱۲ ۱۲ ۳ ۲۷ ۱۳ ۱۴ ۴۸
۴ تراکتورسازی ۲۷ ۱۰ ۱۲ ۵ ۳۱ ۲۳ ۸ ۴۲
۵ نفت تهران ۲۷ ۱۱ ۹ ۷ ۲۶ ۲۰ ۶ ۴۲
۶ ذوب آهن ۲۷ ۹ ۱۳ ۵ ۳۴ ۲۳ ۱۱ ۴۰
۷ گسترش فولاد ۲۷ ۱۰ ۸ ۹ ۳۲ ۲۵ ۷ ۳۸
۸ صبای قم ۲۷ ۸ ۱۳ ۶ ۲۷ ۲۲ ۵ ۳۷
۹ سایپا ۲۷ ۱۰ ۶ ۱۱ ۲۵ ۲۸ -۳ ۳۶
۱۰ پدیده مشهد ۲۷ ۹ ۹ ۹ ۲۸ ۳۳ -۵ ۳۶
۱۱ سپاهان ۲۷ ۷ ۱۴ ۶ ۲۷ ۲۶ ۱ ۳۵
۱۲ فولاد خوزستان ۲۷ ۸ ۷ ۱۲ ۲۱ ۳۲ -۱۱ ۳۱
۱۳ ملوان ۲۷ ۵ ۱۱ ۱۱ ۲۰ ۲۸ -۸ ۲۶
۱۴ سیاه جامگان ۲۷ ۶ ۶ ۱۵ ۲۰ ۳۰ -۱۰ ۲۴
۱۵ راه آهن ۲۷ ۴ ۱۰ ۱۳ ۲۱ ۳۱ -۱۰ ۲۲
۱۶ استقلال اهواز ۲۷ ۲ ۷ ۱۸ ۱۳ ۴۸ -۳۵ ۱۳
منبع:مشرق