مدیرعامل سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری بیرجند:

با سرویس‌های مدارسی که برچسب ویژه نداشته باشند برخورد قانونی میشود/ ثبتنام ۲۶۰ راننده در سامانه سپند

مدیرعامل سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری بیرجند گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون 260 راننده در سامانه سپند ثبت نام کردند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، یدالله غلامپور مدیرعامل سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری بیرجند صبح امروز در جلسه کارگروه کاهش و پیشگیری از تصادفات جاده‌ای خراسان‌جنوبی، اظهار کرد: ساماندهی سرویس‌های دانش‌آموزی در قالب سامانه سپند انجام شده است.
وی افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون ۲۶۰ راننده در سامانه سپند ثبت نام کرده‌اند که از این تعداد ۲۱۴ راننده تأیید صلاحیت شده و برچسب ویژه سرویس مدارس را دریافت کردند.
مدیرعامل سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری بیرجند تصریح کرد: همچنین ۱۵ شرکت نیز در سامانه سپند ثبت نام کردند که از این تعداد ۱۲ شرکت تایید صلاحیت و پروانه فعالیت برای آن‌ها صادر شده است.
غلامپور با بیان اینکه در سال گذشته ۱۱۰ دستگاه مینی بوس و ۶۰ دستگاه خودروی سواری برای سرویس مدارس در بیرجند فعالیت داشتند، گفت: امسال این نسبت تغییر کرده و تمایل به خودروهای سواری بیشتر شده و ۱۷۵ خودروی سواری و ۳۸ دستگاه مینی بوس سرویس مدارس شدند.
وی بیان کرد: ایجاد محدودیت سنی در ناوگان مینی بوس‌ها منجر به کم شدن ناوگان مینی بوس شده است.
مدیرعامل سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری بیرجند با بیان اینکه در گذشته فقط کسانی مجوز فعالیت در سرویس مدارس می‌گرفتند که گواهینامه پایه دو داشته باشند، عنوان کرد: امسال این محدودیت برداشته شده و رانندگان بالای ۲۳ سال با گواهینامه پایه سه نیز واجد شرایط سرویس مدارس شدند.
غلامپور با بیان اینکه عمده رانندگان سرویس مدارس بانوان هستند گفت: برچسب ویژه سرویس مدارس در شرایطی به خودروها داده می‌شود که راننده گواهینامه معتبر، معاینه فنی معتبر، بیمه نامه، گواهی عدم اعتیاد و عدم سوء پیشینه داشته باشد.
وی متذکر شد: از ابتدای مهرماه سال جاری نیز گشت مشترک با پلیس راهور آغاز شده و سرویس‌های مدارس کنترل می‌شوند و چنانچه برچسب ویژه سرویس مدارس را نداشته باشند با آنها برخورد قانونی خواهد شد.
مدیرعامل سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری بیرجند با بیان اینکه داشتن کمربندی ایمنی برای تمام صندلی های مینی‌بوس‌ها یک ملزم است، بیان کرد: خودروهای سواری نباید بیش از چهار نفر دانش‌آموز سوار کنند و داشتن مراقب برای سرویس‌های مینی بوس در مقطع ابتدایی ضروری است.
غلامپور گفت: متأسفانه آموزش و پرورش و مدیران مدارس در زمینه سرویس مدارس همکاری نمی‌کنند و تمایلی به انعقاد قرارداد و ورود به حوزه سرویس مدارس ندارند.
وی ادامه داد: برخی از سرویس‌های مدارس به صورت مستقیم با خود والدین دانش‌آموزان انعقاد قرارداد می‌کنند که این خلاف قانون است.
علی ناصری فرماندار بیرجند در این جلسه جهت رفع نقطه پرتصادف کانال بلوار شهید فایده، اظهار کرد: بایستی برای این منطقه پر حادثه راهکاری موقت چون نصب گاردریل در نظر گرفته شود.
وی افزود: درخواست های مردم بسیار زیاد است اما اکنون بسیاری از پروژه‌ها در شمال شهر انجام می‌شود و تمرکز اعتبارات به آن سمت سوق داده شده است.
فرماندار بیرجند تصریح کرد: اگر در تمام خیابان ها چراغ راهنمایی و سرعت گیر گذاشته شوند اما مردم قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت نکنند فایده‌ای ندارد.
ناصری عنوان کرد: قطعا اگر قوانین راهنمایی و رانندگی رعایت شود تصادفات نیز کمتر خواهد شد.
سید محمدرضا حسینی مدیر مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند نیز در این جلسه گفت: یکی از مشکلات در حوزه راه‌های خراسان‌جنوبی وضعیت پوشش تلفن همراه است و در بعضی محورها پوشش صد در صد را نداریم.
وی افزود: وضعیت پوشش تلفن همراه در محدوده محورهای شهرستان طبس به دلیل پراکندگی شهرستان مقدور نیست و نیاز به نصب تکرار کننده است.
مدیرمرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند خاطر نشان کرد: نقاط مرتفع منطقه جهت نصب امکانات مربوط در اختیار سازمان های دیگر است که در این راستا در حال مکاتبه با صدا و سیما برای نصب تکرار کننده هستیم.
انتهای پیام/ ۱۳۵/ ۲۴/