مدیر کل دفتر توسعه صادرات بخش کشاورزی سازمان توسعه تجارت ایران:

با هرگونه خرید توافقی محصولات استراتژیک مخالف هستیم/ ۸۰ درصد زعفران کشور صادر می شود

بازاری گفت: با هرگونه خرید توافقی محصولات استراتژیکی مانند زعفران، پسته و خرما مخالف هستیم به خصوص محصولاتی که بیش از ۶۰ تا ۷۰ درصد آنها باید صادرات شود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمود بازاری مدیر کل دفتر توسعه صادرات بخش کشاورزی سازمان توسعه تجارت ایران ظهر امروز در میز ملی توسعه صادرات محصولات کشاورزی زعفران، زرشک و عناب خراسان جنوبی، اظهار کرد: مرز خام فروشی و غیرخام فروشی مرز صنعتی است.
وی افزود: در حوزه زعفران کمتر از ۱۰ درصد آن به صورت بسته بندی کوچک بوده و بقیه به صورت حجم زیادی صادرات می شود.
مدیر کل دفتر توسعه صادرات بخش کشاورزی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: ۸۵ درصد تولید زعفران دنیا در خراسان جنوبی و رضوی است و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.
بازاری به گل محمدی اشاره کرد و گفت: باید این محصول به محصولات استراتژیک اضافه شود به بحث فرآوری و صادرات آن نیز توجه کرد.
وی با بیان اینکه بازاریابی و صادرات زعفران از اولویت های اول ما است، افزود: ۸۰ درصد محصول زعفران کشور باید صادرات شود چراکه در کشور هیچ مصرفی برای آن نداریم و باید به سمت برندسازی و فرآوری آن برویم.
مدیر کل دفتر توسعه صادرات بخش کشاورزی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: با هرگونه خرید توافقی محصولات استراتژیکی مانند زعفران، پسته و خرما مخالف هستیم به خصوص محصولاتی که بیش از ۶۰ تا ۷۰ درصد آنها باید صادرات شود.
بازاری تصریح کرد: ما باید به جایی برسیم که فروشنده، خریدار و صادرکننده بتوانند این محصولات را در بورس خرید و فروش کنند.
وی با اشاره به این که بین قیمت زعفران در بازار و مزارع اختلاف زیادی وجود دارد، افزود: تمام کمک سازمان توسعه تجارت برای معرفی محصول زعفران در راستای بازارهای هدف است.
مدیر کل دفتر توسعه صادرات بخش کشاورزی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: ۲۸ آبان ماه اولین نمایشگاه بین المللی خشکبار و زعفران را در تهران با حضور صادر کنندگان برتر کشور برگزار خواهد شد.
وی به موانع تعرفه ای و غیر تعرفه ای اشاره کرد و افزود: سازمان بخشی از هزینه های ثبت برندهای محصولات را در بازارهای هدف را حمایت می کند.
بازاری با اشاره به اینکه امسال ۷۸۰ میلیارد تومان بودجه برای این سازمان تعریف شده است که تاکنون یک ریال پرداخت نشده است، تصریح کرد: تا ما بودجه را دریافت نکنیم نمی توانیم حمایت هایی از محصولات داشته باشیم.
وی افزود: از تجار حمایت می کنیم تا در نمایشگاه های بین المللی محصولات استراتژیک را معرفی کنند.
مدیر کل دفتر توسعه صادرات بخش کشاورزی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: پیشنهاد می دهیم از ابتدای سال ۹۹ بتوانیم ۲ درصد از افزایش سود بازرگانی فرآورده های داروهای گیاهی را جذب کنیم و در راستای افزایش تولید زعفران و داروهای گیاهی هزینه کنیم.
انتهای پیام/ ۱۳۲/ ۱۱/