گزارش/

بدهکار طلبکار شد؛ تعلل در احضار سفیر کره جنوبی، چشم بادامی‌ها را وقیح‌تر کرد/ سفیر ایران در سئول به جای سفیر کره در تهران اخطار گرفت

در این حیطه انتظار می رفت وزارت خارجه در یک اقدام قاطع نسبت به اخذ طلبکاری ایران عمل کند تا اینگونه شاهد طلبکار شدن یک کشور بدهکار نباشیم.

به گزارش خاورستان، کره جنوبی به جای اینکه ترتیباتی را اتخاذ کند تا اموال بلوکه شده ایران را بازگرداند، در واکنش به اینکه ایران عنوان کرده این موضوع را از طریق مراجع رسمی بین‌المللی پیگیری می‌کند، با تماس تلفنی با سفیر ایران به این تصمیم تهران معترض شده است.
سخنگوی وزارت خارجه کره جنوبی گفت با سفیر ایران در سئول تماس گرفته شده و به تصمیم تهران برای شکایت از این کشور اعتراض شده است.
خبرگزاری یونهاپ خبر داده است که دارایی ایران در دو بانک کره جنوبی مجموعا به ارزش ۷ میلیارد دلار از ماه سپتامبر سال ۲۰۱۹ به بهانه تحریم‌های آمریکا بر واردات نفت ایران توسط سئول، بلوکه شده است.
سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران چند روز پیش گفته بود بهانه کره جنوبی برای عدم پرداخت بدهی به ایران اصلا قابل قبول نیست و مطالبات قانونی تهران را از طریق مراجع قانونی بین‌المللی پیگیری خواهند کرد.
بدهی کره جنوبی به ایران مجموعاً هفت میلیارد دلار است که حدود ۲ سال است به بهانه تحریم‌های آمریکا پرداخت نشده است.
این بدهی در ازای خرید میعانات گازی از ایران بوده و کره‌ پس از توقف واردات این محصول، اقدام به خرید بنزین از آمریکا کرده است.
این درحالی است که در این حیطه انتظار می رفت وزارت خارجه در یک اقدام قاطع نسبت به اخذ طلبکاری ایران عمل کند تا اینگونه شاهد طلبکار شدن یک کشور بدهکار نباشیم.
در همین راستا به نظر می رسد، وزارت خارجه بایستی بدون فوت وقت این موضوع را پیگیری کند و در کمترین کار ممکن سفیر این کشور برای ارائه توضیحات لازم و همچنین دیکته مواضع کشورمان احضار شود. در همین راستا، بیم آن می رود که اهمال کاری در این روند طرف مقابل را گستاخ تر کرده و نه تنها در امر تسویه بدهی خود کوتاهی بلکه بیشتر طلبکار شود.
انتهای پیام/
دانا