معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان‌جنوبی:

برای استفاده از پساب فاضلاب طرح کارشناسی ارائه شود/ کم‌بارش‌ترین سال خراسان‌جنوبی در ۴۰ سال گذشته

فرهادی گفت: پساب فاضلاب بیرجند از منابع مطمئنی است که می تواند جایگزین آب فضای سبز شود.

به گزارش خاورستان، به نقل از روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی محمد فرهادی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی روز گذشته در برنامه زنده تلویزیونی “صبحانه” در شبکه خاوران خاطرنشان کرد: میزان بارش ها در سال زراعی جاری در حداقل ممکن بوده و در ۳۰ – ۴۰ سال گذشته بی سابقه است.
وی با بیان این‌که بیش از ۱۰ درصد مساحت استان، درگیر خشکسالی شدید است، افزود: میانگین بارندگی ها در سال زراعی جاری ۳۸.۵ میلی متر بوده است.
معاون استاندار به افزایش میانگین دما در استان نیز اشاره کرد و گفت:دمای هوا به نسبت مدت مشابه بلند مدت بطور میانگین ۳.۳ درجه افزایش یافته است.
به گفته وی؛ افزایش دمای هوا، خشکسالی را تشدید می کند.
فرهادی تصریح کرد: برابر الگوهای هوا شناسی، تنها ۱۰ درصد مساحت استان بارش نرمال داشته و ۹۰ درصد بارش قابل توجهی نداشته‌اند.
وی تأکید کرد: ۱۰.۷ درصد مساحت استان با خشکسالی شدید مواجه است که این موضوع، زنگ خطری برای ما است.
به گفته وی؛ استاندار به جهت برون رفت از پیامدهای احتمالی این وضعیت، تشکیل قرارگاه استانی آب را تدبیر کرده است.
معاون استاندار گفت: هدف از تشکیل این قرارگاه، رصد مسائل و مشکلات مرتبط با آب و برنامه ریزی برای رفع آنها در سطح شهرها و روستاهای استان است.
فرهادی متذکر شد: راه اندازی این قرارگاه با وجود فعال بودن کارگروه خشکسالی و شورای آب، نشان دهنده توجه به موضوع آب شرب مردم است.
وی به مصوبات نخستین جلسه قرارگاه استانی آب اشاره کرد و گفت: تمام امکانات استان را بسیج خواهیم کرد تا مردم دغدغه آب شرب نداشته باشند.
پساب فاضلاب بیرجند می‌تواند جایگزین آب فضای سبز شود/ برای استفاده از پساب فاضلاب طرح کارشناسی ارائه شود
معاون استاندار از موضوعاتی گفت که برای بررسی و ارائه راهکار در قرارگاه مدنظر قرار گرفته و خاطرنشان کرد: پساب فاضلاب بیرجند از منابع مطمئنی است که می تواند جایگزین آب فضای سبز شود.
فرهادی ادامه داد: از آن جایی که جایگزین کردن پساب، ضمن این که به پایداری سفره‌های زیرزمینی کمک می‌کند، کاهش برداشت آب از چاه‌های کشاورزی و تأمین آب واحدهای صنعتی را به همراه دارد، لذا دستگاه‌های متولی می بایست طی یک ماه آینده برای استفاده از این پساب طرح کارشناسی ارائه نمایند.
وی به اجرای طرح نصب و تعبیه سیستم‌های نوین آبیاری در سال گذشته اشاره کرد و اظهار کرد: استفاده از این سیستم‌ها به ما کمک می‌کند از منابع آبی محدودی که در اختیار داریم، استفاده بهینه و بیشتری داشته باشیم.
انتهای پیام/۱۲۷