گفتگوی خبرنگار خاورستان با سرمربی لیگ‌برتر فوتبال ایران

برای فوتبال خراسان جنوبی برنامه‌ریزی شود/ زندگی خانوادگی ورزشکار تحت‌الشعاع زندگی ورزشی اوست

مربی لیگ‌برتر فوتبال ایران گفت: فکر می‌کنم اگر مقداری مسوولان خراسان‌جنوبی برنامه‌ریزی و امکانات خوبی از نظر مالی در آن منطقه سرمایه‌گذاری کنند، استعداد وجود دارد و می‌شود فوتبال منطقه را احیا کرد.

نادر دست‌نشان از مربیان باسابقه و مؤفق لیگ‌برتر فوتبال ایران و متولد ۷ آذرماه ۱۳۳۸ و اهل قائم‌شهر است. وی در زمانی مربی تیم ملی نوجوان ایران بود. نادر دست‌نشان در گفتگوی تلفنی با خبرنگار خاورستان، گفت: خانه ما در نزدیکی استادیوم شهید وطنی قائم‌شهر بود و برادران بزرگم نیز فوتبالیست بودند که به این دلایل به فوتبال علاقه‌مند شدم و به طور خودکار از دوران نوجوانی فوتبالیست شدم.
وی افزود: به طور رسمی و باشگاهی از سال ۱۳۵۳ در مسابقات نوجوانان و جوانان شهرستان قائم‌شهر و استان خراسان‌جنوبی بازی را شروع کردم و آخرین بازی‌ام سال ۱۳۷۹ در مقابل استقلال تهران در جام حذفی بود.
این سرمربی فوتبال ایران اظهار کرد: در اوایل جوانی در پست هافپک چپ بازی می‌کردم و بعدها به عنوان هافپک مرکزی بازی می‌کردم.
دست‌نشان خاطرنشان کرد: در تیم‌های پایه‌ی نساجی مازندران در تمام رده‌های آن شامل مدرسه فوتبال، نوجوانان، جوانان، امید و بزرگسالان به عنوان دستیار، مربی و سرمربی انجام وظیفه کردم.
وی افزود: در تیم جوانان و تیم امید مازندران سرمربی بودم که یک بار نایب قهرمان و یک بار قهرمان ایران شدیم.
این سرمربی فوتبال ایران گفت: برخی از بازیکنانی که اکنون در فوتبال لیگ‌برتر بازی می‌کنند از شاگردان آن زمانِ من هستند که باعث افتخار من است.
دست‌نشان اظهار کرد: بعد از رده‌های پایه در تیم نساجی مازندران، از سال ۱۳۷۶ سرمربی نساجی مازندران شدم که تا سال ۱۳۷۹ به عنوان سرمربی بازیکن انجام وظیفه می‌کردم.
وی اضافه کرد: از سال ۱۳۸۰ دیگر بازی نکردم و فقط به عنوان سرمربی فعالیت می‌کردم و از ۱۳۸۲ به تیم شهید قندی یزد رفتم.
این سرمربی فوتبال ایران خاطرنشان کرد: در سال ۱۳۸۳ به تیم پیام مشهد رفتم و در سال ۱۳۸۴ در تیم مس‌کرمان فعالیت کردم که با آن به لیگ برتر آمدم.
دست‌نشان افزود: برای ادامه فعالیت به تیم شهرداری بندرعباس رفتم و نیم‌فصل در آنجا بودم.
وی یادآور شد: با همه تیم‌های نساجی مازندران، شهید قندی یزد، پیام مشهد و شهرداری بندرعباس به مرحله نهایی صعود کردیم اما نتوانستم با آن‌ها به لیگ برتر بروم.
این سرمربی فوتبال ایران گفت: پس از شهرداری بندرعباس به تیم پگاه‌رشت، تیمی که درحال سقوط بود رفتم و این تیم را از رده ۱۶ به ۱۲ جدول رساندم و توانستند در لیگ‌برتر حفظ شوند.
دست‌نشان افزود: علاوه بر آن در همان سال با استقلال تهران به مرحله نهایی جام حذفی رسیدم که در مجموع دو بازی رفت و برگشت با نتیجه ۳ بر یک، شکست خوردیم.
وی اظهار کرد: بعد از پگاه رشت به تیم استیل‌آذین تهران رفتم و آن را به لیگ برتر آوردم و بعد از آن در سال ۱۳۸۸ به نساجی قائم‌شهر آمدم.
دست‌نشان خاطرنشان کرد: در نیم سال دوم به دلیل مشکلاتی که بین مدیر تیم و من اتفاق افتاده بود و تیم ما در رده سوم جدول بود، برکنار شدم و پس از آن به تیم نفت تهران ملحق شدم و با آن به لیگ برتر صعود کردم.
وی اضافه کرد: در نیم فصل دوم ۱۳۸۹ به تیم صنعت ساری که در حال سقوط بود رفتم و این تیم را از رده ۱۱ جدول به جایگاه امنی رساندیم.
این سرمربی فوتبال ایران گفت: پس از آن به تیم سایپای قائم‌شهر ملحق شدم که در لیک ۱ در رده ۵ قرار گرفتیم و بعد از آن به تیم شهرداری اراک رفتم که تیم سوم جدول بودیم که به دلیل مشکلات مالی که برای باشگاه پیش آمده بود نتوانستیم ادامه دهیم.
دست‌نشان افزود: پس از آن در سال ۱۳۹۳ به تیم نساجی مازندران آمدم و ۱ سال و نیم در این تیم بودم و در سال ۱۳۹۴ به ماشین‌سازی تبریز رفتم و اکنون نیز در تیم نفت آبادان انجام وظیفه می‌کنم.
در سال ۶۶ به بیرجند آمدم/ بیرجند سابقه فوتبالی خوبی در آن زمان داشت
وی گفت: حدود سال ۶۶ بود که به همراه تیم منتخب قائم‌شهر در مسابقات جام فلق ایران که بیرجند میزبان بود، به این شهر آمدم؛ مسابقات حساسی بود که بین تیم‌های بیرجند سمنان گیلان و مازندران برگزار می‌شد.
این سرمربی فوتبال ایران بابیان‌اینکه آن موقع تیم بیرجند فوتبال خوبی داشت افزود: سابقه فوتبالی خوبی را در آن زمان از بیرجند یادم هست اما بعد از آن متأسفانه شرایط خوبی را از نظر امکانات و برنامه‌ریزی نداشتند.
شرایط برای حضور مربیان باتجربه در خراسان‌جنوبی فراهم شود
دست‌نشان تأکید کرد: اگر خراسان‌جنوبی خواهان مؤفقیت در فوتبال است، در تمام رده‌ها نیاز به آموزش‌ها و برنامه‌ریزی‌هایی است که شامل امکانات می‌شود و اگر این موارد طراحی شود، بیرجند از تیم‌هایی که در فوتبال ایران کار می‌کنند و بسیاری از شهرها که صاحب سبک فوتبال نبودند اما اکنون صاحب تیم در لیگ برتر هستند، عقبه خوبی از ریشه فوتبالی دارد.
وی تصریح کرد: رسیدن به مؤفقیت به نوع خواسته مردم و مسوولان این استان برمی‌گردد که بخواهند فوتبال را به صورت ریشه‌ای، علمی و فنی در جهت تقویت جوانان آن منطقه انجام دهند.
این سرمربی فوتبال ایران بابیان‌اینکه برای رشد فوتبال در خراسان‌جنوبی به آموزش، برنامه‌ریزی و مربیان باتجربه نیاز است گفت: مربیان این منطقه باید آموزش ببینند و از نظر فنی زیرنظر مربیان مجرب کار کنند و لازمه آن مهیا شدن شرایط و امکانات است تا بسیاری از مربیان باتجریه در این استان حضور پیدا کنند تا فوتبال بیرجند نیز مانند اقصی نقاط ایران که صاحب امتیاز هستند، حرفی برای گفتن داشته باشد.
دست‌نشان در توصیه به افرادی که قصد فوتبالیست شدن دارند اظهار کرد: اولین موردی که لازم دارد، عشق و علاقه است و بعد از آن امکانات آموزشی است که در مدارس فوتبال پایه باید برای آن‌ها مربیان خوب و امکانات تمرینی خوبی فراهم شود تا به وسیله پشتکار، تداوم کار، علم ورزش فوتبال و تمرینات بروز بتوانند پیشرفت را در آن فرد احیا کنند.
خاطرات شیرین و تلخ فوتبالی
وی بابیان‌اینکه خاطرات زیاد و خوبی از دوران فوتبالی‌ام دارم خاطرنشان کرد: خاطرات خوبی با تیم‌های مس‌کرمان، استیل‌آذین تهران و نفت تهران برای صعود به لیگ برتر داشتم؛ خاطرات خوبی با تیم پگاه‌رشت که به نام داماش گیلان تغییر نام داد، برای حفظش و رسیدن به فینال جام حذفی ایران دارم؛ در سال ۱۳۷۷ مربی تیم ملی نوجوانان ایران شدم که برای اولین بار بعد از انقلاب به چهارم جدول در آسیا رسیدیم.
این سرمربی فوتبال ایران یادآور شد: بدترین خاطره دوران فوتبالی‌ام مربوط به قائم‌شهر است؛ برخی از تماشاگران خوبی که به تماشای بازی منتخب قائم‌شهر و منتخب بندرترکمن آمده بودند، در تصادفی که در مسیر راه اتفاق افتاد، ۸ نفر از تماشاگران را از دست دادیم.
دست‌نشان اضافه کرد: ۲ بار در سال‌های ۱۳۸۸ و ۱۳۹۳ به تیم شهر خودم آمدم تا به همراه نساجی که عشق و علاقه همه مازندرانی‌هاست به لیگ برتر صعود کنم اما متأسفانه برخی از دوستان همکاری لازم را انجام ندادند و مشکلات فراوانی سر راه تیم من ایجاد کردند تا تیم نساجی نتواند به لیگ‌برتر صعود کند.
برای پیشرفت باید اخلاق، پشتکار و اطاعت از مسائل فنی باشد
وی، ویژگی یک بازیکن را داشتن اخلاق و پشتکار دانست و افزود: یک بازیکن باید از فرامین یک گروه فنی و مربی اطاعت کند تا استعداش شکوفا شود و پیشرفت کند.
این سرمربی فوتبال ایران تأکید کرد: استعداد نکته مهمی است که هر فوتبالیست باید درکنار اخلاق، پشتکار و اطاعت از مسائل فنی که اصول حرفه‌ای است داشته باشد.
دست‌نشان تصریح کرد: برای پیشرفت آموزش نیاز است و آموزش باید همراه با پشتکار و اخلاق باشد و هرکدام به تنهایی نمی‌تواند باعث پیشرفت شود چراکه این موارد، زنجیره‌ای است که باید همه حلقه‌های آن کامل باشد.
زندگی خانوادگی ورزشکار تحت‌الشعاع زندگی ورزشی اوست
وی بابیان‌اینکه زندگی خانوادگی ما تحت‌الشعاع زندگی ورزشی ما است گفت: یک ورزشکار مشکلات زیادی دارد؛ همه مردم نوک قله را نگاه می‌کنند که این ورزشکار، معروف شده و امروزه نیز از نظر مالی امکانات خوبی به دست می‌آورد اما به زجر و سختی‌هایی که خودش و خانواده‌اش می‌کشند، همت و تلاشی که ورزشکار دارد برای اجرای تمام تمرینات و برنامه‌های غذایی، استراحت و شغلی دارد توجهی ندارند.
این سرمربی فوتبال ایران افزود: خانواده سهم بیشتری را به عهده می‌گیرد که اگر این همکاری بین خانواده و آن ورزشکار نباشد، به مشکل خواهد رسید.
خراسان‌جنوبی استعداد دارد/ برای فوتبال آن برنامه‌ریزی شود
دست‌نشان اظهار کرد: فکر می‌کنم اگر مقداری مسوولان خراسان‌جنوبی برنامه‌ریزی و امکانات خوبی از نظر مالی در آن منطقه سرمایه‌گذاری کنند، استعداد وجود دارد و می‌شود فوتبال منطقه را احیا کرد.
وی گفت: آرزو می‌کنم روزی فوتبال خراسان‌جنوبی و بیرجند باتوجه به پتانسیل و امکاناتی که اکنون دورادور می‌دانم دارد، در بین تیم‌های فوتبال مطرح ایران قرار گیرد.
انتهای پیام/۱۳ج/ذ/۴