گزارش؛

برداشتن خود تحریمی‌ها در سال ۱۴۰۰/ کلید چرخ تولید در دستان دولت و مجلس

خراسان جنوبی جزو استان های معدنی و نوپای کشور است که ظرفیت های انسانی و طبیعی زیادی در این استان وجود دارد که در صورت حمایت و رفع موانع پیش روی آنها می تواند استان را متحول کند.

به گزارش خاورستان به نقل از شبستان، نامگذاری‌ سال‌ها به طور رسمی از سال ۱۳۷۸ به فراخور شرایط زمانی و با توجه به اقتضائات سیاسی، فرهنگی و اقتصادی کشور و با هدف جلب توجه مردم و مسئولان کشور به یک ارزش یا نقیصه و مشکل در کشور و تلاش برای حل و رفع آن با توجه به اشرافی که مقام معظم رهبری به مسائل کلان کشور دارند، از سوی ایشان صورت می گیرد.
ایشان از سال ۸۹ تاکنون با توجه به برخی مشکلات اقتصادی در کشور شعارهایی با محوریت اقتصادی و تلاش و کار را برای کشور انتخاب می کنند و امسال نیز با توجه به مشکلاتی که در چند سال اخیر گریبان برخی واحدهای تولیدی و صنعتی در کشور را گرفته است در راستای حمایت از تولید داخل، نام « تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» را انتخاب کردند.
ایشان در خصوص نامگذاری امسال در پیام نوروزی ۱۴۰۰ خود فرمودند: «براساس گزارشهای متعدد مردمی و دولتی، جهش تولید تا حدّ قابل قبولی در بخش‌هایی از کشور تحقق یافت. البته این میزان جهش در حدّ انتظار نیست چراکه با وجود تحقق در کارهای زیربنایی و سازندگی، نتیجه آن در اقتصاد عمومی و معیشت مردم مشهود و محسوس نشد، در حالی‌که انتظار بود جهش تولید گشایشی در زندگی مردم به‌وجود آورد. تحقق جهش تولید هم تأثیرات عمیق اقتصادی در کشور از جمله در مسئله ارزش پول ملی دارد و هم موجب اعتماد به‌نفس ملی، رضایتمندی عمومی و تضمین‌کننده امنیت ملی است. چه دولت کنونی و چه دولت آینده، باید با حمایتهای همه‌جانبه‌ی قانونی، دولتی و حکومتی از تولید و رفع موانع آن، همت کنند که امسال جهش تولید به معنی واقعی تحقق یابد.»
ایشان، ورود مواد اولیه یا تجهیزات مورد نیاز تولید را ضروری خواندند و افزودند: «افزایش قدرت خرید مردم، قطع دست واسطه‌ها، مبارزه با فساد و اصلاح نظام بانکی و گمرکی از دیگر اقدامات لازم برای تحقق شعار سال است که اگر این کارها با جدیت دنبال شود، یقیناً امسال تحولی در اقتصاد کشور ایجاد می‌شود. کسانی که سرمایه لازم را دارند و آحاد مردم که می‌خواهند مانند کمک مؤمنانه به کمک تولید بیایند، می‌توانند در این زمینه فعال شوند که خیریه‌های مردمی، نهادهای انقلابی و امنای مساجد فعال باید برای ساماندهی این مسئله مهم برنامه‌ریزی کنند.»
خراسان جنوبی جزو استانهای معدنی و نوپای کشور است و ظرفیت های انسانی و طبیعی زیادی در این استان وجود دارد که در صورت حمایت و رفع موانع پیش روی آنها می تواند استان را متحول کند، از محصولات استراتژیک مانند زرشک، زعفران، عناب و گیاهان دارویی که به صورت فله ای از کشور خارج می شود گرفته، تا معادنی که به صورت قالب پنیر در دل خاک بیرون می آورند و بدون هیچ فراوری و ارزش افزوده ای به خارج کشور می فرستند، مقصد بیشتر این سنگ ها هم کشور چین است، چینی ها بعد فراوری همین سنگ های زیبای خودمان را با چندین برابر ارزش افزوده، دوباره به کشور بر می گردانند.
در خصوص زرشک و زعفران هم همین روند ادامه دارد، بیش از ۱۶ هزار هکتار از مزارع استان زیرکشت محصول زرشک است که تنها بخش اندکی آن فراوری و مابقی به صورت فله ای، خام فروشی می شوند، زعفران و سایر محصولات خاص خراسان جنوبی هم شرایط بهتری ندارد و در سایه بی تدبیری مدیران، سال‌هاست که خام فروشی می شوند.
طی این سال‌ها کارگاهها و کارخانه های زیادی در شهرک های صنعتی استان راه اندازی شدند که متاسفانه موانع بسیار زیاد پیش روی آنها از یک طرف، سخت گیری های برخی دستگاه‌های دولتی و عدم حمایت از طرف دیگر باعث شد تا خیلی از این سرمایه گذاران قید سرمایه گذاری در این استان را بزنند.
اصلاح برخی قوانین قدیمی و دست و پاگیر مانع تولید
«مصطفی نخعی» نماینده مردم شهرستان های نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار شبستان با بیان اینکه پیرو تاکیداتی که رهبر معظم انقلاب در سنوات گذشته در مباحث اقتصادی داشتند، امسال را هم سال «تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها» نامگذاری کردند که دقیق و هوشمندانه است، گفت: تنها راه چاره برای حل مشکلات مختلفی که در کشور در مباحث اقتصادی داریم، توجه به تولید، ظرفیت ها، پتانسیل ها و قابلیت های داخل کشور است.
وی با اشاره به قابلیت های فراوان خراسان جنوبی در بحث سرمایه گذاری، ادامه داد: نهبندان و سربیشه بهشت معادن ایران هستند که فعلیت بخشیدن به این قابلیت ها نیازمند توجه خاص از سوی مدیران است.
این نماینده مجلس با بیان اینکه مسئولان در چند ماه باقی مانده از این دولت و مسئولانی که در دولت جدید روی کار خواهند آمد، باید با تمرکز بر شعار سال، بر روی قابلیت های درون کشور تمرکز کنند و به معنی واقعی از تولید و سرمایه گذاری حمایت کنند، افزود: متاسفانه بعضا شاهد شعارزدگی از سوی برخی مسئولان هستیم، حرف خوب می زنند اما در مقام عمل کاری انجام نمی دهند، همان طور که رهبر جامعه محکم و با تمام توان پشتیبان تولید هستند و در هر فرصت و محفلی بر حمایت از تولید تاکید دارند، انتظار می رود که مسئولان هم توجه ویژه ای به توان داخل داشته باشند و این نباشد که همین اول سال، شاهد چند شعار از مسئولان باشیم و بعد هم فراموش شود.
نخعی ادامه داد: همان طور که در نهبندان و سربیشه پتانسل های زیادی برای شکوفا شدن وجود دارد، در تمام نقاط کشور پتانسیل های فراوانی داریم که اینها تبدیل به فعلیت نشدند و آن طور که باید و شاید در خدمت رفاه و آسایش مردم قرار نگرفته اند، چنانچه مسئولان با خلاقیت و تمرکز به سمت فعلیت بخشیدن این ظرفیت ها بروند، کمک بزرگی برای حل مشکلات اقتصادی کشور خواهد بود.
وی با بیان اینکه رفع مشکلات کشور نیازمند هماهنگی کلی بین دولت و مجلس است، اظهارداشت: شعار سال فقط متوجه سیستم اجرا نیست، بلکه ما هم در مجلس خود را مکلف می دانیم که قدم هایی را برای این موضوع برداریم چراکه بسیاری از مشکلات به قوانین دست و پا گیر برمی‌گردد.
نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس با بیان اینکه برخی قوانین قدیمی داریم که متناسب با شرایط روز نیست و باید اصلاح شود، افزود: مجلس سال قبل قدم هایی خوبی در این خصوص برداشت و که تشکیل کمیسیون ویژه رونق تولید از جمله آن بود.
صف مرغ و گوشت نتیجه عدم تحقق اقتصاد مقاومتی است
«سلمان اسحاقی» نماینده مردم شهرستان های قاینات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی هم در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در بیرجند با بیان اینکه چندین سال است که رهبر معظم انقلاب اسلامی مکرر شعار سال ها را موضوعات اقتصادی نامگذاری می کنند، گفت: این تشخیص درست ولی امر مسلمین است که اقتصاد اگر درست شود، فرهنگ مردم هم شکل می گیرد و رو به تعالی می رود.
وی با بیان اینکه فرهنگ و اقتصاد دو رکن اصلی تعالی یک کشور هستند، تصریح کرد: بیش از یک دهه است که رهبری بر اقتصاد مقاومتی تاکید دارند که اگر این تحقق پیدا کرده بود امروز مشکل نهاده های دامی و صف مرغ و گوشت در کشور را نداشتیم، این ها را مقام معظم رهبری ۱۰ سال قبل دیدند که روزگاری با این بحران مواجه می شویم.
نماینده مردم قاینات و زیرکوه در مجلس با اشاره به اینکه متاسفانه برخی از مسئولان بعد از تعیین شعار سال، آن را توئیت می کنند و طی سخنانی اعلام آمادگی برای تحقق شعار می کنند اما بعد از گذشت زمان کوتاهی، تمام اینها به فراموشی می رود، گفت: امسال دیگر نباید اجازه دهیم که این شعار به فراموشی سپرده شود و دولت آن را پشت گوش بیندازد؛ چراکه اگر مثل گذشته بخواهیم عمل کنیم اعتماد مردم خدشه دار خواهد شد.
اسحاقی با بیان اینکه همان طور که مقام معظم رهبری فرمودند؛ مشکلات کشور با تکیه بر جوانان و در داخل حل می شود، مشکلات خراسان جنوبی هم در درون استان قابل حل است، گفت: استاندار باید به همه دستگاه‌ها ابلاغ کند که جواب استعلام سرمایه گذارها در کمترین زمان ممکن انجام شود و یا منابع طبیعی بحث واگذاری زمین به سرمایه گذار را طوری انجام دهد که دیگر سرمایه گذارها هم به سرمایه گذاری در خراسان جنوبی تشویق شوند.
وی با بیان اینکه آب، برق، گاز و تلفن که حق تولید کنندگان است در مناطق مرزی قوانین و مقررات این اجازه را داده که از تخفیفات استفاده کنند، تاکید کرد: شهرها و نقاط مرزی استان در راستای حمایت از تولید و سرمایه گذاری باید از بخشودگی و کاهش مالیات برخوردار باشند.
نماینده مردم قاینات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای تحقق شعار سال، پیشنهاد کردیم که دبیرخانه ای با حضور نمایندگان مجلس، استاندار و امام جمعه در مرکز استان تشکیل شود و هر جلسه مرتبط با بررسی مشکلات یک حوزه وزارتی و مدیریتی باشد، گفت: ما نمایندگان موظف هستیم که موانع را جمع آوری کنیم و در این جلسه مطرح و در همین جلسه دستورات لازم برای رفع موانع پیش روی تولید صادر شود، منتظر مرکز نباشیم.
مدیری که مانع جهش تولید باشند برداشته می شود
اسحاقی با اشاره به اینکه امسال نظارت مجلس سخت تر خواهد شد، گفت: مدیرانی که در جهت مانع زدایی حرکت نکنند و حرکت و تصمیم آنها خود مانع باشد ضمن نام بردن اسامی و مطرح کردن عملکرد منفی آنها به مدیران بالادستی، قطعا مردم را هم در جریان خواهیم گذاشت.
وی با بیان اینکه گاها در استان شاهدیم که عدم جسارت برخی مسئولان باعث شده که برخی مدیران ضعیف سرکار بیایند، گفت: باید مردم را به عنوان جابجایی مدیران نالایق و غیرارزشی پای کار بیاوریم، امسال اسم مدیرانی که در این مسیر حرکت نکنند را به مردم معرفی خواهیم کرد و مدیری که مانع جهش تولید باشد با حمایت مردم از جایگاه برداشته خواهد شد.
اسحاقی این را هم گفت که امسال خبرنگاران اگر به صورت مستند و شایسته نسبت به نظارت بر عملکرد مدیران قدم بردارند ما از آنها حمایت خواهیم کرد.
سخن پایانی، مقام معظم رهبری در پیام نوروزی امسال خود، میزان تحقق شعار سال ۹۹ را براساس گزارش های متعدد دولتی و مردمی در حد قابل قبول ذکر کردند و گفتند: «چه دولت کنونی و چه دولت آینده، باید با حمایت‌های همه‌جانبه‌ی قانونی، دولتی و حکومتی از تولید و رفع موانع آن، همت کنند که امسال جهش تولید به معنی واقعی تحقق یابد.» با توجه به اینکه امسال حدود ۵ ماه تا مستقر شدن دولت جدید، دولت فعلی روی کار خواهد بود و این زمان اندکی هم نیست، به نظر می رسد مسئولان استان و کشور باید تمام تلاش خود را برای برداشتن موانع پیش روی تولیدکنندگان داشته باشند تا شاهد شکوفایی مجدد خیلی از واحدهای نیمه تعطیل و یا تعطیل در شهرک های صنعتی باشیم.
انتهای پیام/۴