در گفت‌وگوی خاورستان با همرزم شهید سلیمانی مطرح شد؛

برقراری امنیت در جنوب شرق کشور با فرماندهی سردار سلیمانی/ استقبال گرم مردم، حاج قاسم را یک روز در شاهرخت نگه داشت

بی‌نوایی گفت: مقام معظم رهبری، سردار سلیمانی را مامور کردند قرارگاه قدس را در زاهدان تشکیل دهند و نیروهای سپاه از جنوب خراسان، کرمان، سیستان و بلوچستان و برخی از هرمزگان در کنترل عملیاتی قرارگاه قدس قرار گرفتند و به مدت چهار سال و نیم علاوه بر امنیت پایدار در جاده‌ها و شهرها، در صحراها و مناطقی که ترددی وجود نداشت و در دست اشرار مسلح بود، نیز پاکسازی انجام و امنیت برقرار شد.

علی بی‌نوایی رزمنده دوران دفاع مقدس در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: من در سال ۱۳۷۲ تا نیمه‌های سال ۱۳۷۴ که در تیپ ۳ انصارالرضا علیه‌السلام مشغول به خدمت بودم، چند مرتبه توفیق دیدار با سردار سلیمانی نصیبم شده است.
وی افزود: در آن سال‌ها که تیپ ۳ انصارالرضا علیه السلام ماموریت برقراری امنیت جنوب شرق کشور را بر عهده داشت، قرارگاه قدس به فرماندهی سردار سلیمانی در زاهدان مستقر بود و ایشان همزمان فرمانده لشکر ۴۱ ثارالله نیز بودند.
این همرزم شهید سلیمانی بیان کرد: با توجه به این‌که اوایل پیروزی انقلاب اسلامی، نیروهای مسلح ما درگیر دفاع از کشور و جنگ تحمیلی بودند، در مناطق شرقی و جنوب شرق کشور حضور کمتری داشتند. اشرار مسلح نیز که در پی ناامنی کشور بودند کار خود را از طریق صحرا، بیابان و مرزها آغاز کرده بودند و امنیت در جاده‌ها و شهرهای شرقی کشور خدشه‌دار شده بود.
بی‌نوایی عنوان کرد: دشمنی که در جنگ تحمیلی به نتیجه دلخواه خود نرسیده بود به وسیله کشورهای همسایه و فرامنطقه‌ای تصمیم گرفت از طریق مناطق مرزی کشور را ناامن کند.
وی اظهار کرد: در آن سال‌ها اشرار به راحتی در جنوب خراسان و بیرجند رفت و آمد داشته و حتی افرادی را از بیرجند، از بین راه بیرجند- قاین، منطقه درمیان، نهبندان، سربیشه و … با خود می‌بردند و ناامنی‌ها را به صورت رسمی در این مناطق آغاز کرده بودند.
این همرزم شهید سلیمانی گفت: برخی از جاده‌ها به دلیل ناامنی شب‌ها بسته می‌شد، رفت و آمدها بسیار کم و خودروها با محافظ تردد می‌کردند. برای همین موارد بود که مقام معظم رهبری فرمانده معظم کل قوا بعد از اتمام جنگ دستور دادند نیروهای سپاه برای برقراری امنیت جنوب شرق اقدام کنند.
برقراری امنیت در جنوب شرق کشور طی چهار سال
بی‌نوایی با بیان این‌که سردار سلیمانی فرمانده لشکر ۴۱ ثارالله بود و در کرمان استقرار داشت اظهار کرد: مقام معظم رهبری، سردار سلیمانی را مامور کردند قرارگاه قدس را در زاهدان تشکیل دهند و نیروهای سپاه از جنوب خراسان، کرمان، سیستان و بلوچستان و برخی از هرمزگان در کنترل عملیاتی قرارگاه قدس قرار گرفتند.
وی بیان کرد: از سال ۱۳۷۰ تا اواسط سال ۱۳۷۴ به مدت چهار سال و نیم این ماموریت انجام شد که علاوه بر امنیت پایداری که در جاده‌ها، معابر و شهرها به وجود آمد در صحراها و مناطقی که ترددی وجود نداشت و در دست اشرار مسلح بود نیز پاکسازی انجام شد.
ویژگی‌های سردار سلیمانی
این رزمنده دوران دفاع مقدس در خصوص ویژگی‌های سردار سلیمانی، گفت: یکی از مهمترین ویژگی‌های سردار سلیمانی اخلاص عمل ایشان در رفتار، گفتار و اقداماتی بود که انجام می‌دادند و این اخلاص عمل در درازمدت خودش را به خوبی نشان می‌داد.
بی‌نوایی ادامه داد: حسن خلق، اخلاق نیکو و پسندیده، شجاع و نترس بودن نیز از دیگر ویژگی‌های سردار سلیمانی بود.
وی عنوان کرد: شهید سلیمانی فردی بود که برای امنیت نیروهایش خود را به خطر می‌انداخت اما مانع خطر کردن نیروها می‌شد.
این همرزم شهید سلیمانی اظهار کرد: حسن خلق سردار سلیمانی برای افرادی که رابطه کاری نزدیکی با ایشان داشتند کاملا قابل احساس بود. افرادی که از دور سردار سلیمانی را می‌شناختد نیز به ایشان علاقه و محبت خاص داشتند و این اخلاص سردار سلیمانی بود که از دور نیز تاثیر داشت.
بی‌نوایی گفت: سردار سلیمانی در تمام کارهایش رضایت خدا را در نظر می‌گرفت و این مسئله باعث شده بود که همه دوستدار سردار سلیمانی باشند.
وی خاطرنشان کرد: اگر به تمام فعالیت‌ها و مسئولیت‌هایی که سردار سلیمانی داشتند نگاه کنیم، هیچ موردی از ناراحتی اطرافیان سردار سلیمانی را مشاهده نخواهیم کرد چراکه این شهید بزرگوار هرجا و هر مسئولیتی که داشتند با رضایت کامل مردم همراه بوده است.
این همرزم شهید سلیمانی افزود: همین اخلاص در عمل، اخلاق نیکو و رفتار خوب سردار سلیمانی باعث شد که ایشان به سردار دل‌ها معروف شود.
بی‌نوایی به تشییع میلیونی سردار سلیمانی و پیام حضور مردم به دشمنان اشاره و بیان کرد: آمریکا که دشمن بزرگ و به تعبیر امام خمینی(ره) شیطان بزرگ است همواره در پی کارهای شیطانی و خباثت است. رفتار و کردار شهید سلیمانی الهی بود اما دشمن و استکبار، ایشان و سپاه قدس را به عنوان تروریست می‌شناخت. حضور میلیونی مردم در مراسم تشییع سردار سلیمانی در شهرهای مختلف کشور نشان داد که تروریست‌های واقعی همان دشمنان و استکبار است.
وی به حضور سردار سلیمانی در کشورهای سوریه، یمن، لبنان و فلسطین اشاره کرد و افزود: تمام این کشورها استکبار جهانی را در پی ترور سردار سلیمانی محکوم کردند و دنیا متوجه شد که راه ما برحق و راه استکبار و دشمن باطل است.
ولایت‌مداری، محور کار شهید سلیمانی
این همرزم شهید سلیمانی در خصوص ادامه راه شهید سلیمانی، گفت: محور کار شهید سلیمانی ولایت‌مداری بود. ولایت‌پذیری ایشان بسیار بالا بود و همان‌گونه که اخلاص عمل داشتند در زندگی، کار و اجتماع خط ولایت را دنبال می‌کردند. ما نیز اگر به همین روش عمل کنیم راه و مسیر شهید سلیمانی را ادامه داده‌ایم.
بی‌نوایی به ترس دشمن از سردار سلیمانی اشاره کرد و افزود: دشمن نسبت به شهید سلیمانی شناخت داشت و می‌دانست که ایشان در هر جایی که حضور داشته باشد موفق خواهد بود و هیچ وقت با جراحات و مشکلات به وجود آمده میدان را ترک نخواهد کرد.
جبهه مقاومت متوقف نخواهد شد
وی تصریح کرد: حضور شهید سلیمانی در کشورهای مختلف باعث اتحاد بین کشورهای مسلمان شده بود و دشمن نیز از این مسئله و علاقه زیاد مردم به سردار سلیمانی اطلاع کامل داشت و می‌دانست اگر این برنامه‌ها ادامه پیدا کند تمام فعالیت‌های شهید سلیمانی به ضرر آن‌ها خواهد بود. دشمن فکر می‌کرد اگر حاج قاسم را به شهادت برسانند سرعت و پیشرفت جبهه اسلامی و جبهه مقاومت متوقف خواهد شد و به خیال خود می‌خواستند خسارات بزرگی به ایران وارد کنند اما ندانستند که این اقدام آن‌ها از روی نادانی است و نام و یاد سردار سلیمانی در دل‌ها خواهد ماند و راهش متوقف نخواهد شد.
این همرزم شهید سلیمانی خاطرنشان کرد: سردار سلیمانی دنبال شهادت بود و از آن واهمه‌ای نداشت. تفکر سردار سلیمانی از شهادت با تفکر استکبار از مرگ که پایان زندگی است تفاوت دارد.
بی‌نوایی اظهار کرد: دشمن دنبال تضعیف جبهه مقاومت بود اما نه‌تنها این کار انجام نشد بلکه جبهه مقاومت متحدتر شده است و در راستای خروج استکبار جهانی از منطقه همه با هم متحد شده‌اند.
اتحاد برای خروج آمریکا از منطقه/ مذاکره هیچ دستاوردی نداشته است
وی خاطرنشان کرد: شهادت شهید سلیمانی و ابومهدی‌المهندس باعث اتحاد و قوی‌شدن جبهه مقاومت شد و همه با یکدیگر برای خروج آمریکا از منطقه هم‌نظر شدند.
این همرزم شهید سلیمانی در خصوص مذاکره با قاتل شهید سلیمانی، بیان کرد: سردار سلیمانی پیرو واقعی مقام معظم رهبری بودند و صحبت همیشگی مقام معظم رهبری در مورد مذاکره، خوش‌بین‌نبودن به آن بوده است. مذاکره تاکنون هیچ دستاوردی برای کشور ما نداشته است و همه به این مسئله واقف شدند و می‌دانند که برای پیشرفت کشور باید روی پای خود ایستاد.
بی‌نوایی خاطرنشان کرد: به دلیل این‌که نیروهای مسلح همیشه پیرو مقام معظم رهبری بودند در بحث‌های دفاعی به دلیل اطاعت‌پذیری بالاترین پیشرفت‌ها را داریم و در سایر زمینه‌ها که اطاعت‌پذیری کمتر بوده شاهد عقب‌افتادگی‌های زیادی هستیم.
وی به افرادی که دنبال مذاکره هستند، توصیه کرد: دولتمردان از فرمایشات مقام معظم رهبری اطاعت کنند و مسیر درست را ادامه دهند چراکه سعادت دنیا و آخرت در این است.
از حضور سردار سلیمانی در شاهرخت تا درگیری با اشرار در منطقه سرخ‌کوه
این همرزم سردار سلیمانی به خاطراتی از سردار سلیمانی اشاره کرد و افزود: در یکی از ماموریت‌هایی که شهید سلیمانی بازدیدی از مرز جنوب خراسان با کشور افغانستان داشتند برای ادامه مسیر و رفتن به بیرجند به روستای شاهرخت زیرکوه رفتند. در این روستا استقبال از سردار سلیمانی به گونه‌ای زیاد و خوب بود که مردم اجازه ندادند سردار سلیمانی پس از سخنرانی و اقامه نماز ظهر و عصر در مسجد، روستا را ترک کنند و سردار سلیمانی آن روز تا غروب در این روستا ماندند و با مردم شاهرخت صحبت کرده و پس از نماز مغرب و عشا به مسیر ادامه دادند.
بی‌نوایی با بیان این‌که در آن سال سردار سلیمانی فرمانده قرارگاه قدس زاهدان بودند و زیاد شناخته شده نبودند، افزود: علاقه و محبت مردم به سردار سلیمانی و استقبال عجیب مردم از ایشان به گونه‌ای پرشور بود که باعث تعجب اطرافیان سردار شده بود.
وی ادامه داد: سردار سلیمانی پس از آن به بیرجند و سپس معدن قلعه‌زری رفت که در آن‌جا نیز با کارگران معدن دیدار کرد. پس از آن به همراه حاج قاسم و همراهانشان به سمت دهسلم نهبندان به راه افتادیم. در روستای دهسلم نیز علی‌رغم عدم‌شناخت مردم از سردار سلیمانی و عدم‌اطلاع‌رسانی برای حضور سردار اما مردم پای سخنرانی ایشان نشستند و از صحبت‌های سردار سلیمانی در خصوص حفاظت و ترک نکردن مناطق مرزی و کویری بهره‌مند شدند.
این رزمنده دوران دفاع مقدس به حضور سردار سلیمانی در مناطق کویری اشاره و بیان کرد: یک شب که سردار سلیمانی برای سرکشی از مقری که در منطقه سرخ‌کوه در صحرا زده بودیم و ۱۰ روز از استقرار ما در منطقه می‌گذشت، آمدند، همان شب اشرار در اطراف مقر دور می‌زدند اما از استقرار نیروها و تشکیل مقر خبر نداشتند. دیده‌بان ما که متوجه حضور اشرار شد از محاصره مقر توسط اشرار خبر داد که سردار سلیمانی و همراهان برای بررسی وضعیت بالای دیده‌بانی رفت و با دوربین منطقه را نگاه کرد اما چیز زیادی دیده نمی‌شد.
بی‌نوایی ادامه داد: سردار سلیمانی گفت اشرار هیچ اطلاعی از حضور شما و ایجاد مقر در این منطقه ندارند بگذارید کار خودشان را انجام دهند. من فردا به حساب این‌ها می‌رسم. سردار سلیمانی برنامه اشرار را متوجه شد و می‌دانست اشرار اگر الان از منطقه گذر کنند ایستگاه‌های بعدی آن‌ها کجاست و چه زمان به آن‌جا خواهند رسید.
وی عنوان کرد: نیروهای ما اصرار داشتند که همان شب با اشرار درگیر شوند. بالاخره منور زدند که منطقه روشن و دید کافی داشته باشند، اشرار متوجه حضور ما در منطقه شدند و بی‌هدف شروع به تیراندازی کردند اما چون شناخت نداشتند به سمت کوه تیراندازی می‌کردند. تعدادی از نیروهای اشرار زخمی و کشته و در نهایت پس از مدتی از منطقه متواری شدند.
این همرزم شهید سلیمانی خاطرنشان کرد: درگیری در منطقه سرخ‌کوه یکی از درگیری‌هایی بود که سردار سلیمانی در آن حضور داشت و من نیز توفیق این را داشتم که ساعاتی در کنار ایشان باشم.
مراسم تشییع سردار سلیمانی و حضور تمام اقشار
بی‌نوایی به حضور باشکوه مردم در مراسم تشییع سردار سلیمانی در مشهد اشاره کرد و گفت: من در این مراسم حضور داشتم آن روز حضور مردم بسیار زیاد و به حدی بود که راه رفتن در مسیر را بسیار سخت می‌کرد.
وی تصریح کرد: در مراسم تشییع سردار سلیمانی از تمام اقشار و گروه‌ها حضور داشتند.
این همرزم شهید سلیمانی گفت: خون شهید سلیمانی تاثیر عجیبی روی تمام مردم گذاشته بود و همه افرادی که در این مراسم حضور داشتند متاثر بوده و با نفرت از استکبار جهانی در مراسم حاضر شده بودند.
بی‌نوایی افزود: اگر به شناخت عرفانی از سردار سلیمانی برسیم متوجه خواهیم شد که ایشان به معنای واقعی عارف بود.
وی تأکید کرد: اگر مانند سردار سلیمانی اخلاص عمل داشته باشیم اعمال ما ماندگار خواهد شد و در دنیای بعدی مورد استفاده قرار خواهد گرفت اما اگر در کارهای خودمان اخلاص نداشته باشیم تمام کارها و اعمالی که انجام می‌دهیم به هدر خواهد رفت.
انتهای پیام/۱۲۷/ ۲۰/ ۴