در دیدار نماینده مردم بیرجند با نماینده بنیاد علوی در شهرستان درمیان مطرح شد؛

برنامه‌های مهم بنیاد مستضعفان برای محرومیت‌زدایی از “درمیان”/ تنظیم سند توسعه روستایی و حمایت از “زرشک”

مسئول نهاد پیشرفت بنیاد علوی در شهرستان درمیان با بیان این‌که تاکنون بیش از 40 میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی و تکمیل زیرساخت‌های شهرستان درمیان مصوبه داشته‌ایم گفت: بنیاد مستضعفان نسبت به خرید تضمینی زرشک با هزینه‌کرد بیش از دو میلیارد تومان ورود کرد.

به گزارش خاورستان، حسین خسروی نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی در دیدار با مسئول نهاد پیشرفت بنیاد علوی در شهرستان درمیان، اظهار کرد: تلاش‌های بنیاد مستضعفان در شهرستان درمیان قابل تقدیر است.
وی افزود: با توجه به این‌که منابع محدود است و همه تحت لوای جمهوری اسلامی هستیم، باید در برنامه‌ها هم‌افزایی داشت و اگر مواردی مثلا در شهرستان بیرجند نیز وجود دارد، مورد توجه و کمک قرار گیرد.
نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: باید کمک کنید تا یک کار مشخص و ملموسی انجام شود و از جزیره‌ای کارکردن پرهیز شود.
خسروی گفت: ایجاد سپاه پاسداران، بنیاد مستضعفان، کمیته امداد امام خمینی(ره) و … از خدمات ارزنده امام خمینی(ره) است و تمام خدماتی را که امروز توسط این نهادها ارائه می‌شود را مرهون ایشان هستیم.
وی بیان کرد: روزی که در آمریکا انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‌شد، سپاه از سامانه تیربار موشکی خود پرده‌برداری کرد که مفهوم این کار این است که چه ترامپ و جه بایدن؛ انتخاب شود ما کار خودمان را می‌کنیم. اگر این برنامه در زمینه‌های اقتصادی، برجام و … نیز پیاده می‌شد؛ آیا وضعیت همین بود؟
اختصاص اعتبارات ۴۰ میلیارد تومانی برای توسعه درمیان/ اعتبارات دولتی درمیان به صورت عملیاتی دیده شود
سعید پورمهدوی مسئول نهاد پیشرفت بنیاد علوی در شهرستان درمیان نیز در این دیدار اظهار کرد: با توجه به تفاهم‌نامه توسعه شهرستان درمیان در بهمن‌ماه سال گذشته، بنیاد علوی به عنوان دستگاه معین پیشرفت شهرستان درمیان قرار گرفت و از ابتدای سال ۹۹ کار خود را آغاز کرد.
وی افزود: از زمان آغاز فعالیت پنج ماه برای مطالعات صرف شد که البته در این مدت نیز از بحث اجرا غافل نبودیم.
مسئول نهاد پیشرفت بنیاد علوی شهرستان درمیان گفت: مبنای کار ما فرمایشات مقام معظم رهبری در سال ۹۱ در بجنورد است، مبنی بر این‌که پیشرفت شامل دو بخش ابزاری و حقیقی است. بر همین اساس ایدئولوژی و مبنای کار ما مشخص است و بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری، کاری را شروع کردیم و پیش می‌بریم.
پورمهدوی با اشاره به این‌که در بخش نرم‌افزاری در مسیر ایجاد تمدن اسلامی، وظایفی داریم، بیان کرد: همچنین برای ایجاد زیرساخت‌های متعدد، از دوران دولت‌های نهم و دهم هزینه‌هایی انجام شده است اما متأسفانه این طرح‌ها از جمله مسکن مربوط به مددجویان بهزیستی اسدیه، سالن‌های ورزشی و …هنوز نیمه‌تمام و معطل مانده بود که اقدام به تکمیل آن کردیم.
وی یادآور شد: علاوه بر توجه و هزینه در زمینه‌های عمرانی و زیرساختی، اما در مسیر کار و ارزش‌گذاری امور؛ بر اساس فرمایشات رهبری؛ سبک زندگی و فرهنگ را مورد توجه و اولویت قرار داده‌ایم.
مسئول نهاد پیشرفت بنیاد علوی شهرستان درمیان تصریح کرد: تاکنون بیش از ۴۰ میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی و تکمیل زیرساخت‌های این شهرستان مصوبه داشته‌ایم و مباحث فرهنگی جدای از این اعتبارات مطرح شده است.
پورمهدوی تأکید کرد: تصویب و اختصاص این اعتبارات به این معنی نیست که اعتبارات دولتی شهرستان درمیان کاهش یابد، بلکه باید برای پیشرفت و توسعه شهرستان، اعتبارات دولتی نیز ضریب خورده و چند برابر شود. همچنین باید بودجه این شهرستان علاوه بر افزایش، عملیاتی دیده شود.
وی ادامه داد: تاکنون در بحث اختصاص بودجه‌های دولتی در برخی از موارد خوب عمل شده و در مواردی نیز ضعف‌هایی وجود داشته است.
اعطای ۲ میلیارد تومان بسته حمایتی به نیازمندان درمیان
مسئول نهاد پیشرفت بنیاد علوی شهرستان درمیان اظهار کرد: تلاش کرده‌ایم تا توزیع خدمات در سطح شهرستان عادلانه باشد، البته با این نگاه که دامنه فقر در شهر و روستا بزرگ نشود.
پورمهدوی افزود: در همین خصوص تاکنون بیش از دو میلیارد تومان بسته حمایتی اعم از کارت هدیه و بسته غذایی در بین نیازمندان این شهرستان توزیع شده است.
وی با اشاره به این‌که در مباحث زیرساختی در هر منطقه بر اساس نیازسنجی عمل شد، گفت: در همین خصوص ۵ خانه عالم با اعتبار ۶۱۰ میلیون تومان، پانسیون پزشکان اسدیه با اعتبار ۶۸۰ میلیون تومان، ساخت مصلی قهستان با ۵۰۰ میلیون تومان و کتابخانه با ۲۴۰ میلیون تومان، تصویب اجرای ۱۴ چمن مصنوعی در روستاها که ۶ مورد آن تکمیل و تحویل شده است و … پیگیری و انجام شده است.
تنظیم ۴۰ سند توسعه روستایی
مسئول نهاد پیشرفت بنیاد علوی شهرستان درمیان ادامه داد: در خصوص تکمیل سالن ورزشی روستای نوغاب که پیشرفت ۸۰ درصدی داشته و ۱۳ سال معطل و نیمه‌تمام مانده بود، تاکنون ۷۰۰ میلیون تومان هزینه شده و ۳۰۰ میلیون تومان دیگر نیز نیاز دارد که احتمالا تا دهه‌فجر به بهره‌برداری می‌رسد. متأسفانه با توجه به نوسان قیمت‌ها، هزینه تکمیل این سالن دو برابر شد.
پورمهدوی بیان کرد: در مجموع در حوزه عمرانی ۱۳ میلیارد تومان در بخش قهستان، ۱۳ میلیارد تومان در بخش گزیک و ۱۳ میلیارد تومان در بخش مرکزی مصوبه داشته‌ایم که باید جذب شود.
وی با اشاره به اجرای برنامه جامعی در بحث کانون‌سازی، یارگیری و جذب جوانان برای برنامه‌ریزی پیشرفت شهر و روستاها، گفت: در یک اقدام بی‌سابقه در کشور، ۴۰ سند توسعه روستایی را تنظیم کردیم که این سند همه‌جانبه و در همه حوزه‌ها است و مسائل هر منطقه را پیدا و برای آن راه‌حل ارائه می‌شود.
مسئول نهاد پیشرفت بنیاد علوی شهرستان درمیان اظهار کرد: در حوزه مبلمان شهری نیز برای همه شهرها برنامه‌ریزی کرده‌ایم که در این خصوص تنها برای اسدیه ۲ میلیارد تومان اعتبار اختصاص داده‌ایم. خوشبختانه بخش دولتی نیز سهم مشارکتی خود را پرداخت کرده و همپای بنیاد پیش می‌آید.
پورمهدوی افزود: برای پارک شهدای گمنام اسدیه که به عنوان بهترین مرکز تفریحی این شهر مطرح است؛ تاکنون ۷۰۰ میلیون تومان هزینه شده که به یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان اعتبار دیگر نیاز دارد و باید به صورت مشارکتی تأمین شود.
وی ادامه داد: این طرح احتمالا برای دهه‌فجر آماده خواهد شد، اما با توجه به حجم بالای کار در شهرستان، روند ساخت آن کند پیش می‌رود.
گلایه از عدم جذب اعتبارات توسعه‌ای
مسئول نهاد پیشرفت بنیاد علوی شهرستان درمیان بیان کرد: برای مبلمان شهری قهستان و طبس‌مسینا هر کدام یک میلیارد تومان اعتبار مصوب شده که متأسفانه هنوز جذب نشده است. اما ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار مبلمان شهری بخش گزیک به صورت کامل جذب شده و جذب اعتبارات ۲ میلیارد تومانی در اسدیه نیز خوب بوده است.
پورمهدوی اظهار کرد: اختصاص اعتبار سه میلیارد تومانی برای ساخت و تعمیر مساجد و اعتبار ۱۰ میلیارد تومانی برای مدرسه‌سازی از دیگر برنامه‌های بنیاد مستضعفان است که تاکنون کلنگ‌زنی مدرسه ۶ کلاسه در طبس‌مسینا، ساخت مدرسه در قهستان و بورنگ و … انجام شده است.
وی با بیان این‌که ۱۰ سال است که مقام معظم رهبری روی مسائل اقتصادی تأکید دارند و باید دولت و مجلس در این خصوص تمرکز کنند، گفت: حوزه اقتصادی شهرستان درمیان در سه رسته بررسی شده است.
تمرکز بر حوزه‌های مهم اقتصادی شهرستان
مسئول نهاد پیشرفت بنیاد علوی شهرستان درمیان گفت: رسته دام سبک با جمعیت ۱۶۰ هزار دام که ۱۱۰ هزار آن دام مولد هستند، رسته زرشک با مساحت حدود ۳۲۰۰ هکتار و برداشت سالانه ۲۳۰۰ تا ۲۷۰۰ تن، رسته مرغ گوشتی که در هر دوره حدود دو میلیون جوجه‌ریزی می‌شود و رتبه دوم استان را دارد.
پورمهدوی تصریح کرد: مبادلات مالی شهرستان در این رسته‌ها و به صورت سالانه، ۱۵۰ میلیارد تومان در بخش دام سبک، ۱۵۰ میلیارد تومان در بخش زرشک و ۳۶۰ میلیارد تومان در بخش مرغ گوشتی است.
وی بیان کرد: در خصوص این رسته‌ها، در سه حوزه افزایش بهره‌وری و توسعه مهارت، تامین زیرساخت و حوزه بازار برنامه‌ریزی کرده‌ایم.
برنامه‌های مهم بنیاد برای زرشک درمیان؛ از معرفی تا تولید ارگانیک
مسئول نهاد پیشرفت بنیاد علوی شهرستان درمیان با اشاره به این‌که در حوزه دام سبک راندمان زیر ۵۰ درصد است که یک ضعف به شمار می‌آید در حالی که با برنامه‌ریزی می‌توان این میزان را به ۸۰ درصد رساند، گفت: از جمله برنامه‌ها در این خصوص مدیریت تولید مثل، اصلاح نژاد و میدان عرضه دام، کشتارگاه تیپ چهار و کلینیک سیار دامپزشکی، ایجاد مراکز فروش در مناطق پرجمعیت و … است که در این خصوص ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان به صورت بلاعوض و تسهیلات پنج میلیارد تومانی دیگری نیز در نظر گرفته شده است.
پورمهدوی اظهار کرد: در حوزه زرشک که ۶۵ درصد تامین معیشت مردم درمیان را تشکیل می‌دهد، با شیوع ویروس کرونا، با چالش روبرو شدیم.
وی به ورود بنیاد مستضعفان و طرح خرید تضمینی زرشک با هزینه‌کرد بیش از ۲ میلیارد تومان اشاره کرد و افزود: این طرح علاوه بر جمع‌آوری محصول کشاورزان، سبب شد تا قیمت آن بالای ۴۰ هزار تومان در بازار بماند. در صورتی که قیمت‌های بازار به ۲۵-۳۰ هزار تومان رسیده بود و ضربه جدی به کشاورزان بود.
مسئول نهاد پیشرفت بنیاد علوی شهرستان درمیان یادآور شد: متاسفانه تاکنون نتوانسته‌ایم زرشک را به مردم معرفی کنیم و این محصول تنها به عنوان یک کالای تشریفاتی مطرح بوده است. در این خصوص ۵۰۰ میلیون تومان برای معرفی این محصول در حوزه ملی و بین‌المللی اختصاص داده‌ایم.
پورمهدوی عنوان کرد: همچنین بازخوردی که از حوزه صادرات و بازار داشتیم برگشت محصول به دلیل بار میکروبی و … بود که در این خصوص برای کاشت ۱۰۰ هکتار زرشک ارگانیک برنامه‌ریزی شده و قرارداد مزرعه بسته شده و قرار است زمانی که مزرعه به بار نشست محصول به دو برابر قیمت خریداری شود.
وی با اشاره به بی‌کیفتی محصول زرشک به دلیل نگهداری در مکان‌های نامناسب گفت: در این خصوص نیز ایجاد ۱۶ تالار بهداشتی و نگهداری معرفی شده که این تعداد در سال آینده به ۱۰۰ بارگاه افزایش خواهد یافت.
وی ادامه داد: همچنین ساخت دو سردخانه ۵۰۰ تنی در اسدیه و قهستان برای نگهداری درست محصول نیز مصوب شده است.
انتهای پیام/۷/ ۱۱/ ۴