حفره جدید در تامین آب پایدار روستاها؛

برنامه آبی تابستان

هر چند هم اکنون بین 380 تا 430 روستای استان با تانکر سیار آب‌رسانی می‌شود اما بیم آن وجود دارد که با تشدید گرمای هوا تعداد تقاضاها برای آب‌رسانی بیشتر شود.

به گزارش خاورستان به نقل از روزنامه خراسان جنوبی، خراسان جنوبی ۲۰ سال خشکسالی را در حالی پشت سر گذاشت که در دو سال گذشته میزان بارندگی‌ها کور سویی از حرکت به سمت ترسالی را نشان داد اما این امید دیری نپایید و از ابتدای سال زراعی جاری دوباره از میزان بارندگی ها تا حد زیادی کاسته شده به گونه ای که تاثیر بسیاری بر افت منابع آب روستایی گذاشته است و هر چند هم اکنون بین ۳۸۰ تا ۴۳۰ روستای استان با تانکر سیار آب رسانی می‌شود اما بیم آن وجود دارد که با تشدید گرمای هوا تعداد تقاضاها برای آب رسانی بیشتر شود.
در این شرایط هر چند کم‌آبی مجتمع‌های آب رسانی و استفاده از آب شرب برای آبیاری باغچه‌ها و ویلا ها، دام ها و … از دلایل کم آبی است اما یکی از چالش های جدی این است که در روزهای تعطیل و آخر هفته بسیاری از مردم شهر روانه روستا می شوند و این موضوع مصرف آب پایدار در نقاط روستایی را دو چندان می کند و مشکلاتی برای ساکنان دایم این نقاط به وجود می آورد.
معاون بهره برداری شرکت آبفای استان در پاسخ به این که آیا با توجه به شرایط پیش آمده ناشی از افت شدید بارندگی ها، در روزهای پیش رو و به خصوص تابستان امسال شاهد جیره بندی یا قطع آب خواهیم بود، به «خراسان جنوبی» گفت: در هیچ سالی جیره بندی آب نداشته ایم و امسال هم این موضوع در برنامه نیست اما آن چه جزو اهداف به حساب می آید بهبود سرانه مصرف است که براساس آخرین سرشماری جمعیت باید سرانه مصرف آب در روستا به ازای هر نفر ۱۵۰ لیتر در شبانه روز و در شهر به ازای هر نفر ۲۰۷ لیتر باشد.
«سالاری» با اشاره به این که براساس منابع آبی موجود همه تلاش بر این است تا نیازهای آبی تامین شود و در روزهای گرم تابستان مردم آب داشته باشند، افزود: آن چه بیشتر از همه به دغدغه تبدیل شده مربوط به روزهای تعطیل و اواخر هفته است زیرا جمعیت زیادی از شهرها روانه روستاها می شوند و مصرف آب به شدت افزایش می یابد.
وی ادامه داد: در شرایط عادی مشکل آبی نداریم اما وقتی جمعیت زیادی در روزهای تعطیل به روستاها می روند چون برای این جمعیت پیش بینی آبی نمی شود، شبکه دچار افت یا قطع آب می شود.
سالاری، آب رسانی پایدار به ۳۰ روستای استان در سال گذشته را یادآور شد و افزود: امسال هم در برنامه است تا بین ۵۰تا۸۰ روستا از شبکه آب رسانی پایدار بهره مند شود.
به گفته معاون بهره برداری شرکت آبفای استان حفر چاه جدید یکی از راهکارهای رفع کمبود مشکلات آبی است که در این راستا ۱۰ حلقه چاه جدید حفر شده اما باز هم نیاز است مردم مدیریت مصرف را بیشتر مورد توجه قرار دهند.
وی با تاکید براین که آب رسانی سیار در فصول مختلف متغیر است اما به طور معمول بین ۳۸۰تا ۴۲۰ روستا با تانکر آب رسانی می شود، گفت: سال ۱۳۹۹ چهار تفاهم نامه همکاری با بسیج سازندگی برای اجرای پروژه آب رسانی به روستای گزخت زیرکوه، کمیته امداد به مبلغ ۶۶ میلیارد ریال در بخش درح شهرستان سربیشه، بنیاد علوی به مبلغ ۴۰ میلیارد ریال و بنیاد برکت به مبلغ ۱۲۸ میلیارد ریال برای پروژه های آب رسانی در استان منعقد شد.
انتهای پیام/۴