معاون اول قوه قضاییه:

برنامه تحولی قوه قضاییه متناسب با استان ها بومی سازی شود/محور کار رضایت مردم است

حجت الاسلام مصدق با تاکید بر اینکه نمی توان همه استان ها را با یک بخشنامه اداره کرد لذا باید برنامه تحولی ابلاغی متناسب با نیاز استان ها بومی سازی شود، گفت: برای اولین بار امسال برنامه کاربردی و‌ عملیاتی برای اجرایی شدن تدوین و به استان ها ابلاغ شد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، حجت الاسلام والمسلمین محمد مصدق امروز در آیین تکریم و معارفه روسای کل دادگستری خراسان جنوبی با اشاره به بهترین بندگان خدا از منظر امام رضا(ع) اظهار کرد: از حضرت سوال شد که برترین بندگان خدا چه کسانی هستند؟ حضرت فرمود: «آنان که  چون نیکى کنند شاد و خرسند شوند و چون کار زشت از ایشان سر زند استغفار و طلب آمرزش کنند و هرگاه عطا شوند حق‌شناسى و شکرگزارى کنند و چون گرفتار شوند پایدارى کنندو چون به خشم آیند گذشت کنند.

معاون اول قوه قضاییه با بیان اینکه جامعه ما در گام دوم انقلاب نیازمند حرکت جهادی در همه عرصه هاست و کارگزاران نظام اسلامی باید متفاوت از چهل سال گذشته برای حل مشکلات مردم قدم بردارند، گفت: برای اولین بار امسال برنامه کاربردی و‌ عملیاتی برای اجرایی شدن توسط روسای کل دادگستری در سراسر کشور تدوین و‌ حدود یکماه پیش ابلاغ شد که محور این برنامه ها رضایت مندی مردم از قوه قضاییه است.

حجت الاسلام و‌المسلمین مصدق با اشاره به اهتمام جدی به مأموریت های اساسی قوه قضاییه در قانون اساسی، افزود: امروز یکی از اولویت های که ابلاغ شده این است که نمی توان همه استان ها را با یک بخشنامه اداره کرد لذا باید برنامه تحولی ابلاغی متناسب با نیاز استان ها بومی سازی شود.

وی با اشاره به اینکه در تدوین برنامه های سند تحولی باید روسای دادگستری ها اهل برنامه برای ایجاد تحول و کاهش اطاله دادرسی باشند، ادامه داد: امروز هر کاری که در قوه قضاییه انجام می دهیم با پشتوانه علمی و تجربی است.

معاون اول قوه قضاییه با بیان اینکه استفاده از اعمال عدالت ترمیمی در سیاست کیفری جزو سیاست‌های قوه قضائیه است، افزود: استفاده از نهادهای ارفاقی مانند آزادی مشروط، صدور قرار تعلیق مجازات و استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس برخی از مطالبات قوه قضائیه است که باید قضات به این موضوع بیشتر توجه کنند.

وی عنوان کرد:  البته اعمال همه نهادهای ارفاقی به تشخیص قاضی است و مبارزه جدی با مفسدانی که بیت المال را غارت کردند در دستور کار است تاجامعه آرامش پیدا کند.

حجت الاسلام و المسلمین مصدق با اشاره به اینکه انتظار مردم برخورد با مفسدان دانه درشتی است که دست درازی به بیت المال داشتند، افزود: همه باید به رئیس قوه قضاییه در برخورد با مفسدان کمک کنیم.

انتهای پیام/۱۰