مدیر مرکز نوآوری عناب موسسه علمی کاربردی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی:

برگزاری اولین رویداد استارتاپی نوآوری در «بسته بندی عناب و فرآورده های آن»/ سود حداقلی کشاورزان با خام فروشی ۵ درصد عناب تولیدی

ابراهیمی گفت: اولین رویداد استارتاپی مرکز نوآوری عناب موسسه علمی کاربردی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی با هدف جلب ایده های نوآورانه در زمینه «بسته بندی عناب و فرآورده های آن» در 22 تیرماه برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، مهدی ابراهیمی، مدیر مرکز نوآوری عناب موسسه علمی کاربردی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی امروز، در جمع خبرنگاران گفت: اولین رویداد استارتاپی مرکز نوآوری عناب موسسه علمی کاربردی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی با هدف جلب ایده های نوآورانه در زمینه «بسته بندی عناب و فرآورده های آن» و به منظور حمایت از این ایده ها تا مرحله تولید محصولات قابل عرضه به بازار، ۲۲ تیرماه برگزار می شود.
وی افزود: با توجه به اینکه محصول عناب در ایران تاکنون آن گونه که شایسته آن است مورد توجه قرار نگرفته و بسیاری از مردم هنوز از خواص و ویژگی های ممتاز آن اطلاعی ندارند، برگزاری این رویداد اقدام موثری در در معرفی عناب است.
مدیر مرکز نوآوری عناب موسسه علمی کاربردی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی تصریح کرد: علیرغم اینکه ایران در بین کشورهای تولید کننده عناب در جهان، رتبه سوم را دارد، نتایج مطالعات صورت گرفته در موضوع تولید و فرآوری این محصول نشان دهنده ضعف تحقیقات و پژوهش های کاربردی در زمینه این محصول استراتژیک است.
ابراهیمی ادامه داد: تقریبا تمامی صادرات عناب از مراکز تولید این محصول به سایر نقاط کشور و خارج از کشور بصورت محصول خام و فرآوری نشده و در بسته بندی های غیر استاندارد است.
وی یادآور شد: بعنوان نمونه از ۷ هزار و ۱۶۷ تن عناب تولیدی در سال گذشته مجموعا ۳۵۰ تن عناب آن هم بصورت خام به ارزش ۳۶ میلیارد ریال از گمرکات کشور صادر شده است که تنها معادل ۵% عناب تولید شده در کشور است و این موضوع منجر به سود حداقلی تولید عناب برای تولید کنندگان آن شده، لذا توجه به بسته بندی عناب اگر مهم تر از تولید آن نباشد، قطعا به همان میزان مهم و نیازمند توجه است.
ابراهیمی گفت: با توجه به ظرفیت های کشور در حوزه بسته بندی محصولات مختلف غذایی و از طرفی وجود ایده های خلاقانه در بسته بندی محصولات، رویداد نوآوری در بسته بندی عناب و فرآورده های عناب قصد دارد با حمایت از ایده های خلاقانه و فناورانه در این زمینه، شرایط را برای ورود عناب در بسته بندی های مناسب به بازار فراهم نماید.
مدیر مرکز نوآوری عناب موسسه علمی کاربردی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی عنوان کرد: به منظور تشویق صاحبان ایده به مشارکت در این رویداد ملی جوایز ارزنده ای شامل اهداء مبلغ ۴، ۳ و ۲ میلیون تومان وجه نقد به ایده های برتر اول تا سوم و همچنین بهره مندی از وام قرض الحسنه صندوق کارآفرینی امید به مبلغ ۱۰۰، ۶۰ و ۴۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است تا در گام اول به تقویت و پرورش این ایده ها بپردازند.
ابراهیمی یادآور شد: علاقمندان به شرکت در این رویداد می توانند ایده های خود را تا ۲۰ تیرماه با مراجعه به تارنمای دفتر نوآوری، فناوری و تجاری سازی دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور به آدرس: https://uastartup.uast.ac.ir/fa/form/420/annab ثبت و در این رویداد ملی شرکت کنند.
گفتنی است، این رویداد با حمایت دانشگاه جامع علمی کاربردی استان خراسان جنوبی، بنیاد ملی نخبگان خراسان جنوبی، پارک علم و فناوری خراسان جنوبی، اتاق بازرگانی، صنایع معادن و کشاورزی بیرجند، صندوق کارآفرینی امید، معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی، سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی، سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان، مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی استراتژیک جهاد دانشگاهی (بیرناب)، شرکت محصولات غذایی امیرجان و شرکت زرین برگ خاوران برگزار می شود.
انتهای پیام/۷