مسئول کانون مداحان خراسان‌جنوبی تاکید کرد

برگزاری مراسم عزاداری محرم با رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی

گرجی ضمن تشکر از کادر درمان خراسان‌جنوبی و دعا برای سلامتی مدافعان سلامت، گفت: تمامی مراسم عزادری که امسال در فضای باز و بسته با یک چهارم ظرفیت برگزار خواهد شد موظف به رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، کمتر از سه روز دیگر به آغاز ماه محرم و عزاداری سرور و سالار شهیدان باقی مانده است. اما ماه محرم امسال به دلیل شیوع ویروس منحوس کرونا مانند هر ساله برگزار نخواهد شد. با توجه به این‌که در استان خراسان جنوبی ماه محرم و صفر با شکوه و برنامه‌های عزاداری زیادی هر ساله برگزار می‌شد و آیین‌های سنتی مخصوص به خود را دارد اما امسال در خراسان‌جنوبی نیز به دلیل شیوع ویروس کرونا و حفظ سلامت هم استانی‌ها، بسیاری از جلسات و مراسم‌های سنتی محرم لغو و برگزار نخواهد شد.
عبدالله گرجی مسئول کانون مداحان خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با خاورستان، در مورد برنامه‌های هیئت‌های مذهبی استان در دهه اول محرم، اظهار کرد: امسال با توجه به شیوع ویروس کرونا برنامه‌های هیئت‌های مذهبی مانند سال‌های قبل برگزار نخواهد شد.
وی افزود: برگزاری جلسات در فضای بسته باید با یک چهارم ظرفیت فضا و فاصله گذاری اجتماعی به اندازه دو متر برگزار شود.
مسئول کانون مداحان خراسان‌جنوبی بیان کرد: در شهر بیرجند هر هیئت مداح خاص خود را دارد و بسیاری از هیئت اعلام کردند امسال به صورت عمومی و مراسم هر ساله، برنامه نخواهند داشت و برنامه‌ریزی صورت گرفته که اغلب هیئت‌ها در فضای مجازی جلسات را برگزار کنند که اطلاع رسانی خواهد شد.
گرجی بیان کرد: برخی از هئیت‌ها که مکان برگزاری آنها دارای فضای باز است در حال آماده سازی فضا هستند که مراسم را بعد از نماز مغرب و عشا با جمعیت کم و زمان اندک برگزار کنند.
مراسم علم بندان و شیرخوارگان حسینی لغو شد
وی با بیان این‌که امسال به دلیل حفظ سلامتی مردم و پرهیز از تجمع آیین‌های سنتی محرم از جمله علم بندان، قتلگاه و همایش شیرخوارگان برگزار نمی‌شود، گفت: مراسم هئیت فاطمیه در شب عاشورا، جلسات حسینیه امام رضا (ع) و حرکت هئیت‌ها داخل خیابان نیز امسال برگزار نخواهد شد.
مسئول کانون مداحان خراسان‌جنوبی عنوان کرد: امسال به منظور حفظ سلامتی عزاداران حسینی طبخ غذا توسط هیئت‌ها ممنوع است و چنانچه هیئتی از این مسئله پیروی نکرد تخلف به حساب می‌آید.
گرجی خاطرنشان کرد: برای توزیع نذری و ادای نیات بانیان جلسات، برنامه‌ریزی شده اقلام خوراکی به صورت خام و بسته بندی در اختیار مردم قرار گیرد.
وی به برگزاری رزمایش مواسات و کمک مومنانه در ایام محرم اشاره کرد و گفت: تمام هیئت‌های استان در این امر نیکو شرکت کرده و در مرحله اول و دوم رزمایش مواسات برای کمک به اقشار نیازمند بسته‌های معیشتی تهیه و در اختیار نیازمندان قرار دادند و خواهند داد.
مسئول کانون مداحان خراسان‌جنوبی از تهیه مواد ضدعفونی کننده دست برای عزاداران توسط مسئولان هیئت‌ها خبر داد و عنوان کرد: همچنین تمامی عزادارانی که قصد حضور در جلسات را دارند موظف به داشتن ماسک هستند.
گرجی تاکید کرد: حفظ سلامتی مردم مسئله مهمی است که حتما باید به آن توجه شود و از افراد مسن و آنهایی که دارای بیماری زمینه‌ای هستند درخواست می‌شود در مراسم شرکت نکنند چرا که از راه دور و داخل خانه نیز عزاداری‌ها مورد قبول واقع می‌شود.
وی ضمن تشکر از کادر درمان استان و دعا برای سلامتی مدافعان سلامت، افزود: تمامی جلساتی که امسال در فضای باز و بسته با یک چهارم ظرفیت برگزار خواهد شد موظف به رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی است.
مسئول کانون مداحان خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: دستورالعمل برگزاری جلسات امسال تهیه و در اختیار هیئت‌ها قرار گرفته است.
انتهای پیام/۱۲۷