معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع دادگستری خراسان جنوبی خبر داد

برگزاری همایش پیشگیری از آسیب های اجتماعی با عنوان وقف در خراسان جنوبی

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم اداره کل دادگستری خراسان جنوبی گفت:به دنبال برگزاری همایشی به عنوان وقف و پیشگیری از آسیب های اجتماعی در سه ماهه سوم سال جاری در خراسان جنوبی هستیم تا نیات واقفین‌ را به این سمت سوق دهیم.

به گزارش خبرنگار خاورستان، حجت الاسلام یدالله وحدانی‌نیا معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم اداره کل دادگستری خراسان جنوبی صبح امروز در جلسه هم اندیشی و نیازسنجی‌ ترویج فرهنگ وقف برای پیشگیری‌ از وقوع‌ جرم و کاهش آسیب های اجتماعی،ضمن اشاره به ضرورت توجه به بحث وقف در جامعه،اظهار کرد:وقف،سنت حسنه ای است که باید آن را در جامعه تبلیغ و ترویج کرد.
وی از وقف به عنوان راهگشای حل مشکلات جامعه یاد کرد و افزود:وقف صندوق ذخیره ای است که به رفع آسیب های اجتماعی کمک خواهد کرد.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم اداره کل دادگستری خراسان جنوبی تصریح کرد:بر کسی پوشیده نیست که با صدقه ماندگار وقف،شاهد کاهش آسیب های اجتماعی در جامعه خواهیم بود.
وحدانی‌نیا ادامه داد:بایستی واقفان در بحث پیشگیری از آسیب های اجتماعی توجه زیادی داشته باشند.
وی با بیان این که اگر دغدغه آسیب های اجتماعی را داریم باید بیش از هرچیزی در جامعه بر اصل پیشگیری تمرکز کنیم،یادآور شد:آنچه مسلم است آن است که یکی از مولفه هایی که می‌تواند در بحث پیشگیری از آسیب های اجتماعی در خراسان جنوبی موثر واقع شود،ورود فرهنگ وقف به این حوزه است که سایر استان ها نیز به این موضوع،ورود داشته اند.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم اداره کل دادگستری استان با اشاره به این که یکی از مهمترین دغدغه های رهبر معظم انقلاب در بحث آسیب های اجتماعی همچون طلاق،اعتیاد و حاشیه نشینی است لذا می‌طلبد که به این مهم،توجه بیشتری شود.
وحدانی‌نیا با بیان این که دادگستری خراسان جنوبی به این فکر افتاد که همانند سایر استان های کشور در بحث توجه به وقف به عنوان کاهش دهنده آسیب های اجتماعی در جامعه ورود پیدا کند،ابراز کرد:یکی از مهمترین اقدامات در این زمینه،فرهنگ سازی است که نیازمند همکاری بیش از پیش رسانه ملی و همچنین اصحاب رسانه است.
وی اضافه کرد:بحث پیشگیری از آسیب های اجتماعی با کمک وقف موضوع جدیدی است که متاسفانه کمتر به آن پرداخته شده است.
وحدانی‌نیا ضمن اشاره به سبقه‌ فرهنگی خراسان جنوبی و همچنین شهرستان بیرجند،متذکر شد:ما همیشه عنوان کردیم که بیرجند شهر فرهنگی است اما در حقیقت،به شهروند فرهنگی آنچنان که باید و شاید توجهی نداشته ایم.
وی بیان کرد:بیشتر واقفان‌ جامعه برای حضرت سید الشهدا(ع)،وقف و نذر می کنند و اما آیا تاکنون به این نکته توجه کرده ایم که یکی از مهمترین اهداف امام حسین(ع)،در راستای مبارزه با آسیب های اجتماعی بوده است.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم اداره کل دادگستری جنوبی افزود:نیازی نیست که تمام نیات خیرین و واقفان‌ برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی است بلکه اگر بخشی از نیت واقف‌ نیز برای این مهم باشد نیز گره گشا است.
وحدانی‌نیا در ادامه گفت:به دنبال برگزاری همایشی به عنوان وقف و پیشگیری از آسیب های اجتماعی در سه ماهه سوم سال در خراسان جنوبی هستیم تا نیات واقفین‌ را به این سمت سوق دهیم.
وی اضافه کرد:دبیرخانه همایش مذکور را نیز در اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی برگزار خواهیم کرد.
وی ادامه داد:باید در بحث این همایش،کارگروه هایی تعریف شوند و بر بحث وقف و شناسایی مصادیق آن در این خصوص،تاکید شود.
انتهای پیام/۱۰۱/ ۱۱/