برای اولین بار در خراسان‌جنوبی انجام می‌شود؛

برگزاری کارگاه‌های مشاوره و مددکاری ویژه معتکفین

با همکاری واحد مشاوره و ارجاع خراسان‌جنوبی همزمان با ایام اعتکاف کارگاه‌های مشاوره و مددکاری در مساجد محوری استان که میزبان معتکفان است، برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، ماه رجب  آغاز شده و مساجد خراسان‌جنوبی برای برپایی اعتکاف بعد از دو سال تعطیلی آماده می‌شوند.

امسال و برای اولین بار در خراسان‌جنوبی برای مراسم اعتکاف علاوه بر برنامه مذهبی، معنوی و فرهنگی برنامه‌های مشاوره در حوزه‌های مختلف و کاهش آسیب‌ها در رده‌های سنی و جنسیتی مختلف پیش‌بینی می‌شود.

برنامه‌ریزی برای مشاوره، مددکاری و کاهش آسیب‌ها با همکاری “واحد مشاوره و ارجاع” که با همکاری گروه جهادی سردار شهید احمد صمیمی ترک، کانون تخصصی مشاوره و مددکاری دبیرخانه خدمت رضوی خراسان‌جنوبی و سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری بیرجند راه‌اندازی شده، انجام خواهد شد.

رضا حسینی مقدم مسئول گروه جهادی شهید احمد صمیمی ترک و حجت الاسلام قاسم فلسفی مسئول کانون تخصصی مشاوره ‌و مددکاری دبیرخانه خدمت رضوی خراسان‌جنوبی و مسئول واحد مشاوره و ارجاع به منظور بررسی این اقدام که برای اولین بار در خراسان‌جنوبی صورت می‌گیرد و برنامه‌ریزی‌های لازم جهت تعیین سرفصل‌های آموزشی در مساجد محوری استان با حجت الاسلام قناعت معاون فرهنگی تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی و حجت الاسلام لطفی رئیس تبلیغات اسلامی شهرستان بیرجند دیدار و گفت‌وگو کردند.

در این دیدار حجت الاسلام قاسم فلسفی مسئول کانون تخصصی مشاوره و مددکاری دبیرخانه خدمت رضوی خراسان‌جنوبی در این دیدار، اظهار کرد: کانون تخصصی مشاوره و مددکاری دبیرخانه خدمت رضوی از سال ۱۳۹۹ راه‌اندازی شده است.

وی که مسئول واحد مشاوره و ارجاع نیز می‌باشد، افزود: این کانون تخصصی در بحث ارائه مشاوره در مساجد برنامه دارد اما فضای مناسبی در این خصوص در مساجد نداریم.

مسئول واحد مشاوره و ارجاع بیان کرد: اگر در مساجد محوری شهر بیرجند فضایی برای ارائه مشاوره‌های گروهی و در صورت نیاز ارجاع به واحد مشاوره و ارجاع به صورت موردی و فردی در نظر گرفته شود خیلی خوب است.

حجت‌الاسلام فلسفی با تاکید بر این‌که مسئله مشاوره در برنامه‌های ثابت مساجد گنجانده شود، عنوان کرد: اعتکاف بهترین فرصت است که پیشنهاد می‌شود برای دو روز اعتکاف بحث مشاوره جهت معتکفین پیش‌بینی گردد.

رضا حسینی‌مقدم مسئول گروه جهادی سردار شهید احمد صمیمی در این دیدار ضمن معرفی و فعالیت‌های این گروه جهادی در حوزه مشاوره و مددکاری، اظهار کرد: واحد مشاوره و ارجاع با همکاری سه جانبه کانون تخصصی مشاوره و مددکاری دبیرخانه خدمت رضوی خراسان جنوبی، گروه جهادی سردار شهید احمد صمیمی ترک و سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری بیرجند در محل خانه محله بلوار شعبانیه راه‌اندازی شده است.

وی با بیان این‌که تمامی مشاوره‌های ارائه شده در این واحد به صورت رایگان است، افزود: ۱۲ روانشناس با مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در این واحد مشاوره فعالیت دارند.

مسئول گروه جهادی سردار شهید احمد صمیمی ترک بیان کرد: بحث مشاوره، مددکاری و کاهش آسیب‌های اجتماعی در حوزه‌های مختلف مسئله بسیار مهم و نیاز جامعه است و متاسفانه مردم ما تا شرایط آنها به نقطه بحرانی نرسد اقدامی برای مشاوره نداشته در حالی که اگر به مسئله مشاوره اهمیت دهند شاهد مشکلات حاد نخواهیم بود.

حسینی‌مقدم تصریح کرد: یکی از مکان هایی که برای مشاوره های گروهی بسیار خوب است، مساجد میباشد.

وی به نزدیک بودن اعتکاف و حضور مردم در مساجد اشاره و بیان کرد: استفاده از فرصت اعتکاف برای حضور همکاران ما در مساجد جهت ارائه مشاوره‌های گروهی و در صورت نیاز ارجاع‌های موردی و تک نفره به واحد مشاوره و ارجاع بسیار خوب بوده و از متولیان برگزاری اعتکاف درخواست می‌شود در کنار برنامه‌های مذهبی، معنوی و فرهنگی معتکفین برنامه‌ریزی جهت مشاوره و مددکاری و حضور مشاوران در مساجد را مورد توجه جدی قرار دهند.

مسئول گروه جهادی سردار شهید احمد صمیمی ترک خاطرنشان کرد: امکان حضور مشاوران در مساجد روستاهای حاشیه شهر بیرجند حتی تا فاصله ۵۰ کیلومتری نیز فراهم و ما این آمادگی را برای ارائه مشاوره و سفیر خوبی‌ها بودن علاوه بر مساجد شهر بیرجند در مساجد خارج شهر را داشته تا در خدمت معتکفین باشیم.

حسینی‌مقدم گفت: واحد مشاوره و ارجاع همه روزه بعد از ظهرها از ساعت ۱۶:۳۰ تا ۱۹:۳۰ به جز ایام تعطیل آماده ارائه مشاوره به متقاضیان است.

حجت‌الاسلام و المسلمین محمد قناعت معاون فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان‌جنوبی در این دیدار، گفت: مباحث مطرح شده در حوزه مشاوره و آسیب‌های اجتماعی دغدغه ما نیز می‌باشد.

وی بر اهمیت مشاوره اشاره کرد و افزود: قبل از وقوع اتفاق پیشگیری مهم است.

معاون فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان‌جنوبی بیان کرد: پیشنهاد می‌شود نشستی با مسئولان امور مساجد استان و ائمه جماعات مساجد جهت کیفیت اجرای مشاوره در مساجد برگزار شود‌.

حجت الاسلام قناعت از این پیشنهاد و اقدام واحد مشاوره و ارجاع استقبال کرد و گفت: همکاری‌های لازم جهت برگزاری کارگاه‌های مشاوره به صورت گروهی، فردی، سنی، جنسیتی در حوزه‌های مختلف در مساجد محل برگزاری اعتکاف را داریم.

حجت الاسلام لطفی رئیس تبلیغات اسلامی شهرستان بیرجند نیز اعلام آمادگی همکاری با واحد مشاوره و ارجاع در ایام اعتکاف در مساجد محوری شهرستان بیرجند را داشت.

انتهای پیام/۱۲۷