نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی مطرح کرد؛

برگزاری ۱۱۷ جلسه با مردم و مسئولان/ هشت هزار پیشنهاد بودجه‌ای ارائه شد/ موضع جدّی مجلس در بعد نظارتی

خسروی گفت: از 19 مهرماه تاکنون 117 جلسه دیدار با مسئولان، مردم و همچنین دهگردشی انجام شده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، حسین خسروی نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی صبح امروز در نشست خبری، اظهار کرد: از جمله نشانه های سقوط دولت ها از نظر مسائل سیاسی و اقتصادی در بیان امیرالمومنین (ع)، ضایع کردن مسائل اصلی، گذراندن وقت به مسائل حاشیه ای، مقدم کردن مدیران ناشایست و کنارگذاشتن مدیران لایق، برنامه ریزی بد، اسراف و تبذیرهای زشت، عبرت آموزی کم، معذرت خواهی فراخوان به دلیل تکرار ندانم کاری ها است که مسئولان و مدیران باید این موارد را مورد توجه قرار دهند چرا که باز هم به فرموده حضرت، تا مدیران و حاکمان اصلاح نشوند، مردم هم اصلاح نخواهند شد.
وی با اشاره به اینکه جلسه اول بنده با خبرنگاران در ۱۹ مهرماه برگزار شد و امروز هم دومین جلسه برای ارائه گزارش عملکرد برگزار می شود، افزود: از مهرماه تاکنون دهگردشی و حضور در هر سه حوزه انتخابیه انجام شده است، البته دهگردشی روستاهای بیرجند انجام نشده است که دلیل آن هم ابتلای فرماندار بیرجند به کرونا بود.
برگزاری ۱۱۷ جلسه با مردم و مسئولان
نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که از ۱۹ مهرماه تاکنون ۱۱۷ جلسه دیدار با مسئولان، مردم و همچنین دهگردشی انجام شده است، بیان کرد: این جلسات با هدف آشنایی با مسائل عمومی شهر و حوزه انتخابیه و زمینه ای برای پیگیری امور در مرکز و بیان این موارد در تذکرات مجلس است.
خسروی بیان کرد: طی این مدت مکاتبات متعدد شخصی، اجتماعی و سازمانی برای رفع مشکلات مردم و ادارات با وزارتخانه های متعدد انجام شده است.
وی افزود: به طور مثال اداره ثبت اسناد درمیان پس از ۶ سال هنوز ایجاد نشده است که این موضوع سبب صرف زمان و ایجاد هزینه برای مردم شده است که بارها آن را مورد پیگیری قرار دادم و تاکید کردم که اگر نمی توانید حل کنید اعلام کنید.
نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: از جمله موضوعات پیگیری شده بارور سازی ابرها، مشکلات صنفی خبرنگاران، بازگشایی بازارچه های مرزی و … بوده است.
خسروی با اشاره به اینکه موضوع پادگان بیرجند بیش از ۱۲ سال مانده است و صورتجلسه های متعددی برای آن نوشته شده است، افزود: در این خصوص قرار بود کمیسیون ماده ۵ تشکیل و برای یکبار هم که شده این موضوع حل شود. در این خصوص دنبال مکاتبه با دفتر مقام معظم رهبری هم هستیم تا شاید این مشکل حل شود.
وی با اشاره به انجام مصاحبه های متعدد با رسانه ها و همچنین وجود محدودیت هایی در این خصوص، اظهار کرد: حضور در ۳۸ جلسه علنی مجلس و به همین تعداد حضور در جلسات کمیسیون شوراهای مجلس، دو مرتبه حضور در جلسات شورای نگهبان، جلساتی با وزارت اطلاعات، پیگیری در خصوص تغییر و تحول در مدیریت های استان و … بوده است.
وعدهای وزیر بهداشت برای استان
رئیس مجمع نمایندگان خراسان جنوبی بیان کرد: دیدار با وزیر امور خارجه، معاون وزیر ورزش، وزیر اقتصاد و دارایی، دیدار با رئیس کمیته امداد امام خیمنی(ره)، ملاقات با وزیر بهداشت و درمان و … از دیگر دیدارها و پیگیری ها بوده است.
خسروی با اشاره به دیدارهایی که با وزیر بهداشت انجام شده است، گفت: از جمله موضوعات پیگیری شده در این دیدارها، موضوع ایجاد درمانگاه پزشکی در مسجد جوادیه است که در این خصوص ۸۰ تا ۱۰۰ پزشک قول همکاری دادند و وزارت بهداشت فقط باید مجوز بدهد. بر اساس پیگیری که در خصوص تعلل در این طرح، انجام شد، وزیر بهداشت با عنوان فوری دستور پیگیری و اقدام داده است.
وی ادامه داد: در خصوص بیمارستان خوسف هم که ۱۰ سال از پیگیری های آن می گذرد و اکنون ردیف بودجه ای دارد و شاید مشکلات خاصی غیر از افزایش قیمت ها وجود نداشته باشد، پیگیری شده است. با توجه به اینکه برخی مناطق خوسف بیش از ۲۰۰ کیلومتر تا مرکز استان فاصله دارد و به همین دلیل ساخت این بیمارستان اهمیت دارد، از وزیر خواستم تا برای این بیمارستان هم کمک بودجه ای شود و هم در خصوص تسریع در روند ساخت این بیمارستان به مسئولان علوم پزشکی استان تذکر داده شود. در این خصوص نیز وزیر دستور داد که این منطقه بسیار نیازمند است و سریعا در خصوص پیشرفت این پروژه اقدام شود.
نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی افزود: مجوز بیمارستان قهستان هم از دیگر پیگیری ها است که زمین و هزینه آن توسط خیر آماده شده و بنیاد برکت هم قول همکاری داده است و وزارت بهداشت باید فقط مجوز آن را بدهد.
خسروی ادامه داد: از دیگر درخواست ها نیز اورژانس هوایی، راه‌اندازی بخش پیوند کلیه در استان، دستگاه ام ار آی برای بیمارستان رازی، تکیمل پروژه های بهداشتی شهرستان های استان، دستگاه شتابنده انرژی برای بیمارستان ایرانمهر و … بوده است که وزیر بهداشت برای همه آنها دستور اقدام و پیگیری داده است.
تغییر دولت سبب عقب ماندگی نشود
نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: بنده پس از هر جلسه ای، موضوعات و وعده ها را به همکاران دفتر و مسئولان پیگیری کننده اطلاع می دهم تا پیگیری شود. چرا که اگر از این فرصت ها استفاده نشود به دلیل تغییر دولت، یک سال از پیگیری ها عقب می مانیم.
خسروی بیان کرد: در جلسه مجمع استان ها با رئیس مجلس، تاکید کردم که استان خراسان جنوبی با سه ویژگی گستردگی، پراکندگی جمعیت و مرزی بودن آن باید مورد توجه قرار گیرد، چرا که عایدات این استان به دلیل مرزی بودن به تمام نقاط کشور برمی گردد.
وی با اشاره به اینکه یکی از طرح های مجلس یازدهم تصویب کالابرگ بود، افزود: در این خصوص مجلس مصوب کرد تا از مهرماه سال ۱۳۹۹ تا پایان سال، ماهانه ۱۲۰ هزار تومان به ازای ۶۰ میلیون نفر از جمعیت کشور واریز شود. اما دولت به جای این طرح، طرح دیگری تصویب کرد که بر اساس آن به مدت ۳ ماه مبلغ ۱۰۰ هزار تومان، برای ۳۰ میلیون نفر واریز کند.
چرا دولت به سیاست‌های افزایش جمعیت عمل نکرده است؟
نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: یکی دیگر از طرح های مجلس، طرح جوانی یا تعالی جمعیت است که طرح یک فوریتی آن مصوب شد و اکنون هم طرح آماده شده و قرار بود به صحن علنی بیاید، اما قربانی و تحت‌الشعاع بحث بودجه قرار گرفت.
خسروی با تاکید بر اینکه این طرح حتما باید از مسئولان و نمایندگان پیگیری شود تا به نتیجه برسد، افزود: در دولت های قبل ۲۱ مشوق مناسب و مساعد برای فرزندآوری وجود داشته است، اما چرا اجرا نشده است؟ اگر مسئولان در این خصوص جواب ندادند، اصحاب رسانه نباید خسته شوند و باید همچنان موضوع را پیگیری کنند.
وی اظهار کرد: یکی از طرح های مجلس یازدهم در این خصوص برای بودجه سال ۱۴۰۰، افزایش وام ازدواج به مبلغ ۷۰ میلیون تومان است که باید روند قانونی خود را طی کند. همچنین اگر سن ازدواج پسران ۲۷ و دختران ۲۵ سال باشد، این افراد ۳۰ میلیون تومان بیشتر وام دریافت می کنند.
به سیاست‌های جمعیتی عمل نشود باید مدیر وارد کنیم
خسروی یادآور شد: مقام معظم رهبری بحث افزایش جمعیت را در سال ۱۳۹۱ در خراسان شمالی مطرح کردند، اما چرا هنوز این موضوع حل نشده است؟ پیشنهادی که بنده به رئیس کمیته امداد کشور داشتم این بود که در خراسان جنوبی ۱۰۰ واحد مسکن برای جوانان تازه ازدواج ساخته شود تا برای مدت معینی از آن استفاده کنند.
وی با تاکید بر اینکه بحث افزایش جمعیت یک بحث ملی است و اگر مردم تشویق نشوند و دولت هم سیاست ها و زیرساخت ها را ایجاد نکند، طی چند سال دیگر جمعیت کشور به نصف خواهد رسید، گفت: زمانی پزشکان بنگلادش و پاکستانی بیماران ما را درمان می کردند اما اکنون به توانمندی رسیدیم که توریست درمانی می کنیم. اما اگر سیاست های جمعیتی توسط ملت و دولت جدی گرفته نشود، در آینده باید نه تنها پزشک، بلکه باید مدیر و نیرو در همه زمینه ها هم وارد کنیم. به همین دلیل باید سیاست های افزایش جمیعت به عنوان عرق دینی و ملی پیگیری شود.
طرح‌های مهم پیگیری شده توسط مجلس
رئیس مجمع نمایندگان خراسان جنوبی با اشاره به طرح جهش تولید مسکن در مجلس، بیان کرد: یکی دیگر از طرح های مجلس در حوزه مسکن، مالیات بر خانه های خالی بود که به اتمام رسید. اما اکنون در این خصوص فرصت سوزی می شود. در واقع یکی از دلایل افزایش قیمت مسکن همین موضوع عدم عرضه خانه های خالی است که هنوز مرکز آمار، آمار دقیق آن را نداده است.
خسروی با اشاره به اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی در مجلس، گفت: این طرح هم اکنون در مجلس در حال بررسی است. در قانون انتخابات فعلی، در حالی که برای شوراهای اسلامی کاندیداها باید مدرک لیسانس داشته باشند، اما برای کاندیداتوری ریاست جمهوری فقط سواد خواندن و نوشتن کافی است. در این طرح نظارت پیشین و پسین بر شوراهای اسلامی هم مورد نظر است.
طرح اقدام راهبردی لغو تحریم‌ها مهم‌ترین طرح مجلس/ باید راستی‌آزمایی کنیم
نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: به نظر بنده مهم ترین طرح مجلس، طرح اقدام راهبردی درباره لغو تحریم ها در آذرماه بوده است که خوشبختانه اکنون همه برای اجرای این مصوبه پایبندند.
خسروی با اشاره به اینکه اگر تحریم ها لغو نشود، ما به تعهدات خود عمل نخواهیم کرد، یک موضوع ساده نیست، افزود: آمریکا و اروپا بدقول هستند و امتحان خود را پس داده اند، این بار باید هم آنها قول عملی بدهند و هم ما باید راستی آزمایی کنیم. یعنی باید فروش آسان نفت، لغو تحریم های بانکی، برگشت راحت ارز، مبادلات تجاری و … را ببینیم و بعد به تعهدات خود عمل کنیم که این موضوع ممکن است حداقل یکی دو ماه زمان ببرد و نباید به گفته وزیر امور خارجه؛ بلافاصله انجام شود.
وی ادامه داد: برخی تصور می کنند وقتی پروتکل الحاقی حذف شود، فقط یک بازرسی لغو می شود، در حالی که یک بازرسی عمومی وجود دارد که همه ما آن را پذیرفته ایم و یک بازرسی سرزده که زمان و مکان آن معلوم نیست.
وی تصریح کرد: از طرف دیگر بازرسان آژانس انرژی اتمی نیز نوعا آموزش دیده آمریکا هستند و بازدیدهایی که انجام می شود، یک بازدید صرف در شهرهای هسته ای نیست بلکه تمام اطلاعات ما بررسی می شود.
وی تاکید کرد: اگر قرار است این پروتکل الحاقی ادامه پیدا کند، شرط آن لغو تحریم ها و بهره مندی مردم است. اگر هم لغو نشود، ایران هم پروتکل الحاقی را لغو خواهد کرد تا اطلاعات کشور ما به راحتی و مجانی در اختیار دشمن قرار نگیرد.
موضع جدی مجلس در بعد نظارتی
نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی در بعد نظارتی مجلس اظهار کرد: برداشتی که از بدنه مجلس وجود دارد این است که موضع نمایندگان در بعد نظارتی جدی است. همانطور که تاکنون طرح تحقیق و تفحص از ایران خودرو، دخانیات، بانک های خصوصی، احضار مسئولان و سوالات مکرر هم در کمیسیون ها و هم در صحن علنی و … رقم خورده است. در این زمینه وزیر نفت یک کارت زرد، وزیر اقتصاد دو کارت زرد، وزیر امور خارجه دو کارت زرد از مجلس گرفته اند که این موضوع حاکی از جدی بودن مجلس در بعد نظارتی است.
خسروی با اشاره به اینکه حتما مجلس هم اشکالاتی دارد که این اشکالات باید توسط مرکز پژوهش های مجلس بیان شود، گفت: به نظر بنده برخی از اشکالات مجلس عدم وجود یک مدیریت واحد بر خروجی رسانه های نمایندگان و عدم استفاده بهینه از بزرگترین فراکسیون مجلس یعنی فراکسیون انقلاب اسلامی است با داشتن بیش از ۲۰۰ عضو است. در واقع بهتر است قبل از اینکه موضوعات مختلف به صحن علنی بیاید و با چالش و سروصدا همراه شود، در فراکسیون انقلاب اسلامی مطرح و مورد بحث قرار بگیرد تا بصورت پخته در صحن علنی مطرح شود.
مشکل اساسی تقارن مجلس با سال آخر خدمت دولت
رئیس مجمعع نمایندگان خراسان جنوبی در خصوص مشکل اساسی دیگر مجلس، گفت: اکنون مردم در اعتراض به آشفته بازار گرانی ها، می گویند چرا نمایندگان کاری نمی کنند؟ اما یکی از مشکلات اساسی مجلس یازدهم این است که با سال آخر خدمت دولت متقارن و همزمان شده است. در واقع مجلس می تواند از ظرفیت سوال و استیضاح استفاده کند، اما در عمل باید مصلحت سنجی هایی را هم رعایت کند.
لزوم بصیرت‌افزایی و اتحاد مردم برای انتخابات
خسروی اظهار کرد: در شرایط کنونی که کرونا و گرانی حال همه را گرفته و چهار انتخابات مهم در پیش رو داریم، دشمن منتظر فرصت است. منافقین در آلبانی و عربستان هم بسیج شده اند و در مسائل سیاسی و اقتصادی تولید محتوا می کنند، در این شرایط نیاز به وحدت داریم و به هیمن دلیل رسانه ها باید مردم را به بصیرت و اتحاد دعوت کنند.
وی با بیان اینکه باید در این شرایط بحث شیعه و سنی و اصلاح طلب و اصولگرا را کنار بگذاریم و منافع جمهوری اسلامی را در نظر بگیریم، گفت: خواسته اول مقام معظم رهبری از مردم، حضور حداکثری در انتخابات و انتخاب مدیران کارآمد و متدین است.
ارائه ۸ هزار پیشنهاد بودجه‌ای
نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ۷۵۰ هزار میلیارد تومان در کشور طرح‌های ناتمام وجود دارد، افزود: آزمایشگاه دامپزشکی استان با ۸۰ درصد پیشرفت یکی از این طرح ها است که به دلیل عدم توجه به مرور زمان مستهلک می‌شود.
خسروی درباره سهم خراسان جنوبی از بودجه ۱۴۰۰ نیز گفت: اوایل طرح موضوع بودجه ۱۴۰۰، پیشنهادات بودجه ای از مدیران استان جمع آوری شد که در این خصوص ۸ هزار پیشنهاد ارائه و اعمال شده است. همچنین بر اساس آنچه در رسانه‌ها مطرح شده، بودجه استان سرجمع افزایش یافته اما باید در صحن علنی مطرح شود.
انتهای پیام/۷/ ۱۱/ ۴