کارهایی که روی زمین است! مدیری که نمونه می شود!!!

بر باد رفته!

اینکه کار مردم روی زمین می ماند و مشکلاتشان حل نمی شود نشانه مدیر نمونه نیست اما نمونه می شود! اینکه فلان طرح گردشگری ... پس از سالها هنوز در پیچ و خم حل گره های کاری است اما گرهش کورتر می شود نشانه مدیر نمونه شدن نیست اما فرد نمونه می شود!

به گزارش خاورستان، ابوالفضل زاهدی‌پور در سرمقاله روزنامه زعفران در چهارم مردادماه ۱۳۹۹ نوشت: شاخص های پرکاری و توسعه یافتگی ابتدایی ترین حرکت در شروع آهنگ توسعه است که مد نظر برنامه ریزان توسعه یافتگی است. بی تردید سخت کوشی و پاسخگویی یک مدیر در برابر مطالبات توسعه خواهی و حل کردن مشکلات بر سر راه ، نیاز به درک بالا و یا پیچیدگی غیرقابل فهمی ندارد.
اینکه فلان شرکت به تعطیلی می رسد، فلان شخص تسهیلاتش تحویل نمی شود، فلان طرح گردشگری به اضمحلال می رسد، فلان و فلان و فلان ایده یا طرح یا شرکت یا کارخانه معلق بین زمین و هواست و مدیر مربوطه یا فرماندار یا … با چند کار پوپولیستی یا رسانه ای و تبلیغاتی به دنبال کسب اعتبار برای فتح سمت و منصب بالاتر باشد، نشانی از مدیر نمونه شدن نیست اما مدیر نمونه می شود!
اینکه کار مردم روی زمین می ماند و مشکلاتشان حل نمی شود نشانه مدیر نمونه نیست اما نمونه می شود!
اینکه فلان طرح گردشگری … پس از سالها هنوز در پیچ و خم حل گره های کاری است اما گرهش کورتر می شود نشانه مدیر نمونه شدن نیست اما فرد نمونه می شود!
اینکه فلان طرح کلنگ زنی می شود اما به سرانجام نمی رسد شاخصه نمونه شدن نیست اما آقای … نمونه می شود!
اینکه سرمایه گذار به ورشکستگی می رسد نشانه مدیر نمونه شدن نیست، اما آقای … نمونه می شود!
اینکه طرح های کلان توسعه ای هنوز اندر خم یک کوچه است نشانه نمونه شدن نیست اما آقای … نمونه می شود!
اینکه مطالبات مردم پاسخ داده نمی شود نشانه نمونه شدن نیست اما آقای … به عنوان فرد نمونه معرفی می شود!
اینکه تور خبرنگاری هدایت شده و از پیش تعیین شده بگذاریم و کارت هدیه به خبرنگار بدهیم تا آنچه را منعکس کند که او بخواهد نشانه نمونه شدن نیست اما آقای … فرد نمونه می شود!
اینجاست که به چند فرضیه می رسیم:
یا این خبر وگزارش کذب محض است و هیچ مساله و مشکل حل نشده ای وجود ندارد و پاسخ همه مطالبات داده شده و سرمایه گذاری زمین نخورده و شرکتی تعطیل نشده و طرح های توسعه صنعتی و گردشگری تماما حل شده و هیچ مطالبه گری وجود ندارد و همه چیز گل و بلبل است و این حرف ها پایه و اساسی ندارد! یا اینکه اساسا همه کسانی که در گیرودار حل مشکل، مساله شان لاینحل مانده، صلاحیت نداشته اند که مشکلشان حل شود!
یا اینکه فلان مدیر یا فرماندار، توانایی و درایت و تدبیر لازم را برای پاسخگویی و حل مشکلات مردم و مطالبه گران نداشته و برحسب اقبال و کارهای تبلیغاتی و لابی کردن با این و آن، توانسته خود را فردی نمونه نشان دهد!!!
اخرین فرضیه هم آن است که گویا مفاهیم خاصیت فعلی خود را از دست داده و از درک ما عاجز است و اگر فلان شخص فرد نمونه در استان معرفی می شود علتش انجام اموری است که از درک عامه جامعه خارج است و شفاف سازی هم حق مردم نیست که بدانند ریشه این برندها و صفات ایجاد شده برای یک مدیر نالایق چه بوده که او را لایق و نمونه نشان داده است!!!
بقیه اش را، تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل!
اینجاست که چنین اتفاقاتی باعث می شود که گرچه صدای بلندی از توسعه خواهی مدیران به گوش می رسد اما توسعه در عمل هنوز راه درازی در پیش دارد و این راه هر روز درازتر و دور تر از دسترس می شود چراکه با تبلیغ و هوچی گری و رفتار پوپولیستی یک فرد، این نقطه از جغرافیا به توسعه نمی رسد و زحمات برای عموم بر باد رفته است اما آن فرد مثلا نمونه راه توسعه و ارتقای شخصی اش سریع تر از همیشه کلید می خورد.
پرواضح است فاکتورهایی همچون بهبود شاخص فضای کسب و کار، کاهش نرخ بیکاری، افزایش میزان سرمایه گذاری خارجی و امنیت اقتصادی فعالان اقتصادی که همه پیشرفت ها و طرح های توسعه در سایه آن محقق می شود و از همه مهمتر رضایت‌مندی مردم و دریافت کنندگان خدمات در کنار صداقت کاری، نظم در امور ، پویایی ، خلاقیت در مسئولیت و اخلاق مداری و عدم سوء استفاده از جایگاه و … بهترین خط کش در تعیین مدیر نمونه است که قضاوت آن برای مردم نسبت به اینکه فلان فرد مدیر نمونه هست یا خیر، کار سختی نیست و البته در صورت لیاقت آن مدیر، برای مردم هم قابل پذیرش هست.
امید است مدیران ارشد استان این مرقومه را همچون تلنگری برای کور نشدن زحماتشان در راه توسعه استان بدانند و نگذارند که زحماتشان پاسوز چند فرد پوپولیست و هردم بیل که جز به ترقی و پیشرفت خود و کسب منافع شخصی خود فکر نمی کنند بشود.
فراموش نکنیم که علی رغم تلاش برخی مدیران سخت کوش همچون استاندار و مدیران ستادیش و برخی مدیران دیگر، هنوز تا توسعه استان فاصله زیادی داریم و شطرنج جانمایی مدیران لایق برای حل مشکلات استان در هر نقطه و شهر این استان، هنری است که به دست مقام ارشد استان و مدیران ستادیش صورت می گیرد تا آهنگ توسعه شتاب بیشتری به خود بگیرد.
انتهای پیام/۴