گزارش؛

«بسته پیشنهادی» واژه پرتکرار اما بی اثر در مذاکرات/ خطر تله جدید غرب برای ایران

طرح پیشنهاد تازه از سوی هر یک از طرف‌های برجام اقدامی غیرسازنده به شمار می رود چرا که هرگونه صحبت از مذاکره و یا توافق ایران با طرف های برجامی منوط به لغو کامل تحریم هاست.

به گزارش خاورستان به نقل از دانا، «ند پرایس»، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در تازه ترین اظهارات خود در بیان مواضع کشورش نسبت به برجام و بیانیه ای که بین سازمان انرژی اتمی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی امضا شده است عنوان کرده: «منتظر پیشنهادی سازنده از سوی ایران هستیم»!
کلید واژه پرتکرار «پیشنهاد سازنده» یا «بسته جدید یشنهادی» از جمله کلید واژه هایی است که به کرات از سوی مقامات اروپایی و آمریکایی در قبال ایران شنیده شده است.
جمهوری اسلامی ایران اما در جریان تصویب قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها» و پس از آن اقدام به لغو اجرای پروتکل الحاقی این پیام را برای طرف های اروپایی و آمریکایی مخابره کرد که گام نهایی را بعد از اجرای تمام تعهدات برجامی خود برداشته و حالا در آخرین فرصت های باقی مانده منتظر اقدام سازنده از سوی طرف های برجامی است.
اگرچه مصوبه مجلس با اجماع عمومی ارکان نظام و مطالبه مردم لازم الاجرا دانسته شد اما واکنش های دولت در ابتدای تصویب آن بهانه ای شد تا طرف های آمریکایی و غربی نسبت به احتمال مخالفت برخی جریان ها در ایران نسبت به این دل خوش کرده و باز هم بنای شاخ و شانه کشیدن بگذارند.
«بسته پیشنهادی» واژه پرتکرار همراه روحانی
«بسته پیشنهادی ایران» عبارتی است که در جریان مذاکرات هسته ای ایران با کشورهای اروپایی و آمریکایی بارها شنیده شده است عبارتی که شاید بتوان گفت در دوره ای که حسن روحانی مسئول تیم مذاکره کننده هسته ای در شورای عالی امنیت ملی بود به عبارت پرتکرار غرب مبدل شده بود.
با وجود آنکه جمهوری اسلامی ایران بارها از مواضع رسمی خود اعلام کرده است که هیچ گاه درب مذاکرات بسته نیست اما طرف های اروپایی و آمریکایی هرگز گام های مثبت ایران در تعیین تکلیف پرونده هسته ای را کافی ندانسته و هربار خواستار اقدامات سازنده بیشتر شدند.
در جریان تصویب برجام جمهوری اسلامی ایران با دیپلماسی لبخند تمام تعهدات خود را عملیاتی کرد و برای اثبات حسن نیت خود اجرای داوطلبان پروتکل الحاقی را پذیرفت اما حاصل آن چیزی جز خروج آمریکا از برجام و به دنبال آن بدعهدی اروپا نسبت به تعهدات برجامی خود نبود.
بسته های پیشنهادی ایران هیچ گاه برای غرب و آمریکا رضایت بخش نبوده و هرگز به نتیجه نرسیده است چرا که طمع غرب برای دست اندازی در منافع ملت ایران پایان ناپذیر است.
بعد از مصوبه مجلس درخصوص لغو تحریم ها با وجود آنکه رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی در سفر به تهران از سوی مقامات ایرانی به طور شفاف و روشن توجیه شد که مسیر اجرای قانون از سوی جمهوری اسلامی ایران برگشت ناپذیر است اما سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا صحبت از بسته پیشنهادی ایران به میان می آورد، این اظهارات اما به نظر تله ای تازه برای دیپلماسی کشور به شمار می رود.
رهبر معظم انقلاب و به تبع آن دولت، مجلس و ارکان مختلف نظام جمهوری اسلامی ایران در مواضع خود بارها تاکید کردند که تنها راه باقی مانده برای غرب لغو کامل تحریم هاست.
طرف های داخلی مراقب باشند به وحدت کلمه ضربه و آسیب نزنند
روح الله متفکرآزد، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه وحدت موضع مسئولان داخلی طرف های اروپایی و آمریکایی را به عقب نشینی وادار کرده است گفت: طرف های داخلی مراقب باشند به این وحدت کلمه هیچگونه ضربه و آسیبی وارد نکنند.
وی در این باره می گوید: به نظر می رسد طرف های اروپایی و آمریکایی این پیام را دریافت کردند که جمهوری اسلامی ایران علاقه‌مند به ادامه مسیر یک جانبه نیست زیرا به یقین ادامه این مسیر هیچ دستاوردی برای کشور و ملت ایران ندارد.
چشممان را بر روی کوچکترین اشتباه یا ذوق زدگی نمی بندیم
ابوالفضل ابوترابی، نماینده مردم نجف آباد در مجلس در این باره گفته است: عقب نشینی از صدور قطعنامه علیه ایران دلیلش صدای واحدی بود که در جریان تصویب قانون اقدام راهبردی لغو تحریم ها در کشور مصوب شد؛ مقام معظم رهبری، مجلس، دولت، نخبگان و مردم یکصدا خواستار لغو تحریم ها شدند مخابره شدن صدای واحد از ایران برای دشمن باعث شد که طرف های برجامی بدانند اگر علیه ایران قطعنامه ای صادر شود غنی سازی ۶۰ درصد انجام خواهیم داد.
عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها مجلس با اشاره به اینکه اتحاد و مقاومت در داخل کشور باعث شد عقب نشینی کنند تاکید کرد: رمز موفقیت ملت ایران همیشه وحدت و مقاومت بوده است، مجلس ثابت کرده است که در این موضوع کوتاه نخواهد آمد و دولت را زیر ذره بین دارد، بنا نداریم چشممان را بر روی کوچکترین اشتباه یا ذوق زدگی ببندیم.
به گفته کارشناسان داخلی در چنین شرایطی طرح پیشنهاد تازه از سوی هر یک از طرف های برجام اقدامی غیرسازنده به شمار می رود چرا که هرگونه صحبت از مذاکره و یا توافق ایران با طرف های برجامی منوط به لغو کامل تحریم هاست.
البته شاید برخی جریانات سیاسی و رسانه های حامی برجام در کشور به دنبال مخابره کردن پیام های خاص از سوی ایران باشند اما مجلس بارها تاکید کرده است که ذره ای از موضع خود عقب نشینی نخواهد کرد و راه تنها لغو کامل تحریم هاست.
انتهای پیام/۴