بلاتکلیفی ادامه دار در نظام مهندسی معدن خراسان جنوبی

حدود ۱۱ ماه از برگزاری انتخابات نظام مهندسی استان و به دنبال آن لغو این انتخابات می گذرد اما هم چنان این مجموعه در بلاتکلیفی به سر می برد.

به گزارش خاورستان، انتخابات نظام مهندسی معدن استان خراسان جنوبی در حالی اسفند سال گذشته برگزار شد که شهریور امسال به دنبال اعتراضات به نحوه برگزاری آن توسط وزارت لغو و با وجود برنامه ریزی برای برگزاری مجدد این انتخابات در آذر ماه اما به دلیل کارشکنی ها و ایجاد یک سری حاشیه ها هنوز زمان دقیقی برای برگزاری مجدد آن از سوی وزارت صنعت ،معدن و تجارت اعلام نشده است.

طولانی شدن این روند و مشخص نشدن تکلیف فعالان این حوزه را سردرگم کرده است طوری که یکی از اعضای نظام مهندسی استان با گلایه از وضعیت موجود گفت:نظام مهندسی معدن انتخاباتش هر سه سال یک بار برگزار می شود و خراسان جنوبی۱۴ اسفند ۹۹ انتخاباتش برگزار شد این انتخابات باید یک ماه بعد تکلیفش مشخص می شد.

به گفته مسعود فتوت اول شهریور ۱۴۰۰ وزارت اعلام کرد که انتخابات ابطال شده است و بر اساس برنامه ریزی انجام شده قرار بود ۱۱ آذر ماه دوباره انتخابات برگزار شود اما به دلیل حاشیه سازی برخی افراد وزرات اجاره برگزاری مجدد را نداد.

به گفته وی هم اکنون دی در حال اتمام است و یک سال از عمر نطام‌مهندسی استان های دیگر می گذرد ولی کماکان خراسان جنوبی بلاتکلیف است.

وی به این نکته هم اشاره کرد که سازمان مرکزی برای مجمع سالیانه ای که در اصفهان برگزار شد از خراسان جنوبی را دعوت نکردند چون اعتبار نامه اعضا مربوط به دور قبل است و نمی توانند در مجمع سال جدید شرکت کنند.

«احمد پروین» نایب رئیس خانه معدن استان هم با گلایه از وضعیت موجود گفت:نظام مهندسی معدن بازوی اجرایی اداره صنعت، معدن و تجارت است که جایگاه قانونی خوبی دارد و در برنامه چهارساله وزارت صمت از ۵۲ برنامه ای که در نظر گرفته شده بود نصف این برنامه ها به نظام مهندسی معدن محول شد.

وی ادامه داد: نظام مهندسی معدن نهادی است که با عضویت کارشناسان معدن شکل می گیرد و انتخابات هیئت مدیره هر سه سال یک بار برگزار می شود و حکم هیئت مدیره و اعتبارنامه را وزارت صمت صادر می کند و مسائل فنی را برای معادن نظام مهندسی تعریف و طرح ها را ارائه و تایید می کند ولی حالا با توجه به بلاتکلیفی انتخابات هیئت مدیره همه فعالیت های مربوط به این حوزه با مشکل قانونی روبه رو شده است.

وی به این نکته هم اشاره کرد که بر اساس آخرین آمار مرکز آمار، خراسان جنوبی از نظر تولیدات مواد معدنی جایگاه چهارم کشور را به خود اختصاص داده است و از طرف دیگر معدن محور توسعه استان به حساب می آید و نقش بسزایی در شکوفایی اقتصادی استان دارد با وجود این نباید روند برگزاری یک انتخابات برای نظام مهندسی معدن این قدر طولانی و تکلیف استان های دیگر مشخص شود اما خراسان جنوبی در بلاتکلیفی باقی بماند.

با این حال حجت ایمان طلب معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت،معدن و تجارت استان گفت: برای برگزاری مجدد انتخابات نظام مهندسی استان منتظر اعلام زمان از سوی وزارت هستیم.

 

انتهای پیام /۳