گزارش/

بلاتکلیفی ۴ ماهه در وزارت «صمت»/ دود «رهاشدگی بازار» به چشم مردم رفت

با گذشت 4 ماه از برکناری رضا رحمانی از وزارت صمت، این وزارتخانه همچنان با سرپرست اداره می‌شود.

به گزارش خاورستان، ۲۲ مرداد ماه بود که بعد از معرفی حسین مدرس خیابانی از سوی دولت به مجلس به عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت، نمایندگان مجلس به او رای اعتماد ندادند تا باز هم وزارت صمت توسط سرپرست اما این بار شخصی دیگری به جز مدرس خیابانی اداره شود.
نمایندگان پس از استماع سخنان مخالف و موافق و دفاعیات مدرس خیابانی با ۱۰۴ رای موافق، ۱۴۰ رای مخالف و ۱۰ رای ممتنع از مجموع ۲۵۴ با انتخاب حسین مدرس خیابانی به عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت مخالفت کردند.
در همین راستا بعد از تذکر قالیباف، رئیس مجلس برای تعیین تکلیف هرچه سریعتر وزارت صمت، رئیس جمهور در حکمی «جعفر سرقینی» را به عنوان سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت منصوب کرد.
طبق اصل ۱۳۵ قانون اساسی “رییس جمهور می‌تواند برای وزارتخانه‌هایی که وزیر ندارند حداکثر برای مدت سه ماه سرپرست تعیین نماید”. اما در شرایط فعلی بعد از برکناری رضا رحمانی، وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت در ۲۲ اردیبهشت ماه سال جاری، اکنون حدود ۴ماه است که این وزارت خانه با سرپرست اداره می شود.
از طرف دیگر برخلاف مهات ده روزه مجلس به دولت برای تعیین وزیر جدید صمت، بعد از انتصاب سرقینی به عنوان سرپرست این وزارت خانه، اکنون با گذشت ۲۵ روز از این مهلت، همچنان وزارت صمت با سرپرست اداره شده و دولت بنای معرفی وزیر صمت به مجلس را ندارد.
«تنظیم بازار» رها شده است
در همین راستا حاجی دلیگانی، نماینده مردم شاهین شهر در مجلس با اشاره به نقش مهم وزارت صمت در شرایط حساس فعلی می گویذ: این وزارتخانه در این شرایط وضعیت مهمی بر عهده دارد خصوصا تنظیم بازار که اصلا رها شده است. بنابراین دعواها و گروکشی های سیاسی نبایستی به معیشت مردم صدمه بزند.
این تعلل در حالی است که این روزها وزارت صنعت، معدن و تجارت به دلیل وضعیت تورمی کالاها یکی از مهمترین وزارتخانه‌ها به شمار می‌رود اما رئیس‌جمهور تا این لحظه ظاهرا هیچ تصمیمی برای انتخاب وزیر این وزارتخانه نگرفته است.
در شرایطی که امسال به نام جهش تولید نامگذاری شده است، حدود ۴ ماه است که وزارت صنعت، معدن و تجارت در بلاتکلیفی به سر می برد؛ شیوع کرونا و کمبودهای دوره ای کالا در بازار در کنار افزایش نرخ تورم باعث شده است که دود بلاتکلیفی وزارت خانه صمت در چشم مردم برود.
با توجه به اهمیتی که ساماندهی به بخش‌هایی مثل تامین اقلام اساسی و بازار خودرو دارد مشخص کردن وزیر جدید صمت می‌تواند مهمترین وظیفه دولت در این هفته باشد که عدم اهتمام دولت برای معرفی وزیر صمت به مجلس در شرایطی که کمتر از یک سال به عمر دولت باقی مانده است شائبه رها کردن امورات معیشتی مردم در سال آخر دولت را تقویت می کند.
انتهای پیام/۴
دانا