معاون امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی :

بنیاد علوی از طرح‌های دانش بنیان محصول زرشک حمایت می‌کند

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی گفت: بنیاد علوی در استان از طرح‌های دانش بنیان مرتبط با محصول زرشک در زمینه تولید، توزیع و به ویژه فراوری این محصول حمایت می‌کند.

به گزارش خاورستان،جواد اشرفی با بیان این مطلب در جلسه بررسی طرح‌های دانش بنیان در حوزه فرآوری زرشک خاطرنشان کرد: در این زمینه حلقه‌هایی با پشتیبانی مالی بنیاد علوی برای نخبگان و فعالان شرکت‌های دانش بنیان فعال در این حوزه در حال شکل‌گیری است.

وی با اشاره به شاخه‌های مختلف تعریف شده در این زمینه، بیان کرد: هسته و پردازش کننده اصلی کار در این حوزه شرکت‌ های دانش بنیان هستند و از تجربه، تحقیقات و محصولات تولیدی آنها استفاده می‌شود.

معاون اقتصادی استاندار اظهار داشت: از کمک فکری و علمی فعالان شرکت‌های دانش بنیان در حوزه محصول استراتژیک زرشک در استان استفاده می‌شود.

وی ادامه داد: این همکاری‌ها در قالب انعقاد قرارداد، تفاهم‌نامه یا خرید خدمات و به شیوه‌های مختلف بین بنیاد علوی، شرکت‌ های دانش بنیان و دستگاه‌ های متولی ادامه خواهد داشت.

اشرفی تصریح کرد: برای فرآوری محصول زرشک از جنس تحقیق و توسعه ایده‌های شرکت‌های دانش بنیان از اهمیت زیادی برخوردار است.

به گفته وی؛ از منابع داخلی بنیاد علوی، پارک علم و فناوری و… استان برای پرداخت تسهیلات به شرکت‌های دانش بنیان استفاده و از آنها حمایت می‌کنیم.

معاون اقتصادی استاندار تأکید کرد: محصول زرشک بخشی از معیشت خانوار های استان را شامل می‌شود و معتقدیم اگر مسئله معیشت‌ مردم حل شود بسیاری از مشکلات نیز رفع خواهد شد.

وی یادآور شد: از آنجایی که بیشتر خدمات از جمله تسهیلات به شرکت‌های دانش بنیان ثبت شده، ارائه می‌شود لذا فعالان این حوزه باید نسبت به ثبت شرکت یا محصول و اختراع خود اقدام کنند، و درخواست داریم پارک علم و فناوری استان نیز نسبت به پیگیری و اخذ مجوزها جدی‌تر ورود کند.

اشرفی با تأکید بر اینکه در زمینه فرآوری و ارزش افزوده محصول زرشک هنوز خیلی عقب هستیم، افزود: باید تیم تحقیقاتی در فرآیند کار فرآوری فعال و از توان این تیم استفاده شود تا از کارهای پراکنده جلوگیری شده و به نتیجه مطلوب در این حوزه برسیم.

 

انتهای پیام/۳