صنعت دامداری در لبه پرتگاه؛

بهار شیرین دلالان/ نیمی از دام‌های سبک خراسان جنوبی در معرض نابودی است

وضعیت وخیم حاکم بر صنعت دامداری افزون بر این‌که میدان را برای ورود و هماهنگی دلالان در خرید ارزان دام با شرایط مدت‌دار مهیا کرده، این صنعت را نیز در پرتگاه نابودی قرار داده است.

به گزارش خاورستان به نقل از روزنامه خراسان‌جنوبی، وضعیت وخیم حاکم بر صنعت دامداری افزون براین که میدان را برای ورود و هماهنگی دلالان در خرید ارزان دام با شرایط مدت دار مهیا کرده، این صنعت را نیز در پرتگاه نابودی قرار داده است طوری که سوز نی چوپان هم به گوش متولیان امر نمی رسد و بهار شیرینی را برای دلالان فراهم آورده است.همچنین قرار بود که با برگزاری کارگروه های تخصصی برای این موضوع چاره اندیشی شود که گویا تاکنون این موضوع محقق نشده است و دامداران همچنان در انتظار برگزاری این کارگروه ها هستند.
اما چه چیز سبب بروز چالش های پیش روی صنعت دامداری شده است؟
آن طور که برخی از دامداران اعلام می کنند، تامین نشدن حداقل های مورد نیاز دامداری(نهاده ها) از سوی متولیان امر است البته در این برهه ای که دوباره خشکسالی در خراسان جنوبی خیز برداشته است و نیز در مرغزار و صحرا چیزی برای چرای دام ها نیست ،خواسته شان خرید دام های زنده به حداقل قیمت ممکن است.
به گفته آن ها اگر این اتفاق نیفتد نه تنها آروزی شان برآورده نخواهد شد بلکه هزینه های زاید نگهداری نیز بر دوش این قشر همواره سنگینی خواهد کرد.
صنعت دامداری در لبه پرتگاه
گلایه این قشر مولد از مسئولان این است که دراین برهه حساس و در سخت ترین شرایط آن ها را رها کرده اند و همین بی توجهی در کنار گرانی بیش از حد علوفه و نهاده های دامی و نبود تناسب در خرید دام زنده صنعت دامداری را در پرتگاه نابودی قرار داده است .
به گزارش«خراسان جنوبی» عشایر که بیشترین تعداد دام را دارند بیش از دیگر دامداران در این برهه حساس و سخت در معرض خطر قرار گرفته اند، خواسته این قشر و دیگر دامداران این است که در سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها، موانع سرراه دامداران برداشته شود چرا که دام شان اگر آذوقه برای خوردن نداشته باشد به طور حتم دچار سوء تغذیه می شود و از بین می رود.
به گفته آن ها هر روز دردی بر دردهای دامداران افزوده می شود و گویا برای قشر دامدار آن چه به جایی نمی رسد، فریاد است و جالب این جاست که نه تنها از دامداری حمایت نمی شود بلکه اصل سرمایه های آن ها نیز با نازل ترین قیمت در اختیار دامداران قرار می گیرد.
فروش دام زنده تنها راه چاره
بنابراین گزارش در این روزها که گرانی علوفه ها سر به فلک کشیده است و بغض آسمان هم نمی ترکد ، دامداران از پس تامین هزینه های علوفه مصرفی برنمی آیند وتنها راه چاره را در فروش دام زنده می بینند که برای این دغدغه دامداران هم متولیان امر تاکنون چاره ای اندیشه نکرده اند تا از این وضعیت بحرانی نجات یابند.
آن طور که عضو خانه کشاورز سرایان هم گفت: تبعات شدید خشکسالی، فقر مراتع، کاهش شدید علوفه در چاه های موتور کشاورزی و کمبود آب، امان دامداران و کشاورزان را بریده و کاهش شدید درآمد برای این قشر زحمتکش فاجعه بزرگ تر از زلزله و کرونا را رقم زده است.
«ابراهیم زاده» ادامه داد: وقتی دامدار هیچ ذخیره نهاده ای از سال قبل و هزینه خرید علوفه جدید را هم ندارد و از همه مهم تر در این برهه حساس بازگشت دوباره قهر طبیعت برای خورد و خوراک زندگی اش مانده است،چطور می تواند زیر بار این همه مشکلات کمر راست کند؟
فاجعه ای بزرگ در راه
به گفته او وقتی ۸۵ درصد اشتغال و معیشت مردم شهرستانی مانند سرایان از ممر دامداری و کشاورزی است و دراین برهه هم درآمدهای آن به صفر رسیده است، باید گفت فاجعه ای بزرگ در راه است و می طلبد ستاد ویژه بحران در مرکز استان در کنار ستاد انتخاباتی که با اهمیت است، تشکیل و برای کاهش آلام این قشر زحمتکش و مظلوم تصمیم هایی گرفته شود.
پیشنهادها
پیشنهادهای او هم برای کاهش آلام دامداران ،خرید دام زنده به قیمتی مناسب از سوی شرکت پشتیبانی امور دام است چرا که اگر این اتفاق نیفتد دلالان و سودجویان برای خرید دام زنده با قیمت پایین و مدت دار و به غارت بردن هستی دامداران پا پیش خواهند گذشت همچنین تزریق فوری علوفه کنسانتره دامی با قیمت مناسب،حمایت از خانواده در قالب سبد معیشتی، سهم خواهی از ابر پروژه انتقال آب خلیج فارس برای دشت های بحرانی، خرید آب کشاورزان خرده مالک داوطلب و… ازدیگر پیشنهادهای ارائه شده است.
او به این موضوع نیز اشاره کرد وقتی دامداری همه سرمایه اش را بعد از یک سال نگهداری و پرداخت هزینه های نهاده ها به ۸۰۰ میلیون ریال و با چک مدت دار یک ساله می فروشد تا از پرداخت هزینه های دیگر نگهداری نجات یابد ،نشان می دهد که بهار امسال فقط بهار شیرین دلالان است.مدیر جهاد کشاورزی سرایان نیز با تایید مشکلات دامداران از پیگیری و انعکاس آن به مسئولان استانی و کشوری خبر داد.
بهترین راهکارموقت
«رضا صفایی» با بیان این که بهترین راهکار موقت ،تامین علوفه مدت دار برای دامداران است، افزود: پیگیر تسهیلات ارزان قیمت برای دامداران هستیم و با وجود مشکلات این قشر روزانه یارانه قابل توجهی برای تامین علوفه یارانه ای به آن ها تعلق می گیرد.
کارگروهی تشکیل نشد
آن طورکه رئیس اتحادیه دامداران استان هم به «خراسان جنوبی» گفت: تاکنون کارگروه تخصصی برای چاره اندیشی مشکلات دامداران برگزار نشده است اما همه چالش های پیش روی دامداران و راهکارهای مقابله با این بحران به متولیان امر در استان و مرکز منعکس شده است و به طور خاص از شرکت پشتیبانی امور دام خواسته ایم برای خرید دام زنده به ویژه دام های مولد که اکنون وضعیت خوبی دارند و هنوز دچار سوء تغذیه نشده اند، اقدام کند چرا که وضعیت نهاده های دامی با توجه به بازگشت دوباره به دوران خشکسالی خیلی بداست.
«غریبی» با بیان این که دامداران آذوقه ذخیره ای به دلیل وضعیت بد خشکسالی ندارند، افزود: نهاده های دولتی هم وضعیتی بدتر از سال قبل دارد به همین دلیل دام سبک بیش از دام های سنگین در معرض خطر است.
به گفته او آمارها براساس تورم نقطه ای حکایت از افزایش ۳۰۰ درصدی قیمت های نهاده های دامی دارد.
او با اشاره به این که هنوز برآورده ریالی برای خرید دام های مازاد دراستان انجام نشده است، ادامه داد: اگر شرایط نامناسب نهاده های دامی به همین روال ادامه یابد ،پیش بینی می شود به طور حتم ۵۰ درصد دام های موجود به ویژه دام های مولد استان از بین بروند اما اگر جو یارانه ای و نهاده دیگری در اختیار دامداران قرار گیرد شاید وضعیت تغییر کند.
مدیرکل امور عشایری هم گفت: بازگشت دوباره به دوران خشکسالی سبب شد تا ۱۴۰ حلقه از چاه‌های مالداری در خراسان جنوبی که عشایر در زمان کوچ از آن بهره‌مند می‌شوند، خشک شود.
همچنین ۴۰ درصد از مراتع استان در حوزه عشایر واقع شده که به دلیل کاهش میزان بارندگی ۸۰ درصد آن خسارت دیده است.
«مهدی عصمتی پور» با بیان این که بیشترین آسیب از فقر مراتع را عشایر متحمل می‌شوند، افزود: خشکسالی موجب می‌شود نرخ مرگ و میر دام افزایش یابد و دام‌هایی هم که زنده می‌مانند به دلیل تغذیه ناکافی فراورده‌های آن‌ها شامل گوشت، شیر و پشم بسیار اندک خواهد بود.
به گفته او کاهش درآمد، بیکاری، افزایش مهاجرت، ناامنی و افزایش قیمت نهاده‌های دامی از آثار غیرمستقیم خشکسالی بر عشایر استان است.
خسارت ۳۰۰ میلیارد تومانی به عشایر
او خسارت‌های وارد شده در بخش کشاورزی و دامداری عشایری بر اثر خشکسالی را زیاد دانست و گفت: براساس برآورد‌های انجام شده، تا اوایل فروردین امسال بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان به عشایر استان خسارت وارد شده است.عصمتی پور با اشاره به اقدامات انجام شده برای جبران خسارات ناشی از خشکسالی گفت: کمک به صندوق‌های اعتباری خرد زنان عشایری به مبلغ ۵/۲میلیارد تومان، اجرای طرح زنجیره تولید گوشت قرمز با ارائه ۲۶ میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت در راستای ۵۵۶ قرارداد پرواربندی، ارائه تسهیلات قرض‌الحسنه پنج ساله به مبلغ ۷/۱۰میلیارد تومان، آب رسانی سیار برای شش هزار و ۵۲۰ خانوار عشایری و توزیع ۲۷ هزار و ۲۲۷ تن علوفه و نهاده دامی از اقدامات امور عشایر استان برای کمک به عشایر است.
انتهای پیام/۴