مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی خبر داد

بهره‌برداری از ۱۷ پروژه با بیش از ۴۲ میلیارد اعتبار در هفته دولت

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان‌جنوبی گفت: همزمان با هفته دولت 17 پروژه با بیش از ۴۲ میلیارد ریال اعتبار به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، علیرضا نصرآبادی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان‌جنوبی صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه، اظهار کرد: همزمان با هفته دولت ۱۷ پروژه با بیش از ۴۲ میلیارد ریال اعتبار به بهره‌برداری می‌رسد.
وی افزود: ۲۹ روستا، ۱۲۳ هزار نفر و ۲ هزار و ۲۸۷ خانوار از مزایای این طرح‌ها بهره‌مند می‌شوند.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان‌جنوبی گفت: از این تعداد پروژه یک پروژه در بیرجند، سه پروژه در قاین، دو پروژه در نهبندان، یک پروژه در آیسک، یک پروژه در اسدیه، یک پروژه در شهرستان درمیان، چهار پروژه در شهرستان زیرکوه، دو مورد در فردوس، یک پروژه در خوسف و یک پروژه نیز در سربیشه افتتاح می‌شود.
نصرآبادی با اشاره به این‌که از مجموع پروژه‌های افتتاحی ۱۱ پروژه آبخیزداری است، تصریح کرد: بهره‌برداری از عملیات گابیون‌بندی به حجم ۵۰۰ متر مکعب باقران، عملیات گابیون بندی به حجم ۷۴۰ متر مکعب در روستای گرم و تمام ده، بند خاکی کرغند به حجم ۴۵ هزار متر مکعب، خاکریزی ۲۵ هزار متر مکعب در حوزه گزیک زیدان، خاکریزی ۱۵ هزار متر مکعب در حوزه تخویچ اسدیه از جمله این پروژه‌ها است.
وی با اشاره به این‌که در این هفته ۱۵ کیلومتر سیستم آبیاری تحت فشار در پارک جنگلی قاین اجرایی می‌شود، افزود: کشت و توسعه گیاهان مولد محصولات غیرچوبی در سطح ۳۰ هکتار و نهال‌کاری ۳۵ هکتار از گونه‌های بیابانی از دیگر پروژه‌های افتتاحی هفته دولت است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان‌جنوبی بیان کرد: در سال جاری ۷۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار از محل صندوق توسعه ملی و کارگروه ملی گرد و غبار به حوزه بیابانزدایی اختصاص یافته است.
وی بیان کرد: بخشی از این اعتبار به احداث بادشکن و اجرای پروژه‌های هلالی آبگیر و ۴۰ میلیارد تومان در راستای پروژه مالچ پاشی محور فردوس- بشرویه، ایستگاه مسجد شکر حدفاصل خراسان‌جنوبی و یزد هزینه می‌شود.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان‌جنوبی گفت: اعتبار قطعی مصوب منابع طبیعی در سال ۹۸ به میزان ۱۰۴ میلیارد تومان است.
وی با اشاره به این‌که از محل صندوق توسعه ملی قول تامین ۶۰ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای عملیات آبخیزداری داده شده است، افزود: پروژه‌های فاز اول آبخیزداری با ۳۱ میلیارد تومان اعتبار تا دهه فجر امسال به بهره‌برداری می‌رسد.
وی با اشاره به این‌که مشارکت بهره‌برداران در تخصیص اعتبارات نقش بسزایی دارد، افزود: در فاز اول سازه‌های آبخیزداری شامل ۲۷ حوزه و ۹۰ سازه، احداث خواهد شد و همچنین فاز دوم با ۳۰ میلیارد تومان اعتبار از دهه فجر آغاز و در شهریور ماه سال ۹۹ به پایان خواهد رسید..
نصر آبادی با اشاره به این‌که در ۲ هزار و ۸۰۰ هکتار از مراتع استان با ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار عملیات انجام شده است، بیان کرد: احداث آبشخور، احداث چاله فلسی با بذرکاری، احداث هلالی آبگیر با بذرپاشی، مراقبت و آبیاری، بوته کاری و ذخیره نزولات همراه با بذرپاشی از جمله پروژه‌های پیش بینی شده در حوزه مرتع است.
وی با اشاره به این‌که توسعه جنگل با بذر، نهال و مراقبت و نگهداری را از جمله پروژه‌های حوزه جنگل است، افزود: گشت، مراقبت و اجرای عملیات کاداستر در ۲۵۷ هزار و ۲۸۱ هکتار از دیگر پروژه های اجرایی از محل صندوق توسعه ملی است.
نصرآبادی به سفرهای شهرستانی استاندار خراسان‌جنوبی اشاره و تصریح کرد: این سفرها ۴۶۶ مصوبه به دنبال داشت که ۲۵ مصوبه مربوط به منابع طبیعی و آبخیزداری بوده است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی گفت: از مجموع کل مصوبه‌های منابع طبیعی ۱۲ مورد درخواست‌های مردم در مورد طرح‌های آبخیزداری، ۹ مصوبه در مورد بررسی اختلافات و تعیین اراضی و ۴ مصوبه در حوزه فنی بوده که در حال بررسی و اجرا است.
انتهای پیام/ ۱۳۲