معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی خبر داد

بهره‌برداری و آغاز عملیات بیش از یک‌هزار پروژه در هفته دولت/ عملیات اجرایی ۸۵ درصد مصوبات شهرستان‌ها شروع شده است/ آغاز عملیات اجرایی راه‌آهن تا دو ماه آینده

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی گفت: یک‌هزار و 19 پروژه در هفته دولت در خراسان جنوبی به بهره‌برداری می‌رسد یا عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، سید کمال‌الدین میرجعفریان معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی بعدازظهر امروز در نشست خبری پیرامون پروژه‌های هفته دولت در خراسان جنوبی با تبریک اعیاد قربان و غدیر و گرامیداشت یاد شهیدان رجایی و باهنر و شهدای انقلاب اسلامی گفت: استان خراسان جنوبی امروز به کارگاه عمرانی و اقتصادی تبدیل شده است.
وی افزود: نیاز است سختی‌ها را تحمل کنیم تا شاهد شکوفایی استان باشیم.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی گفت: خراسان جنوبی ظرفیت‌های فراوانی دارد که نیاز است با همراهی مردم این ظرفیت‌ها به بالفعل تبدیل شود.
میرجعفریان افزود: در بحث‌های اقتصادی، برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت با همت دستگاه‌های اجرایی در حال اجرا داریم.
وی اظهار کرد: کار بزرگ عمرانی در استان، ساخت ۱۰ هزار واحد مسکن محرومان است که کاری انقلابی است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی گفت: ۸۸ هزار مسکن در روستاهای استان داریم که از این تعداد ۳۶ واحد مقاوم‌سازی شده است و حدود ۱۲ هزار واحد مقاوم بوده است.
میرجعفریان افزود: برنامه‌های توسعه روستایی را در قالب طرح هادی و استفاده از ظرفیت دهیاری انجام دادیم که ۱۹۰ پروژه در روستاها جهت بهبود زندگی مردم در محل زندگی انجام شده است و در هفته دولت به بهره‌برداری می‌رسد.
وی اظهار کرد: یکی از برنامه‌های اساسی استاندار این است که روستاها را محیط مناسب برای زندگی روستائیان ایجاد کنیم.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی گفت: ارزش‌گذاری فرش برای اولین‌بار در داخل استان خراسان جنوبی شکل گرفت.
میرجعفریان افرود: شاهد مهاجرت معکوس به روستاها هستیم.
وی با اشاره به دوم تا هشتم شهریورماه با عنوان هفته دولت اظهار کرد: در هفته دولت حدود یک‌هزار و ۱۹ پروژه افتتاح، بهره‌برداری و آغاز عملیات خواهیم بود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی گفت: ۹۸۰ پروژه به بهره‌برداری می‌رسد و ۳۹ پروژه آغاز عملیات خواهد بود.
میرجعفریان افزود: بالغ بر ۸ هزار و ۵۶۵ میلیارد ریال هزینه برای این پروژه‌ها انجام و پیش بینی شده است که ۴ هزار و ۹۸۵ میلیارد ریال برای پروژه‌های بهره‌برداری و ۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال برای پروژه‌های آغاز عملیات است.
وی اظهار کرد: ۲۸۰ پروژه با ۲۸ درصد در مناطق شهری و ۷۳۵ پروژه با ۷۲ درصد در مناطق روستایی است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی با بیان این‌که تعداد زیادی از روستاها از نعمت گاز برخوردار خواهد شد گفت: تا پایان سال‌جاری حدود ۸۲ درصد از روستاهای خراسان جنوبی گازرسانی خواهد شد.
میرجعفریان با بیان این‌که اکنون ۶۲ درصد روستاهای استان دارای گاز است افزود: در هفته دولت ۷۳ روستا با رقمی بالغ بر ۴۰ میلیارد تومان و ۸۲ واحد صنعتی با رقمی بالغ بر ۱۱ میلیارد تومان گازرسانی می‌شود که جمعیتی بیش از ۱۰ هزار نفر را تحت پوشش قرار می‌دهد.
وی اظهار کرد: ۳ پروژه دیگر گازرسانی برای ۲۲ روستا و جمعیت تحت‌پوشش ۹ هزار نفر کلنگ‌زنی خواهیم داشت.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی گفت: گازرسانی به حدود ۳۶۰ روستا و ۳۶۰ واحد صنعتی که برای استان هدف‌گذاری شده تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد.
میرجعفریان افزود: امیدواریم تا دو سال آینده روستاهای بالای ۲۰ خانوار نداشته باشیم که فاقد شبکه گازرسانی باشند.
وی در خصوص آبرسانی به روستاهای خراسان جنوبی اظهار کرد: در سطح استان حدود ۳۷ مجتمع آبرسانی داریم که ۴۵۰ تا ۵۰۰ روستا را تحت‌پوشش قرار می‌دهد و با بیش از ۶۵ درصد پیشرفت فیزیکی در حال اجرا است که تا سه سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد و مردم حدود ۵۰۰ روستا که به صورت سیار آبرسانی می‌شود، اب پایدار خواهند داشت.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی گفت: برنامه کامل برای تأمین اعتبار و زمان‌بندی تعریف شده است که شامل حفر و تجهیز چاه و مخازن و شبکه انتقال در آن دیده شده است.
وی افزود: پروژه‌های آب روستایی جمعیت ۷۳ هزار نفر را تحت پوشش قرار می‌دهد که رقم ۲۵ میلیارد تومان هزینه شده و ۴ پروژه برای برخورداری ۳ هزار نفر جمعیت با رقم ۹۰ میلیارد ریال در حال انجام است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی گفت: بنیاد مسکن ۶۷ پروژه برای تحت پوشش قراردادن ۳۷ هزار نفر جمعیت بهره‌برداری خواهد کرد.
میرجعفریان با بیان این‌که پروژه‌های زیرساختی در جهادکشاورزی داریم افزود: در خصوص پوشش تلفنی و سیما اقدامات خوبی در استان انجام شده است.
وی اظهار کرد: اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات اقداماتی شروع کرده که تا پایان سال‌جاری تمام روستاها تلفن ثابت خواهد داشت.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی گفت: بیش از ۱۳۰۰ کیلومتر در استان انواع راه در دست ساخت داریم که در هفته دولت برخی را افتتاح خواهیم کرد.
میرجعفریان افزود: از شنبه آینده سفرها با حضور استاندار و معاونان در شهرستان‌ها انجام خواهد شد.
وی اظهار کرد: در سفرهای انجام شده در سطح استان تاکنون بیش از ۴۱۱ مصوبه به تناسب نیازهای منطقه مصوب شده که عملیات اجرایی ۸۵ درصد مصوبات شروع شده است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی گفت: هفته‌ای نیست یک یا دو مقام کشوری در استان حضور نداشته باشند و این سفرها پرخیروبرکت است.
میرجعفریان افزود: در سفر رئیس ستاد اجرایی فرمان امام(ره) به استان بالغ بر ۵۰۰ میلیار تومان عاید استان خراسان جنوبی شد.
وی اظهار کرد: وزیر نیرو در سفر به استان از نزدیک وضعیت را مشاهده کردند و برنامه‌ریزی انجام شد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی گفت: بیش از ۱۲۰ میلیارد تومان در سفر معاونان وزیر جهادکشاورزی برای آبیاری تحت‌فشار مصوب شد.
میرجعفریان افزود: اقدام بزرگ برای استان راه‌آهن است که رقمی حدود ۴ هزار میلیارد تومان دولت تسهیلات مصوب کرد.
وی در خصوص قیمت بالای بلیط پروازها در استان اظهار کرد: دولت در قیمت بلیط نقش ندارد و براساس عرضه و تقاضا و خدمات ایرلاین‌ها در منطقه است و تلاش بر این است که پروازهای بیشتری از طریق دیگر شرکت‌ها در استان ایجاد شود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی گفت: در خصوص راه‌آهن ۳۲ کیومتر از منایع دولتی مرحله اول مناقصه تمام شد که تا دو هفته آینده انعقاد قرارداد خواهد شد.
میرجعفریان افزود: به دلیل زمان لازم برای تنظیم قرارداد و استقرار پیمانکار، تا دو ماه آینده عملیات اجرایی راه‌آهن در خراسان جنوبی آغاز خواهد شد.
وی در خصوص واحدهای سیل‌زده اظهار کرد: ۱۴۰ واحد قرارداد بسته شده است و از تسهیلات استفاده کردند و عملیات اجرایی شروع شده است و الباقی تسهیلات داریم اما متقاضی نیست.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی گفت: در بحث پرداخت غرامت سیل حدود ۴۷٫۵ میلیارد تومان بلاعوض و ۸۷٫۵ میلیارد تومان تسهیلات کم‌بهره منابع را دریافت کردیم.
میرجعفریان در خصوص جاده بیرجند قاین با بیان این‌که در سفر نوبخت و سفر وزیر راه و شهرسازی به خراسان جنوبی این موضوع بررسی شد افزود: یکی از پروژه‌های اولویت‌دار استان، ایجاد باند دوم است که حدود ۶۰ کیومتر از مسیر به روسازی رسیده است.
وی اظهار کرد: مقداری از مشکلات مالی بود که وزیر راه و شهرسازی در قالب تأمین مالی ماده ۵۶ پذیرفته و مکاتبات با بانک‌ها انجام شده که بانک مسکن حدود ۵۰ میلیارد تومان پذیرفته که مشکلات با بانک مرکزی است که درحال رفع است و محقق می‌شود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی گفت: تمام این رقم پرداخت مطالبات پیمانکاران نیست.
انتهای پیام/۴