مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی خبر داد

بهره‌برداری ۳۴ پروژه منابع طبیعی و آبخیزداری در خراسان جنوبی

نصرآبادی گفت: ۳۴ پروژه منابع طبیعی و آبخیزداری در خراسان جنوبی همزمان با دهه فجر به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش خاورستان، علیرضا نصرآبادی صبح پنج شنبه در نشست خبری با اشاره به پروژه های قابل افتتاح امسال اظهار کرد: در سال جاری و در آستانه ۴۲ امین سالگرد انقلاب، ۳۴ پروژه آبخیزداری افتتاح می شود.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی افتتاح ۱۲ پروژه مدیریت مناطق بیابانزایی، ۱۲ پروژه آبخیزداری، پنج پروژه مرتعداری، چهار ترسیب کربن، یک پروژه حفاظت و حمایت خبر داد و گفت: این پروژه ها با اعتبار بیش از ۴۱ میلیارد تومان به بهره برداری می رسد که از محل آن ۵۰ هزار نفر، ۱۳ هزار خانوار در سطح ۱۴۶ روستا بهره مند می شوند.
نصرآبادی با بیان اینکه با اجرای این پروژه ها ۵ هزار شغل ایجاد شده است، عنوان کرد: پروژه فاز یک طرح مقابله با بیابانزایی مسجد شکر طبس در سطح ۷۵۰ هکتار با بیش از ۲۳ میلیارد تومان اعتبار به بهره برداری می رسد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی با بیان اینکه این پروژه در کریدور اصلی جنوب به شمال به سمت استان خراسان رضوی است، افزود: همه ساله در ایستگاه راه آهن مسجد شکر و محل عبور خودروهای سواری و سنگین مشکل اساسی داشتیم که با اجرای این طرح ماسه بادی منطقه به ثبات رسیده و امسال حرکت ماسه بادی به سمت جاده نداشته ایم.
وی عملیات آبخیزداری در شهرک هاشمی قاین را دومین پروژه شاخص آبخیزداری عنوان و تصریح کرد: این پروژه با اعتبار سه میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان؛ دو شهرستان را تحت پوشش قرار می دهد.
نصرآبادی با اشاره به اینکه نهال کاری در عرصه مدیریت مناطق بیابانی در سطح ۶۰۰ هکتار انجام شده است، ادامه داد: در عشق آباد طبس سومین پروژه شاخص در دهه فجر با اعتبار ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان به بهره برداری می رسد.
وی با اشاره به اعتبارات امسال استانی گفت: امسال بیش از هشت میلیارد تومان اعتبار استانی مصوب شده است که چهار میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار آبخیزاداری و چهار میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار اعتبار بیابانزایی است.
وی با بیان اینکه ۲۹ میلیارد تومان در حوزه آبخیزداری اعتبار داریم، اضافه کرد: بیش از ۴۲ میلیارد تومان در حوزه جنگل و مراتع اعتبار است که سرجمع اعتبارات منابع طبیعی استان از محل اعتبارات ملی و استانی بیش از ۷۹ میلیارد تومان است.
اختصاص ۸۴ میلیارد تومان برای مقابله با گرد و غبار
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی با بیان اینکه اعتبارات ملی منابع طبیعی ۱۰ برابر اعتبارات استانی است، گفت: استان لازم است توجه بیشتری به حوزه منابع طبیعی داشته باشد تا تراز اختلاف اعتباری کاهش یابد.
نصرآبادی تصریح کرد: ۷۹ میلیارد تومان اعتبار استانی و ملی مصوب شده که حسب تخصیص این مبلغ همانند سال های گذشته جوابگوی نیازهای به حق مردم خواهیم بود.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی تصریح کرد: آمار تعارضات مردم کاهش یافته چراکه ۹۵ نشست مستقیم با مردم داشته ایم و راهکارهای قانونی و منطقی برای مشکلات منابع طبیعی مردم ارائه شده است.
نصرآبادی با بیان اینکه در همه شهرستان ها پروژه ترسیب کربن داریم، افزود: پروژه ترسیب کربن اولین بار در آهنگران زیرکوه و بعد در سربیشه و در دهه ۹۰ در احیای اراضی شور در سرایان اجرا شد، و آخرین پروژه در سال ۹۶ در نهبندان بود در طراز ملی و بین المللی است.
وی بیان کرد: چهار پروژه ترسیب کربن امسال در دهه فجر افتتاح می شود.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی در پایان با بیان اینکه در سال گذشته ۴۰ میلیارد تومان اعتبار گرد و غبار داشته ایم، گفت: اعتبارات این حوزه امسال به ۸۴ میلیارد تومان رسیده است.
انتهای پیام/۴
مهر