معاون توسعه عمران و زیربنایی اداره کل امور عشایری خراسان‌جنوبی مطرح کرد

بهره‌مندی ۶۱ خانوار عشایری از طرح‌های افتتاحی دهه فجر/ ۳۳ میلیارد تومان تسهیلات به عشایر خراسان جنوبی پرداخت شد

توسلی به افتتاح چندین پروژه آبرسانی به محله‌های عشایری خراسان جنوبی اشاره کرد و گفت: در مجموع از اجرای این طرح‌ها 61 خانوار بهره‌مند می‌شوند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمدعلی توسلی معاون توسعه عمران و زیربنایی اداره کل امور عشایری خراسان‌جنوبی بعد از ظهر امروز در نشست خبری پروژه‌های دهه فجر این اداره کل اظهار کرد: طی دهه فجر پروژه آبرسانی به محله عشایری خواجه منجیکو چاه زرد شهرستان نهبندان با ۱۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان افتتاح می‌شود.
وی افزود: عملیات اجرایی این پروژه در سه فاز برنامه‌ریزی شده که فاز اول هفته دولت امسال با حضور رئیس جمهور و به صورت ویدئو کنفرانس افتتاح شده و فاز دوم در دهه فجر به بهره برداری می‌رسد.
معاون توسعه عمران و زیربنایی اداره کل امور عشایری خراسان‌جنوبی بیان کرد: با اجرای این طرح، آبرسانی به ۱۴ محله عشایری با ۸۰ خانوار و یک‌هزار ۴۰۵ نفر جمعیت در افق پروژه انجام خواهد شد.
توسلی با بیان این‌که طرح آبرسانی برای ۱۴ هزار و ۵۰۰ رأس دام سبک نیز انجام می‌شود، عنوان کرد: عملیات اجرایی این پروژه شامل ۸۱ کیلومتر لوله گذاری، علاج بخشی و تجهیز چاه، احداث بیش از ۱۴ منبع بتنی برای ذخیره آب، احداث ساختمان کلر زنی، تهیه و نصب آب شیرین کن و اجرای ۵ باب ایستگاه پمپاژ است.
وی اظهار کرد: در فاز دوم این پروژه اجرای عملیات لوله گذاری، احداث جاده دسترسی به مخازن به طول ۵۰۰ متر، احداث ۶ باب مخزن، اجرای بیش از یک هزار متر برید انجام شده است.
معاون توسعه عمران و زیربنایی اداره کل امور عشایری خراسان‌جنوبی در مورد فاز سوم این پروژه، تاکید کرد: فاز سوم در صورت تامین اعتبار از طریق فاینانس به بهره‌برداری خواهد رسید و در افق پروژه ۲۸۰ خانوار از این پروژه‌ها بهره‌مند می‌شوند.
توسلی خاطرنشان کرد: پروژه آبرسانی دیگری که از پروژه های مهم افتتاحی امور عشایری استان در دهه فجر است، پروژه انتقال آب به محله عشایری تیغناب در شهرستان سربیشه است.
وی به تفاهم نامه توسعه بخش درح با همکاری کمیته امداد اشاره کرد و گفت: در بحث آبرسانی به محله عشایری تیغناب، امور عشایری استان با کمیته امداد تفاهم نامه‌ای داشت و در این تفاهم نامه برای فاز اول پروژه احداث ۵ منبع در نظر گرفته شده بود.
معاون توسعه عمران و زیربنایی اداره کل امور عشایری خراسان‌جنوبی گفت: در این طرح بیش از ۱۰ منبع در ده منطقه عشایری سربیشه اجرا می‌شود و اعتبار در نظر گرفته شده برای ساخت این تعداد منبع یک میلیارد و ۲۷۰ میلیون تومان بوده که در این راستا سهم کمیته امداد ۸۵۰ میلیون تومان بوده و مابقی اعتبار توسط امور عشایری هزینه شده است.
توسلی اظهار کرد: در مجموع از اجرای این طرح‌ها ۶۱ خانوار بهره‌مند می‌شوند.
وی خاطرنشان کرد: از ۱۰ منبع، پنج منبع در هفته دولت افتتاح شد و پنج منبع دیگر در دهه فجر امسال اجرا می‌شود.
معاون توسعه عمران و زیربنایی اداره کل امور عشایری خراسان‌جنوبی بیان کرد: در پروژه آبرسانی به محله عشایری تیغناب سربیشه دو باب حوزچه شیرآلات، دو هزار و ۵۰۰ متر لوله گذاری، دو جایگاه برداشت آب، تهیه و نصب یک دستگاه پمپ خورشیدی انجام شده است.
توسلی عنوان کرد: هدف از اجرای این پروژه‌ها تأمین آب شرب انسان و دام در مناطق عشایری، ایجاد اشتغال پایدار، افزایش تولید محصولات دامی و ماندگاری عشایر در مرزها است.
جذب ۱۱ نیرو برای امور عشایری خراسان‌جنوبی/ ۵۱ پست بلاتصدی
موسی ابراهیمی معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی اداره کل امور عشایری خراسان‌جنوبی نیز در این نشست، اظهار کرد: با توجه به شیوع بیماری کرونا خوشبختانه شیوع این بیماری بین جامعه عشایری استان بسیار کم بوده است.
وی به کمک نهادهای متولی برای تهیه اقلام ضروری و بسته های معیشتی برای عشایر استان اشاره کرد و افزود: علاوه بر کمک نهادهای حمایتی و متولی بیش از ۷۰۰ بسته غذایی هر کدام به ارزش ۴۰۰ هزار تومان توسط خیران بین جامعه عشایری استان توزیع شده است.
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی اداره کل امور عشایری خراسان‌جنوبی از جذب ۱۱ نیرو برای امور عشایری استان خبر داد و گفت: در آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی سال گذشته ۱۲ نفر نیرو سهیه امور عشایری استان بود که ۱۱ نفر از این تعداد نیرو جذب شده و از ۱۵ بهمن کار خود را به صورت رسمی در ۸ شهرستان آغاز خواهند کرد.
ابراهیمی عنوان کرد: در حال حاضر با این تعداد نیروی جذب شده، ۴۹ درصد پست های سازمانی امور عشایری استان دارای تصدی است و همچنان کمبود نیرو در امور عشایری استان وجود دارد.
پرداخت ۳۳ میلیارد تومان تسهیلات
وی از پرداخت ۳۳ میلیارد تومان تسهیلات در سال جاری به جامعه عشایر استان خبر داد و گفت: ۱۸ میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت یک ساله به ۴۰۵ خانوار عشایر استان جهت خودکفایی در بحث زنجیره تامین گوشت قرمز پرداخت شده است.
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی اداره کل امور عشایری خراسان‌جنوبی عنوان کرد: سرانه پرداختی به ازای هر نفر از عشایر ۲۰۰ میلیون تومان است که تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان با ضمانت زنجیره ای عشایر پرداخت و بیش از ۱۰۰ میلیون تومان نیاز به ضوابط بانکی دارد.
ابراهیمی بیان کرد: در بحث خودکفایی گوشت قرمز نیز ۱۵ میلیارد تومان تسهیلات دیگر به استان پرداخت خواهد شد.
وی به پرداخت ۵ میلیارد تومان تسهیلات کم بهره جهت تامین نهاده، کشت و تولید گیاهان دارویی به ۱۱۷ خانواده عشایر استان اشاره کرد و افزود: ۵ میلیارد تومان تسهیلات دیگر نیز در این راستا به استان داده می‌شود.
انتهای پیام/۱۲۷