بودجه شهر بیرجند قربانی تصمیم سیاسی و جنگ قدرت در شورا شد/ ایجاد چالش در پرداخت حقوق کارگران و اختلال در پیشرفت شهر

شهردار بیرجند گفت: با رد متمم بودجه پیشنهادی شهرداری؛ متاسفانه بودجه شهر بیرجند قربانی تصمیم سیاسی و جنگ قدرت گروه تمامیت خواه در شورای شهر شد.

دکتر مهدی بهترین شهردار بیرجند، در خصوص عدم رأی شورا به متمم بودجه پیشنهادی شهرداری، در گفتگو با خبرنگار خاورستان، اظهارکرد: در انتهای سال گذشته، بودجه سال ۱۴۰۱ شهرداری بیرجند را به مبلغ ۵۵۰ میلیارد تومان تقدیم شورای شهر کردیم که بر اساس یکسری دیدگاه ها، شورا با کاهش۱۵۰ میلیارد تومان از هزینه بودجه پیشنهادی، مبلغ آن را به ۴۰۰ میلیارد تومان کاهش داد.

وی گفت: شهرداری در طی ۹ ماه امسال ، این بودجه را بر اساس مسائل و انضباط اداری و مالی و با تکیه بر درآمدهای پایدار شهری از طریق جذب سرمایه گذار، محقق کرد و علاوه بر آن به میزان قابل توجهی هم بودجه را افزایش دادیم. بطوری که در سه هفته گذشته، متمم بودجه را با افزایش ۵۰ درصدی نسبت به بودجه اولیه، به مبلغ ۶۰۰ میلیارد تومان به شورا تقدیم کردیم.

شهردار بیرجند بیان کرد: کمیسیون تخصصی بودجه شورای شهر، در چند جلسه و با حضور تعدادی از اعضای شورا، کارشناسان مدعو و کارشناسان شهرداری متمم بودجه را مورد بررسی قرار داد و در نهایت هم این متمم را به مبلغ ۵۷۰ میلیارد تومان مصوب کرد.

وی ادامه داد: روز گذشته این موافقت کمیسیون بودجه شورای شهر، در صحن علنی شورا مورد بررسی قرار گرفت و متاسفانه بر اساس یک سری استدلالات غیر علمی و غیر منطقی، متمم بودجه مورد موافقت قرار نگرفت.

او افزود: اعضای مخالف هم هیئت رئیسه فعلی شورای شهر یعنی آقایان حسنی صفت، سروری، فروزانفر، عبدالرزاق نژاد و خانم ناصری بودند که علتشان هم این بود که احتمال محقق این میزان افزایش درآمد غیرممکن است، در حالی که ما با ردیف های بودجه ای مستدل و آنالیز ثابت کردیم که این موضوع قابل تحقق است.

شهردار بیرجند گفت: عدم تصویب متمم بودجه قطعا باعث خواهد شد که مسائل حقوق و مزایای مربوط به کارمندان و بخصوص کارگران شهرداری با مشکل مواجه شود، چرا که شهرداری سال گذشته؛ در بودجه پیشنهادی خود برای سال ۱۴۰۱، حقوق کارگران را بر مبنای افزایش ۲۵ درصدی بسته بود، اما دولت حقوق کارگران را ۵۷٫۳ درصد افزایش داد. طبیعتا محل جبران این تفاوت در متمم بود که متاسفانه با دلایل غیر فنی بودجه شهرداری را رد کردند.

بهترین اظهارکرد: طی ۹ ماهه امسال، بودجه ۴۰۰ میلیارد تومانی شهرداری را تقریبا به میزان ۷۰ درصد محقق کردیم که در شرایط اقتصادی فعلی یک عدد و رکورد بسیار خوبی است و امیدوار بودیم که تا پایان سال، بیشتر از میزان بودجه را نیز محقق کنیم.

وی با بیان اینکه در متمم بودجه نیز افزایش تحقق بودجه را عمدتا به سمت پروژه های شهر برده بودیم تا بودجه جاری، گفت: بودجه جاری بیشتر خرج حقوق و مزایا و اضافه کار و مستمری شهرداری است، اما بودجه عمرانی خرج طرح های عمرانی می شود.

او ادامه داد: معمولا نسبت بودجه۶۰ درصد جاری و ۴۰ درصد عمرانی است، اما در متمم بودجه، با تعیین نسبت  ۵۶ درصد جاری و ۴۴ درصد عمرانی، افزایش بودجه را بیشتر به سمت پروژه های عمرانی سوق داده بودیم.

بهترین افزود: عدم تصویب متمم بودجه، شهرداری را با چالش جدی در زمینه پرداخت حقوق و مزایای کارگران و عیدی و پاداش مواجه خواهد کرد و علاوه بر آن باعث اختلال در پیشرفت پروژه های عمرانی شهرداری خواهد شد و در واقع جلوی پیشرفت شهر هم گرفته شد.

شهردار بیرجند تصریح کرد: متاسفانه بودجه شهر بیرجند قربانی تصمیم سیاسی و جنگ قدرت گروه تمامیت خواه در شورای شهر شد.

وی همچنین از جمله پروژه های مهم عمرانی محقق شده شهرداری در طول سال جاری را؛ بازگشایی خیابان عدل، تکمیل باغ شهرداری به وسعت ۱۱ هکتار و برآورد ۱۷ میلیارد تومان، تملک زمین و خرید پارکینک در خیابان طالقانی به مساحت ۲ هزار متر و مبلغ ۱۰ میلیارد تومان، خرید ۱۰ دستگاه اتوبوس به ارزش ۱۵ میلیارد تومان که ۳ دستگاه تا آخر هفته وارد شهر می شود، خرید ۱۰ دستگاه ون به ارزش ۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان، ساخت سردرب بازار، ایجاد بازارچه صنایع دستی با ۲۴ غرفه در ضلع شمالی فرهنگسرای بیرجند در جهت حمایت از بانوان سرپرست خانوار و … عنوان کرد.

 

انتهای پیام/۷