کارشناس مسائل سیاسی:

بیانیه اروپا اعتباری ندارد/ غربی‌ها کارگردانیِ معطل کردن ایران را به انگلیس داده‌اند

کارشناس مسائل سیاسی گفت: بیانیه اروپا برای دلخوشی و سرکارگذاشتن ما است چراکه این بیانیه کلی و جزئیات در آن مطرح نشده و اعتباری ندارد.

مهدی مزگی‌نژاد، کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، در خصوص بیانیه اتحادیه اروپا بعد از نشست برجام، به سخنان مقام معظم رهبری که فرمودند “به اروپا مانند آمریکا اعتماد ندارم” اشاره کرد و گفت: این‌که مذاکره‌کنندگان، فکر کردند به نتیجه رسیدند فکر آن‌ها است اما آنچه مطرح است این است که اروپایی‌ها ما را کشوری جهان سومی می‌دانند و به هیچ شرایطی حاضر نیستند به کشور جهان سومی امتیاز دهند؛ این خیالی است که ما می‌خواهیم با مذاکره، گفتگو، بیان جملات و کلمات ازآنها امتیاز بگیریم.
وی افزود: اروپا و آمریکا هرگز به ما امتیاز نمی‌دهند مگر جایی که فکر کنند منافع آن‌ها به شدت تحت تأثیر قرار گرفته است.
کارشناس مسائل سیاسی گفت: جامعه اروپا به اقتصاد فکر می‌کنند؛ اکنون روابط اروپایی‌ها هم از لحاظ صدور کالا به ایران و هم تامین مواد اولیه و خام از کشور ما، روابط آنها با ما خوب است تا این روابط به خطر نیافتد حاضر به امتیاز دادن به ما نیستند.
مزگی نژاد خاطرنشان کرد: بیانیه اروپا برای دلخوشی و سرکارگذاشتن ما است چراکه این بیانیه کلی و جزئیات در آن مطرح نشده است.
وی ادامه داد: مقام معظم رهبری فرمودند “از اروپایی‌ها تضمین بگیرند”؛ آنها حاضربه دادن تضمین نیستند و این بیانیه نه تنها به درد ما نخواهد خورد بلکه منّتی سر ما خواهند گذاشت که تضمینی داده ایم.
کارشناس مسائل سیاسی تاکید کرد: این بیانیه اعتباری ندارد و اروپایی‌ها بیشتر به دنبال وقت‌ تلف کردن هستند تا آمریکا بتوانند تحریم های خود را به ما اعمال کنند.
مزگی‌نژاد در خصوص محوریت بودن انگلیس در بیانیه، گفت: در جامعه اروپا تنها کشوری که به آمریکا نزدیک است، انگلیس است یعنی رابطه ای که انگلیس با آمریکا دارد نزدیکتر از رابطه ای است که انگلیس با اروپا دارد.
وی ضمن اشاره به این‌که انگلستان به بازار پولی اروپا نپیوست و رفراندوم در جامعه اروپا جواب داده است؛ گفت: با این شرایط غربی ها از دادن بیانیه هدف دارند؛ مهم‌ترین کشوری که می‌توانند به آن اعتماد کنند تا ما را معطل کند انگلستان است چراکه دیدگاه انگلستان با اروپا متفاوت است.
کارشناس مسائل سیاسی گفت: در این فضا غربی‌ها می‌خواهند ما را معطل کنند تا به آرزویی که دارند برسند؛ کارگردانی و امور اجرایی را به انگلستان دادند چراکه انگلیسی‌ها قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران تجربه دارند و اقدامات زیادی علیه ملت ایران انجام داده‌اند.
مزگی‌نژاد بیان کرد: موضع‌گیری رئیس جمهور در اتریش بسیار خوب، قاطع، روشن و در راستای موازین جمهوری اسلامی بود.
وی اظهارکرد: درزمان دفاع مقدس ما را تهدید کردند که جلوی صدورنفت ما را می گیرند که گفتیم اگر قرار است نفت صادر نکنیم هیچ کشوری صادر نخواهد کرد؛ اکنون نیز گفتند نمی‌گذاریم نفت شما صادر شود که رئیس جمهور موضع خوبی گرفتند چراکه ما توان این را داریم جلوی صدور نفت سایر کشورها را بگیریم.
کارشناس مسائل سیاسی ضمن اشاره به تقدیر سردار سلیمانی از سخنان آقای روحانی در اتریش، افزود: یکی از مواردی که غربی‌ها مطرح کرده بودند به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی بود در مبانی انقلاب اسلامی رژیم صهیونیستی را رژیمی غاصب می دانیم وسخنان آقای روحانی در این زمینه شفاف و خوب بود.
مزگی‌نژاد اظهارکرد: امیدواریم رئیس جمهور موضعی که در مقابل کشورهای ۴+۱ خواهند داشت موضعی باشد که تاکنون ازرئیس جمهور انتظار داشته‌ایم و آبروی نظام اسلامی در مذاکرات حفظ شود.
وی اظهارکرد: گروه مذاکره کننده با ما در کنوانسیون‌هایی مطرح شده مانند FATF، دنبال این هستند نظرات خودشان را به ما تحمیل کنند؛ این ها سودی ندارند که دلباخته و شیفته باشیم اما متاسفانه یکی از مقرراتی که پیش روی ما برای پیوستن به جامعه جهانی است این است که این کنوانسیون ها را بپذیریم.
کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: غربی ها با این کنوانسیون‌ها دنبال رصد مسائل محرمانه کشور ما هستند تا از این طریق بر ما اعمال فشار کنند.
مزگی‌نژاد گفت: مقام معظم رهبری در دیدار با نمایندگان مجلس فرمودند “لزومی ندارد دنبال این ها برویم” اما دیدگاهی وجود دارد که برای تعامل با جامعه جهانی باید این کنوانسیون ها را بپذیریم.
وی بیان‌کرد: نمایندگان مجلس، شورای عالی امنیت ملی، شورای نگهبان و دست اندرکاران باید بررسی کنند آیا پیوستن به این کنوانسیون‌ها، سودی برای کشور ما خواهد داشت یا این‌که می‌خواهند به مسائل محرمانه کشور ما دسترسی پیدا کنند که طبیعتا برای ما ضرر دارد.
کارشناس مسائل سیاسی افزود: این‌که گفته شده این موضوع مسکوت بماند برای بررسی واکنش جامعه اروپا است این که آیا با این موضوع، برای تحریم ها تضمین می دهند یا اینکه می‌خواهند وقت ما را تلف کنند.
وی گفت: امیدواریم مسئولان کشور ما در بررسی ها به نتیجه خوبی برسند که تضمین کننده امنیت ملی کشورمان باشد و براساس موازین انقلاب اسلامی به دنیا معرفی شده و به یک موضع سودمند برای انقلاب اسلامی برسیم.
انتهای پیام/۵