مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان جنوبی:

بیش از ۳۲ هزار واحد مسکونی خراسان‌جنوبی مقاوم‌سازی شد/ ۴۸ درصد واحدهای روستایی استان کم‌استحکام است

آسمانی‌مقدم گفت: ۴۸.۸ درصد واحدهای روستایی در خراسان جنوبی از استحکام کم یا بی استحکامی برخوردار است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، علی اصغر آسمانی مقدم مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان جنوبی صبح امروز در نشست خبری به مناسبت دهه حساب ۱۰۰ امام (ره) و تاسیس سالروز بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، اظهار کرد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در روزهای نخست پیروزی انقلاب اسلامی به دستور امام خمینی (ره) تاسیس شده است.
وی افزود: از سال ۸۴ مصوبه ای گذرانده شد که هر سال ۲۰۰هزار واحد مسکونی ساخته و در اختیار مردم روستایی قرار بگیرد.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان جنوبی بیان کرد: اگر نسبت به جمعیت کشور جمعیت استان یک درصد در نظر گرفته شود سالانه دو هزار واحد سهم خراسان جنوبی است.
آسمانی مقدم عنوان کرد: از سال ۱۳۸۴ با هدف بهبود مسکن و مقاوم سازی واحدهای مسکونی در خراسان جنوبی تاکنون ۳۹ هزار و ۲۲۵ واحد مسکونی بهسازی و مقاوم سازی شده است.
وی به ۱۰ هزار واحد مسکن محرومان اشاره و اظهار کرد: از پنج هزار واحدی که برعهده بنیاد مسکن بود و ۲۵ میلیون تومان تسهیلات بلاعوض و ۴۰ میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه داشته به بهره برداری رسیده است.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان جنوبی گفت: در سال ۱۳۹۹ نیز ۶ هزار واحد دیگر طی تفاهم نامه سه جانبه با بنیاد مسکن، استانداری و سازمان برنامه و بودجه در اختیار استان قرار گرفته و این واحدها دارای ۳۰ میلیون تومان بلاعوض و ۵۰ میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه است که برای تمام ۶ واحد پرونده تشکیل شده است.
آسمانی مقدم گفت: از این ۶ هزار واحد پنج هزار و ۹۹۵ واحد به بانک معرفی شده، پنج هزار و ۸۹۰ پرونده انعقاد قرارداد، چهار هزار و ۶۰۰ واحد اجرای فنداسیون، سه هزار و ۵۳۰ اسکلت و دیوار چینی، سه هزار و ۳۰ واحد اجرای سقف و یک هزار و ۳۴ واحد به مرحله بهره برداری رسیده است.
وی خاطرنشان کرد: مجموعا در سالهای ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ حدود ۱۱ هزار واحد مسکن در خراسان جنوبی توسط بنیاد مسکن ساخته شده است.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان جنوبی اظهار کرد: برای پنج هزار واحد مسکنی که بر عهده کمیته امداد بوده واحدهایی که برای مددجویان بهزیستی ساخته شده نیز بنیاد مسکن استان در زمین، کارهای کارشناسی صدور پروانه و نظارتهای مربوطه را به صورت رایگان واگذار و انجام داده است.
آسمانی مقدم در مورد واحدهای مقاوم و غیر مقام استان، افزود: طبق سرشاری سال ۱۳۹۵ در خراسان جنوبی ۸۸ هزار و ۸۳۵ واحد مسکونی در یک هزار و ۷۵۲ روستای دارای سکنه شناسایی شده که تاکنون ۴۵ هزار و ۴۶۳ واحد مسکونی معادل ۵۱.۲ درصد در بیش از ۷۸۰ روستا مقاوم سازی شده است.
وی با بیان اینکه در استان ۱۰ هزار و ۵۰۰ واحد نیمه بادوام داریم، تصریح کرد: ۳۲ هزار و ۸۶۹ واحد معادل ۳۷ درصد واحدهای مسکونی در استان کم دوام و فاقد استحکام کافی است.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: در مجموع ۴۸.۸ درصد واحدهای استان از استحکام کم یا بی استحکامی برخوردار است.
آسمانی مقدم اظهار کرد: از مردم درخواست میشود با استفاده از تسهیلات نسبت به مقاوم سازی واحدهای مسکونی در نقاط روستایی اقدام کنند.
وی به تسهیلاتی که در بحث تعمیر و بازسازی واحدهای مسکونی پرداخت شده اشاره کرد و گفت از سال ۱۳۸۴ تاکنون چهار هزار و ۳۷۹ واحد با اعتبار ۴۶ میلیارد تومان بازسازی شده است.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان جنوبی بیان کرد: در خراسان جنوبی ۹۱۸ روستای بالای ۲۰ خانوار جمعیت داریم که برای تمام روستاها طرح هادی تهیه شده، برای ۱۴۱ روستا بازنگری طرح هادی انجام شده است.
آسمانی مقدم عنوان کرد: در سال گذشته طرح هادی نیمه تمام در ۲۶ روستای استان به اتمام رسیده و برای ۷ روستا بازنگری طرح هادی انجام شده است.
وی افزود: در بحث بهسازی بافت باارزش روستایی نیز بافت باارزش چهار روستای فورگ، خور، نایبند و چنشت با اعتبار چهار میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان انجام شده است.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان جنوبی در مورد تملک و واگذاری زمین توسط بنیاد مسکن، گفت: از ابتدای انقلاب پنج هزار و ۲۷۹ هکتار زمین تملک شده و در سال گذشته نیز ۲۹۵ هکتار زمین در استان توسط بنیاد مسکن تملک شده است.
آسمانی مقدم خاطرنشان کرد: از ابتدای استان شدن خراسان جنوبی تاکنون ۲۲ هزار و ۸۷۵ قطعه زمین به روستاییان واجد شرایط واگذار شده که سه هزار و ۲۵۹ قطعه تنها در سال گذشته واگذار شده است.
وی به صدور اسناد مالکیت برای واحدهای شهری و روستایی اشاره کرد و گفت؛ در این خصوص از ابتدای آغاز طرح هفت هزار و ۹۰۵ جلد سند شهری و ۶۴ هزار و ۴۱ جلد سند روستایی صادر شده است.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان جنوبی عنوان کرد: ۸ درصد اعتبارات عمرانی استانها برای اجرای طرح هادی تعلق دارد که این اعتبار تا ۳۰ و ۵۰ میلیون تومان نیز جای افزایش دارد.
آسمانی مقدم در مورد اجرای طرح هادی برای سال ۱۴۰۰ اظهار کرد: برای امسال پیش بینی میشود طرح هادی نیمه تمام را برای حدود ۷۰ روستا به اتمام رسانده و اجرای طرح هادی برای ۴۰ روستای جدید را آغاز کنیم.
وی بیان کرد: از ابتدای استان شدن خراسان جنوبی تاکنون بیش از ۳۵۰۰ واحد مسکن شهری توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی احداث شده است.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان جنوبی در مورد سایر اقدامات انجام شده، افزود: طرح تفکیکی برای ۱۴۸ هکتار در ۱۶ سایت انجام و پنج هزار و ۲۵۵ تن قیر رایگان برای مسکن مهر اختصاص داده شده است.
آسمانی مقدم به طرح اقدام ملی مسکن در ۳۱ شهر استان به جز بیرجند اشاره کرد و گفت: در این خصوص در استان برای ۳۱ شهر سه هزار و ۲۵۹ قطعه زمین توسط راه و شهرسازی تامین شده، ۶ هزار و ۵۷۶ نفر ثبتنام کردند، سه هزار و ۲۵ نفر تایید نهایی و دو هزار و ۸۸۹ نفر واریز وجه اولیه را انجام دادند.
وی با بیان اینکه در شهرهای طبس، فردوس و نهبندان کار اجرایی شده، گفت: ۱۰۰ میلیون تومان وام ۱۸ درصد با بازپرداخت ۱۲ ساله نیز برای مسکن ملی درنظر گرفته شده است.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان جنوبی در مورد مسکن هایی که با کمک خیران احداث میشود، بیان کرد: ۶۸۲ واحد با بیش از ۲۰ میلیارد تومان اعتبار احداث شده و ۴۰۳ واحد با بیش از ۸۹ میلیارد تومان در دست ساخت است.
آسمانی مقدم در مورد واگذاری زمین برای خانه های آسیب دیده از سیل در روستای شیرگ آقا، گفت: در این خصوص ۲۹ هکتار زمین از منابع طبیعی تحویل شده، تعدادی از متقاضیان در حال ساخت هستند و برای تعدادی در روستای باغستان در نزدیکی شیرگ آقا زمین درنظر گرفته شده است.
انتهای پیام/۱۲۷/ ۱۱/ ۴