مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان‌جنوبی:

بیش از ۱۷۰۰ متر مکعب آب حمل شده به روستاهای خراسان‌جنوبی طی سال ۹۷ کاهش یافت/ تنش آبی در ۱۰۰ روستا

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان‌جنوبی گفت: سال گذشته نسبت به سال 96 یک‌هزار و 726 مترمکعب آب کمتری به دلیل کمبود اعتبار به روستاهای استان حمل شده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، مهدی صفوی ‌نژاد مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان‌جنوبی امشب در شورای حفاظت از منابع آب خراسان جنوبی اظهار کرد: در حال حاضر ۴۱۷ روستای استان با تانکر آبرسانی سیار می‌شود که از این تعداد ۳۰۰ روستا به صورت کامل آب ندارند و بقیه نیز مشکل کمی و کیفی در آب دارند.
وی با بیان اینکه ۹۵۰ روستا در استان تحت پوشش آب و فاضلاب روستایی هستند، افزود: از این تعداد ۷۵۰ روستا بالای ۲۰ خانوار و مابقی زیر ۲۰ خانوار جمعیت دارد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان‌جنوبی بیان کرد: سال گذشته نسبت به سال ۹۶ یک هزار و ۷۲۶ مترمکعب آب کمتری به دلیل کمبود اعتبار به روستاهای استان حمل شده است.
صفوی نژاد با اشاره به اینکه سالانه ۴ میلیارد تومان اعتبار برای آبرسانی سیار به روستاهای استان نیاز است، خاطر نشان کرد: با توجه به اجرای طرح‌های آبرسانی پایدار در استان پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال جاری ۲۳ روستای استان از چرخه آبرسانی سیار حذف شود.
وی اظهار کرد: در فصل گرم سال به دلیل کاهش آبدهی چاه‌ها و عدم مدیریت مصرف صحیح شاهد تنش آبی در ۱۰۰ روستای استان هستیم.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان‌جنوبی گفت: در مجتمع آبرسانی فخرود شهرستان درمیان نیز ۱۵روستا با کمبود آب مواجه هستند که متاسفانه میزان آبدهی چاه این مجتمع کاهش داشته است.
صفوی نژاد ادامه داد: در روستای درمیان شهرستان درمیان نیز چاه تامین آب روستا براثر سیل تخریب شده و اخیرا بازسازی شده اما تعمیر چاه نیز کمکی به آبدهی چاه به حالت قبلی نداشته است.
وی با بیان اینکه مردم در برخی روستاهای استان حداقل نیم ساعت و حداکثر سه ساعت آب دارند، افزود: سرانه حجم آب برای هر روستای استان روزانه ۵۰ لیتر است که در شهرستان درمیان به دلیل کمبود آب شدید روزانه برای هر خانوار ۱۰۴ لیتر آب ارسال می‌شود.
مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی با اشاره به مشکل آبرسانی در شهرستان نهبندان نیز گفت: در شهرستان نهبندان آبرسانی پایدار به ۸ روستا از مصوبات سفر استاندار خراسان‌جنوبی به این شهرستان بوده که آبرسانی به ۵ روستا انجام شده و ۳ روستای دیگر تا هفته دولت تکمیل خواهد شد.
صفوی نژاد بیان کرد: سالانه ۳۶۰ هزار متر مکعب آب در قالب ۲۷ هزار سرویس آب برای روستائیان استان ارسال می‌شود و ماهانه ۲۵۰ میلیون تومان برای آبرسانی سیار به روستاهای استان نیاز است.
وی خاطرنشان کرد: آبرسانی سیار به روستاهای استان به وسیله ۳۸ دستگاه تانکر انجام می‌شود و متولی حمل آب به روستاهای استان اتحادیه دهیاران خراسان‌جنوبی است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی اظهار کرد:از ابتدای تیرماه امسال آبرسانی پایدار به ۳۰ روستای استان انجام شده است.
انتهای پیام/۱۲۷