مدیرکل ورزش و جوانان خراسان‌جنوبی:

بیش از ۱۹۱ میلیارد تومان تسهیلات برای ازدواج پرداخت شد

عزیزی گفت: در هشت ماهه نخست امسال مبلغ 191 میلیارد و 958 میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به زوجین جوان استان پرداخت شده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، نخستین جلسه هم‌اندیشی خیرین ازدواج سال جاری اداره‌کل ورزش و جوانان خراسان‌جنوبی در حالی برگزار شد که از ۵۰ سرآمد و خیر دعوت شده به مراسم تنها پنج نفر حضور داشتند.
حسن عزیزی مدیرکل ورزش و جوانان خراسان‌جنوبی در این نشست اظهار کرد: خوشبختانه در حوزه ورزش، وزارت ورزش و جوانان گام‌های بسیار خوبی برداشته است.
وی با بیان این‌که یکی از مشکلاتی که در استان خراسان‌جنوبی وجود دارد عدم راه‌اندازی مجمع خیرین ازدواج جوانان است، افزود: مجمعی که می‌تواند با ظرفیت خیرین به عنوان بازوی اجرایی اداره کل ورزش و جوانان در حوزه ترویج ازدواج آسان، آگاهانه، به هنگام و پایدار تلقی شود.
مدیرکل ورزش و جوانان خراسان‌جنوبی تصریح کرد: وزارت ورزش و جوانان در حوزه برگزاری دوره ‌ها و کارگاه‌های قبل از ازدواج به جز بخش مربوط به دانشجویان، متولی اصلی در کشور است که همکاری سازمان‌های مردم نهاد جوانان و مراکز مشاوره ازدواج اقدامات خوبی را انجام داده است.
عزیزی گفت: جهت تأمین منابع مالی مورد نیاز جهت اشتغال پایدار زوجین کم بضاعت و بی بضاعت به صورت وام‌های قرض الحسنه یا نرخ پایین وجود دارد که مجمع خیرین می‌تواند در این خصوص کمک کننده باشد.
وی متذکر شد: این جلسه مقدمه‌ای است تا با تجربیات و دیدگاه‌های خیرین، جهت راه‌اندازی مجمع برنامه‌ریزی و فرآیندهای قانونی آن انجام شود تا در استان خراسان‌جنوبی نیز مانند سایر استان‌ها مجمع خیرین ازدواج داشته باشیم.‌
مدیرکل ورزش و جوانان خراسان‌جنوبی عنوان کرد: طی سه ماهه نخست سال جاری تعداد وقایع ازدواج یک هزار و ۹۲۸ فقره و تعداد وقایع طلاق ۳۱۸ فقره بوده که نسبت تعداد وقایع طلاق به ازدواج در شهرستان ۱۶٫۵ ثبت شده است.
عزیزی ادامه داد: همچنین در این مدت میانگین سن ازدواج زوجه ۲۲٫۲ ، زوج ۲۶٫۹ و میانگین سنی طلاق در زوجه ۲۹٫۸ و در زوج ۳۴٫۲ بوده است.
وی با بیان ‌این‌که مشاوره مستمر و مسئولانه به زوجین جوان از تکالیف اداره ورزش و جوانان در وزارت ورزش است، مطرح کرد: بر اساس آمار از ابتدای سال جاری تا کنون ۱۴۵ دوره و کارگاه آموزشی قبل، حین و پس از ازدواج با کیفیت خوب برگزار شده در حالی که تعداد دوره و کارگاه مورد تعهد ۹۵ دوره در سال است.
مدیرکل ورزش و جوانان خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه رصد و پایش آمارهی مربوط به اعطای وام‌های قرض الحسنه ازدواج به جوانان از وظایف دیگر وزارت ورزش و جوانان است، بیان کرد: در هشت ماهه نخست امسال مجموع متقاضیان واجد شرایط دریافت وام ۸ هزار و ۶۰۴ نفر بودند که از این تعداد ۶ هزار و ۴۰۷ نفر موفق به دریافت وام شدند و ۷۴٫۵ درصد وام را دریافت کرده‌اند.
عزیزی افزود: در مجموع طی این مدت مبلغ ۱۹۱ میلیارد و ۹۵۸ میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به زوجین جوان استان پرداخت شده است.
وی تأکید کرد: بر اساس آمار دبیرخانه پژوهش آسیب‌های اجتماعی مستقر در جهاد دانشگاهی استان از همسر آزاری به عنوان دومین آسیب اجتماعی استان یاد شده که این بیانگر این موضوع است که باید تمرکز ویژه‌ای در ارائه آموزش‌های حین ازدواج به خانواده‌ها مخصوصا به جوانان داشته باشیم.
مدیرکل ورزش و جوانان خراسان‌جنوبی با بیان این‌که طبق دستورالعمل های وزارت ورزش و جوانان به ازای هر ۱۰ هزار نفر باید یک مرکز تخصصی ازدواج راه اندازی کند، یادآور شد: در خراسان‌جنوبی فقط دو مرکز فعال است که با توجه به ۲۳۷ هزار نفر جوان ساکن استان باید این مراکز به ۲۳ مورد افزایش یابد.
مولایی کارشناس ازدواج اداره کل ورزش و جوانان در خراسان‌جنوبی نیز در این جلسه اظهار کرد: نشست مجمع خیرین ازدواج در ۱۳ استان کشور برگزار می‌شود که دو استان از جمله استان اصفهان در این خصوص سرآمد هستند.
وی افزود: متأسفانه بسیاری از آسیب‌های اجتماعی مربوط به ازدواج است که تلاش ما بر این است که در شرایطی که رغبت جوانان به ازدواج کم شده با هم اندیشی بتوانیم ابن موضوع را پر رنگتر کنیم.
تکتم سیدآبادی رئیس مجمع جوانان خراسان جنوبی و دبیر سازمان مردم نهاد جلوه آرامش نیز در این جلسه گفت: مشکلات جوانان نسبت به سایر اقشار جامعه بیشتر است.
وی افزود: مجمع خیرین ازدواج یکی از نهادهای مؤثر و کمک کننده در امر ازدواج است که مشارکت خیرین در اقداماتی چون مشاوره قبل، حین و پس از ازدواج، حمایت های مالی جوانان بسیار کار گشا است.
دبیر سازمان مردم نهاد جلوه آرامش عنوان کرد: رسالت اصلی مجمع خیرین بهره گیری از ظرفیت حداکثری خیرین، تعامل دو سویه و تعامل جدی مؤسات خیریه با مجمع استانی است.
سیدآبادی تصریح کرد: تعامل مناسب مؤسسات خیریه با مجمع، شناسایی زوجین نیازمند و توزیع هدفنمد منجر به جلوگیری از موازی کاری می‌شود.
وی بیان کرد: صندوق حمایت از جوانان نیز در دست اقدام است که بایستی از ظرفیت خیرین در جهت حمایت از جوانان استفاده شود.
دبیر سازمان مردم نهاد جلوه آرامش خاطر نشان کرد: جهت شفافیت کار باید سامانه ای راه‌اندازی شود و در این سامانه جوانان نیازمند حمایت، خیرین و مؤسسات خیریه با یکدیگر تعامل داشته باشند.
انتهای پیام/ ۱۳۵