مدیرامور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی:

بیش از ۲۷۰ میلیون تومان یارانه نهال به خراسان‌جنوبی اختصاص یافت

رضایی گفت: در سال جاری 273 میلیون و 500 هزار تومان یارانه نهال به استان خراسان جنوبی اختصاص پیدا کرده و اعتبارات بر اساس برش هر شهرستان توزیع می‌شود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، عبدالرضا رضایی گزیک مدیرامور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی صبح امروز در نشست خبری که با موضوع یارانه نهال و کشاورزی حفاظتی به صورت زنده برگزار شد، اظهار کرد: تامین نهال استاندارد و بومی هر منطقه یکی از مهمترین فاکتورها در امر باغبانی است.
وی افزود: یکی از راهکارهایی که وزارت جهاد کشاورزی در راستای توسعه باغ‌های فنی دارد و اعتبار نیز برای اینکار در نظر می‌گیرد، تامین یارانه برای تهیه نهال است.
مدیرامور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی بیان کرد: یارانه نهال به صورت ملی تامین می‌شود و با توجه به کمبود اعتبارات طی سال‌های گذشته یارانه مورد نیاز استان برای نهال تامین نشده است.
رضایی در مورد تخصیص یارانه نهال برای کشاورزان، اظهار کرد: کشاورزانی که درخواست یارانه برای تامین نهال دارند باید درخواست خود را به جهاد کشاورزی ارائه دهند. یارانه نهال با توجه به برش شهرستانی برای هر شهرستان در نظر گرفته می‌شود.
وی به تدوین سند سازگاری با کم آبی در خراسان‌جنوبی اشاره کرد و گفت: معمولا یارانه نهال به محصولات کم آب‌بر تعلق می‌گیرد.
مدیرامور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی بیان کرد: در سال گذشته ۲۵۰ میلیون تومان اعتبار برای یارانه نهال در نظر گرفته شد که با این اعتبار ۱۸۰ هزار اصله نهال تهیه شده و ۴۴۳ هکتار باغ از این نهال‌ها احداث شده است.
رضایی خاطرنشان کرد: همچنین در خراسان جنوبی ۲۱۵ هکتار مزارع گیاهان دارویی توسعه پیدا کرده است.
وی عنوان کرد: یارانه نهال معمولا برای نهال خرما، پنبه، زرشک و گل محمدی در نظر گرفته می‌شود و علاوه بر تامین نهال برای احداث باغ‌های جدید، برای درختانی که در باغ‌های قدیمی وجود دارد در بحث پیوند نیز یارانه در نظر گرفته می‌شود.
مدیرامور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی گفت: در سال جاری ۲۷۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان یارانه نهال به استان خراسان جنوبی اختصاص پیدا کرده و اعتبارات بر اساس برش هر شهرستان توزیع می‌شود.
رضایی در مورد توزیع نهال توسط جهاد کشاورزی، تصریح کرد: در گذشته توزیع نهال بر عهده جهاد کشاورزی بوده است اما در حال حاضر روند تغییر کرده و متقاضیان برای تهیه نهال باید به مراکز عرضه نهال که در سطح استان مشخص شده و تحت نظارت کمیته فنی هر شهرستان است مراجعه و نهال مورد نظر خود را در تهیه کنند.
وی افزود: انتخاب رقم نهال و گونه گیاهی برای احداث باغ با توجه به بررسی شرایط آب، هوا و خاک مهم است.
مدیرامور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی بیان کرد: در حال حاضر تهیه نهال و تامین یارانه برای آن به صورت هدفمند است؛ کشاورز و باغداری که قصد احداث باغ دارد باید باغی که قرار است احداث کند دارای توجیه اقتصادی و جنبه تجارتی باشد. کشاورز و باغدار باید نهال مورد نظر را از مراکز رسمی توزیع نهال و نهالی که دارای شناسه است را تهیه کند در این صورت است که احداث باغ محقق خواهد شد.
رضایی با بیان این‌که یارانه نهال به حساب کشاورز واریز می‌شود، افزود: برای یارانه هر نهال محدودیت در تعداد داشته و مبلغ یارانه هر نهال نیز متفاوت است.
انتهای پیام/۱۲۷