مدیرکل بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر خراسان جنوبی:

بیش از ۴۵ هزار نفر در خراسان جنوبی تحت پوشش بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر هستند

اسدی، شمار خانوار روستایی و عشایری استان را بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵ تعداد ۱۰۳ هزار و ۶۳۰ نفر عنوان کرد و گفت: ۴۵ هزار و ۱۶۹ نفر از این تعداد تحت پوشش بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر در استان خراسان جنوبی هستند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، علیرضا اسدی مدیرکل بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر خراسان‌جنوبی بعد از ظهر امروز در نشست خبری، اظهار کرد: صندوق بیمه روستائیان و عشایر با ماهیت مستقل برای تحت پوشش قرار دادن روستاییان و عشایر در سال ۱۳۸۴ به زیر مجموعه‌ای وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی تشکیل شده است.
وی افزود: اخیرا علاوه بر روستاییان و عشایر، کشاورزان غیر ساکن در روستاها، افراد فاقد بیمه در شهرهای زیر ۲۵ هزار خانوار جمعیت، کارگران فصلی، رانندگان بین شهری، نیروهای دامپزشکی و منابع طبیعی و واحدهای تابعه نیز شرایط استفاده از این بیمه را دارند.
مدیرکل بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر خراسان‌جنوبی عنوان کرد: تفاهم نامه‌ای در سطح کلان با سازمان میراث فرهنگی، جهاد کشاورزی، کمیته امداد، بهزیستی و بسیج سازندگی منعقد شده که اگر جامعه هدف آنها تحت حمایت سایر صندوقها نباشند از این بیمه استفاده شود.
اسدی عنوان کرد: شرایط سنی برای بیمه ۱۸ تا ۵۰ سال سن است و هیچ محدودیتی برای پوشش افراد بین این رده سنی نداریم. تمامی واجدین شرایط می‌توانند از مزایای این بیمه استفاده کنند.
وی خاطرنشان کرد: ورود به این صندوق اختیاری است.
مدیرکل بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر خراسان جنوبی گفت: در بحث مزایا نیز تمامی مزایایی که سایر بیمه ها دارد این بیمه نیز دارد و در بحث درمان نیز روستاییان و عشایر از بیمه خدمات درمانی استفاده می‌کنند.
اسدی عنوان کرد: مهمترین برنامه‌های این بیمه بازنشستگی، از کار افتادگی، مستمری بازماندگان و انتقال سابقه است.
وی در مورد حق بیمه دریافت شده از بیمه شده، افزود: حق بیمه بر اساس سطح درآمدی است که در سال توسط وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی ابلاغ میشود و متقاضی انتخاب می‌کند.
مدیرکل بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر خراسان‌جنوبی گفت: هشت سطح درآمدی داریم که بر این اساس حق بیمه تعیین می‌شود؛ کمترین حق بیمه ۳۳۰ هزار تومان و بالاترین یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است و میزان حقوق پس از بازنشستگی نیز بر اساس حق بیمه پرداخت شده به حساب بیمه شده واریز می‌شود.
اسدی به اقدامات شاخص سال جاری اشاره و عنوان کرد: اجرای طرح همسان سازی و افزایش حقوق از جمله اقدامات انجام شده است.
پرداخت سه میلیون تومان تسهیلات به مستمری بگیران
وی از پرداخت سه میلیون تومان تسهیلات به صورت قرض الحسنه به مستمری بگیران با اقساط ۳۶ ماهه اشاره کرد و افزود: در تیرماه سال جاری با همکاری استانداری خراسان جنوبی تفاهم نامه‌ای در راستای بیمه سه هزار شاغل صنایع دستی منعقد شد و این تعداد در استان بیمه شدند.
مدیرکل بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر خراسان جنوبی بیان کرد: کسب رتبه برتر عنوان شفافیت صندوق بیمه عشایر و روستائیان استان از دیگر موفقیت‌های بوده است.
اسدی به ۱۵ مهر روز روستا و عشایر سال گذشته و سفر معاون اول رئیس جمهور به خراسان‌جنوبی اشاره و افزود: تفاهم نامه‌ای در راستای بیمه یک میلیون و ۴۴۰ هزار نفر از دهک های پایین جامعه هدف منعقد شد و مقرر شده حق بیمه سال اول را دولت برای بیمه شده‌ها پرداخت کند‌ و سال‌های بعد توسط بیمه شده پرداخت شود.
وی خاطرنشان کرد: جامعه هدف مددجویان کمیته امداد و بهزیستی، کشاورزان، فعالان صنایع دستی، زنان روستایی و … که فاقد بیمه اند، است.
مدیرکل بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر خراسان جنوبی عنوان کرد: ثبت‌نام قطعی از متقاضیان اسفند ماه سال جاری انجام خواهد شد.
بیمه ۱۰۰ هزار عشایر در کشور/ بیش از ۴۵ هزار نفر در خراسان جنوبی تحت پوشش بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر هستند
اسدی به طرح بیمه ۱۰۰ هزار عشایر کشور اشاره کرد و گفت: در این راستا ابتدا ۶ هزار عشایر استان برای بیمه معرفی شدند که با پیگیری های انجام شده به دو برابر افزایش یافت و با این سهمیه پیش‌بینی می‌شود تمام سرپرستان عشایر استان از خدمات بیمه‌ای برخوردار شوند.
وی شمار خانوار روستایی و عشایری استان را بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵ تعداد ۱۰۳ هزار و ۶۳۰ نفر عنوان کرد و افزود: ۴۵ هزار و ۱۶۹ نفر از این تعداد تحت پوشش بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر در استان خراسان جنوبی هستند.
مدیرکل بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر خراسان جنوبی با بیان این‌که از ابتدای امسال طرح بازنشستگی آغاز شده، گفت: میزان جذب افراد به بیمه در سال جاری نسبت به سال گذشته سه برابر شده است.
اسدی خاطرنشان کرد: از جمعیت بیمه شده در استان یک هزار و ۸۷۷ نفر بازنشسته پیش از موعد، چهار هزار و ۴۵ نفر مستمری بگیر، ۱۳۲ نفر از کار افتاده و ۳۰۱ نفر بازنشسته هستند‌.
وی افزود: از ۴۵ هزار بیمه شده در استان حدود ۳۰ درصد بیمه خود را جابجا کرده و درصدی نیز بدون هیچ اطلاعی از پرداخت حق بیمه منصرف شدند که نمیتوان برای این افراد کاری کرد.
مدیرکل بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر خراسان جنوبی ادامه داد: با توجه به اینکه سن بیمه شده بین ۱۸ تا ۵۰ سال است چنانچه بیمه شده ای حتی یک ماه حق بیمه پرداخت کرده باشد و بنابردلایلی قطع کند اگر سنش بیش از ۵۰ سال باشد امکان ادامه پرداخت حق بیمه وجود دارد.
بیمه بیش از ۱۰ هزار زن در استان
اسدی از بیمه بیش از ۱۰ هزار زن در استان خبر داد و گفت: در بحث بیمه زنان روستایی چنانچه زنی تحت حمایت همسر باشد نیز می‌تواند از این بیمه استفاده کرده و دو حقوق دریافت کند.
وی به فعالیت ۳۷ کارگزاری در استان اشاره کرد و افزود: هر سال بر اساس سهمیه تکلیفی افراد بیمه می‌شوند و هدف پوشش حداکثری مشمولان در استان است.
انتهای پیام/۱۲۷/ ۱۱/ ۴