مدیر صندوق بیمه محصولات کشاورزی خراسان جنوبی:

بیش از ۶ هزار رأس دام سبک در سال زراعی قبل خسارت دیدند/ بیشترین خسارت مربوط به نهبندان

مدیر صندوق بیمه محصولات کشاورزی خراسان جنوبی گفت: در سال زراعی قبل بیشترین خسارت وارد شده مربوط به دام سبک به میزان 6 هزار و 997 رأس بوده که شهرستان نهبندان بیشترین میزان خسارت را متحمل شده است.

جواد غنچه مدیر صندوق بیمه محصولات کشاورزی خراسان جنوبی در گفت‌و‌گو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: قسمت اعظم بیمه محصولات کشاورزی مربوط به محصولات باغی است.
وی افزود: از ابتدای فروردین ماه یکسری حوادثی داشتیم که مربوط به گرمازدگی، بارش تگرگ، طوفان، باران‌های سیل آسا، سرما و یخ‌بندان ، سیلاب و سرمای بهاری بوده که در طول دوره رشد گیاه اتفاق افتاده و منجر به وقوع یکسری حوادث‌هایی شده است.
مدیر صندوق بیمه محصولات کشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: تا کنون فقط خسارت مربوط به دام در استان پرداخت شده است و سایر موارد از جمله محصولات باغی و زراعی هنوز میزان خسارت ها به طور کامل محاسبه و پرداخت نشده است.
غنچه با اشاره به بیمه محصولات کشاورزی، دام و طیور در سال زراعی ۹۶-۹۷ ، عنوان کرد: در زیر بخش دام تعداد دام‌های بیمه شده ۷۰۹ هزار و ۱۱۱ رأس، زیر بخش طیور ۲۳ میلیون و ۶۲۰ هزار و ۳۷۵ قطعه طیور، در بخش محصولات باغی ۱۸ هزار و ۱۸۷ هکتار و دربخش محصولات زراعی ۱۲ هزار و ۹۰۶ هکتار بیمه شده است.
وی گفت: تعداد بیمه نامه‌هایی که در زمینه دام صادر شده ۱۹ هزار و ۴۹۶ قواله، در بخش طیور یک هزار و ۴۴۲ بیمه نامه، محصولات باغی ۲۷ هزار و ۹۸۰ فقره بیمه نامه و در بخش محصولات زراعی ۴ هزار و ۳۳۵ بیمه نامه صادر شده است.
مدیر صندوق بیمه محصولات کشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: در سال زراعی ۹۵-۹۶ بیشترین خسارت وارد شده مربوط به دام سبک به میزان ۶ هزار و ۹۹۷ رأس بوده که بیشترین خسارت مربوط به شهرستان نهبندان بوده و پس از آن شهرستان سربیشه بیشترین خسارت در بخش دام سبک را متحمل شده است.
غنچه با اشاره به بیشترین خسارت در بخش محصولات باغی، اظهار کرد: بیشترین خسارت مربوط به محصول پسته به میزان یک هزار و ۹۰۶ هکتار بوده و بیشترین میزان خسارت محصول پسته مربوط به شهرستان قاین بوده است.
وی بیشترین خسارت در محصولات زراعی را مربوط به گندم آبی دانست و گفت: خسارت گندم آبی به میزان ۷۰۲ هکتار بوده و بیشترین خسارت نیز مربوط به شهرستان سربیشه است.
انتهای پیام/۱۲۷