رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور در گفت‌وگو با خاورستان:

بیش از ۷ میلیون بسته معیشتی بین نیازمندان توزیع شد/ برگزاری گام دوم رزمایش کمک مومنانه در سه مرحله

زهرایی گفت: 3.5 میلیون خانوار غیر از مددجویان کمیته امداد و بهزیستی که از کرونا آسیب دیده بودند توسط پایگاه‌های بسیج شناسایی و هفت میلیون و 150 هزار بسته معیشتی بین آسیب دیدگان از کرونا توزیع شد.

محمد زهرایی رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، پیرامون رزمایش کمک مومنانه، اظهار کرد: مقام معظم رهبری در نیمه شعبان امسال در سخنرانی خود فرمودند چه خوب است یک رزمایش سراسری از مواسات و همدلی کمک مومنانه انجام شود.
وی افزود: بسیج مستضعفان نیز در راستای این فرمایش مقام معظم رهبری جلساتی را تشکیل داد و طرح نهضت کمک مومنانه طراحی شد
رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور با اشاره به این‌که گام اول رزمایش کمک مومنانه ۵۰ روز به طول انجامید، گفت: در این مدت ۳٫۵ میلیون خانوار غیر از مددجویان کمیته امداد و بهزیستی که از کرونا آسیب دیده بودند توسط پایگاه‌های بسیج شناسایی و به هر خانوار دو بسته معیشتی داده شد که در مجموع هفت میلیون و ۱۵۰ هزار بسته بین آسیب دیدگان از کرونا توزیع شد.
وی با بیان این‌که رزمایش کمک مومنانه مردم پایه بود، افزود: در این رزمایش یک واحد نهادها، وزارت خانه‌ها، بسیج و سپاه و ۳ واحد را مردم کمک کردند که چهار میلیون و ۱۵۰ هزار بسته معیشتی توسط مردم تهیه شد.
زهرایی با بیان این‌که ۵۴ هزار پایگاه مقاومت بسیج خواهران و برادران در رزمایش کمک مومنانه مشارکت داشتند، تصریح کرد: در این رزمایش برای اولین بار نهادهای حاکمیتی و انقلابی در کنار هم نشستند و یک کار منسجم و زیبا رقم خورد.
رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور گفت: گزارش این کار که به محضر مقام معظم رهبری رسید، ایشان فرمودند “این کار جز اراده خداوند نبود و یادآور عزت و غروری بود که در هشت سال دفاع مقدس وجود داشت و یک نهضت خداپسندانه بود”.
زهرایی با اشاره به اینکه بسیج به دنبال این بود که مرحله دوم رزمایش کمک مومنانه را انجام دهد، خاطرنشان کرد: جلسه‌ای در همین راستا برگزار شد که با فرمایشات مقام معظم رهبری مقارن شد و ایشان فرمودند “باردیگر این رزمایش کمک مومنانه اتفاق بیفتد”.
وی با اشاره به این‌که گام دوم رزمایش مومنانه در سه مرحله طراحی شده است، افزود: این رزمایش در ماه‌های ذی الحجه، محرم و صفر برگزار خواهد شد که در هر ماه روی ده روز از قربان تا غدیر، دهه اول ماه محرم و دهه آخر صفر تمرکز کردیم.
رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور گفت: امسال حج تمتع برگزار نمی‌شود و بسیاری از قربانی‌ها به خاطر کرونا انجام نخواهد شد، همچنین در دهه اول محرم، هیئت‌های مذهبی مانند گذشته تجمع و عزاداری نخواهند داشت و در دهه آخر صفر نیز پیاده روی اربعین برگزار نخواهد شد و بسیاری از نذورات و خیرات مردم می‌تواند در قالب کمک مومنانه به دست نیازمندان و آسیب‌دیدگان از کرونا برسد.
زهرایی تصریح کرد: در گام دوم رزمایش کمک مومنانه علاوه بر بسته معیشتی، لوازم التحریر، جهیزیه، اجاره‌بها و تسهیلات اشتغالزا نیز در نظر گرفته شده است.
وی با اشاره به این‌که خراسان‌جنوبی در گام اول رزمایش در زمینه هم افزایی نهادها بسیار خوب عمل کرد، افزود: بضاعت استان در جمع آوری کمک با توجه به این‌که سطح درآمد مردم از متوسط کشوری پایین تر است انتظار زیادی نیست اما به نسبت جمعیت و سطح درآمد مردم، مشارکت خوب بوده است.
انتهای پیام/ ۱۳۲
نویسنده: زهرا کیانی