معاون بازرسی و حمایت از مصرف کنندگان سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی:

بیش از ۷۴ هزار بازرسی از واحدهای صنفی انجام شد/ قیمت ۱۰۰ قلم کالا رصد می‌شود

تهوری گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون ۷۴ هزار و ۷۸ مورد بازرسی از واحدهای صنفی و خدماتی استان انجام شده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، علی تهوری معاون بازرسی و حمایت از مصرف کنندگان سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی پیش از ظهر امروز در نشست خبری، اظهار کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۲ جلسه کمیسیون تنظیم بازار در خراسان جنوبی برگزار شده است.
وی با بیان اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون ۷ طرح نظارتی در استان اجرایی شده است، افزود: از فردا ۲۵ آذر طرح نظارتی شب یلدا در سطح خراسان جنوبی با توجه به افزایش قیمت برخی از کالاها آغاز می‌شود.
معاون بازرسی و حمایت از مصرف کنندگان سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی از افزایش تعداد گشت های بازرسی و نظارت در بیرجند به بیش از ۱۵ گشت در روز خبر داد و گفت: در سایر شهرهای خراسان جنوبی نیز به دنبال این هستیم که نظارت و بازرسی بر بازار را تشدید کنیم.
تهوری عنوان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون ۷۴ هزار و ۷۸ مورد بازرسی از واحدهای صنفی و خدماتی استان انجام شده است.
وی خاطرنشان کرد: همچنین از ابتدای امسال تاکنون یکهزار و ۷۲ مورد پرونده به شعب تعزیرات حکومتی معرفی شده که این تعداد پرونده بیش از ۲۷ میلیارد و ۷۴۲ میلیون ریال ارزش داشته است.
معاون بازرسی و حمایت از مصرف کنندگان سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با اشاره به طرح مدیریت مصرف بنزین، گفت: پس از اجرایی شدن این طرح با توجه به ضرورت کنترل بازار تصمیم گرفته شد بحث نظارت بر کالا و خدمات در استان اجرا شود.
تهوری با اشاره به برگزاری ۱۲ جلسه کمیسیون تنظیم بازار در خراسان جنوبی از ابتدای سال جاری تا کنون، افزود: پنج جلسه فقط پس از اجرای طرح مدیریت مصرف بنزین در کشور برگزار شده و هدف از برگزاری این جلسات کنترل بازار و نظارت بر آن در راستای افزایش آسایش و آرامش مردم است.
وی خاطرنشان کرد: پس از اجرای این طرح در استان بازرسی از هفت هزار و ۲۶۴ واحد صنفی و خدماتی انجام شد و در این راستا تاکنون ۳۳۷ پرونده به ارزش یک میلیارد و ۳۵۱ میلیون ریال در استان تشکیل شده که‌ در طول اجرای این طرح پنج هزار و ۵۶ مورد گزارش مردمی از طریق سامانه ۱۲۴ از سراسر استان دریافت کردیم که در این راستا ۲۳۶ میلیون ریال را به شکات برگشت دادیم.
معاون بازرسی و حمایت از مصرف کنندگان سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی، افزود: هماهنگی های لازم در خصوص کنترل بازار و نظارت بر آن را با همکاری اتاق بازرگانی، بسیج اصناف و تعزیرات حکومتی انجام شده است.
تهوری ادامه داد: همچنین در این راستا گشت های مشترک در دو نوبت صبح و عصر در سطح بازار استان بازرسی و نظارت بر قیمت ها داشته و در حال حاضر نیز ادامه دارد.
وی با بیان اینکه قیمت بیش از ۱۰۰ قلم کالا در استان به صورت ویژه رصد میشود، افزود: در حال حاضر ۳ پایگاه ثابت بازرسی و نظارت بر کالا و خدمات در سطح استان فعال است.
معاون بازرسی و حمایت از مصرف کنندگان سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی بیان کرد: در راستای نظارت بر کالا و خدمات ۳ اپراتور سامانه ۱۲۴ در مرکز استان جهت دریافت گزارشات مردمی در خصوص تخلفات آماده است.
تهوری عنوان کرد: از ابتدای سال جاری تا کنون بیش از ۵۳ هزار تماس با سامانه ۱۲۴ ثبت شده که در این مدت از محل رسیدگی به شکایت های حضوری مردمی ۱۱ میلیارد و ۲۵۲ میلیون ریال به شاکیان برگشت داده شده است.
وی افزود: عدم درج قیمت، عدم ارائه فاکتور خرید، گران فروشی و تقلب از جمله بیشترین تخلفات گزارش داده شده است.همچنین بیشترین تخلفات در گروه های کالایی خاروبار، صیفی جات، انواع نان، لوازم خانگی، پوشاک و لاستیک بوده است.
معاون بازرسی و حمایت از مصرف کنندگان سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی اظهار کرد: ابتدای اجرای طرح کنترل بازار روزانه بیش از ۵۰۰ مورد تماس و گزارش مردمی از طریق سامانه ۱۲۴داشتیم که روند تماس ها در حال حاضر رو به کاهش قرار دارد و اکنون به حدود ۱۶۰ تماس مردمی در روز رسیده است.
تهوری در خصوص افزایش قیمت برنج و گوجه فرنگی در استان، گفت: به دنبال کاهش قیمت این اقلام در استان هستیم.
انتهای پیام/۱۲۷