مدیر کل بیمه سلامت خراسان جنوبی:

بیمه سلامت برای آحاد مردم اجباری شد/ صدور ۴ هزار نسخه الکترونیکی

مدیر کل بیمه سلامت خراسان جنوبی گفت: آیین‌نامه اجرایی بند الف ماده ۷۰ قانون برنامه ششم توسعه در خصوص بیمه پایه اجباری بعد از مدتی ابلاغ شد و بنابر این آیین نامه داشتن بیمه سلامت برای آحاد مردم اجباری شده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، علی اربابی مدیر کل بیمه سلامت خراسان جنوبی پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه، ضمن تسلیت ایام سوگواری امام حسین علیه السلام، اظهار کرد: آیین‌نامه اجرایی بند الف ماده ۷۰ قانون برنامه ششم توسعه در خصوص بیمه پایه اجباری بعد از مدتی ابلاغ شد و بنابر این آیین‌نامه داشتن بیمه سلامت برای آحاد مردم اجباری شده است و باید برای تعیین وضعیت سلامتی خود یک بیمه داشته باشند.
وی افزود: بیمه سلامت موظف شده است پوشش بیمه ای را برای کسانی که فاقد پوشش بیمه ای هستند انجام دهد.
مدیر کل بیمه سلامت خراسان جنوبی به برگزاری آزمون وسع توسط بانک اطلاعاتی وزارت رفاه اشاره کرد و گفت: بیمه تامین اجتماعی این کار را انجام می دهد و فرد مراجعه کننده برای دریافت پوشش بیمه‌ای در چه دهکی قرار گیرد.
اربابی تصریح کرد: افرادی که در دهک یک تا ۳ قرار گیرند حق بیمه آنها توسط دولت پرداخت می شود و افرادی که در دهک ۴ هستند که درآمد آنها کمتر ۴۰ درصد حداقل درآمد یک خانوار باشد این افراد باید ۵۰ درصد حق بیمه خود را پرداخت کنند و سایر دهک ها که درآمد آنها بیشتر از ۴۰ درصد حداقل درآمد یک خانوار باشد، باید ۱۰۰ در صد حق بیمه خود را پرداخت کنند.
وی افزود: از زمانی که فرد درخواست بیمه می دهد تا زمانی که دفترچه دریافت می کند ۱۰ روز مهلت انتظار است و این ۱۰ به خاطر این است که تا قبل از بیماری به فکر دریافت دفترچه باشند.
اربابی با اشاره به این که تا اجرائی شدن این آیین نامه ۶ ماه فرصت وجود دارد، خاطرنشان کرد: از هم اکنون باید به فکر دریافت بیمه باشند تا با مشکل مواجه نشوند.
وی افزود: آیین نامه تقسیط مبالغ بیمه نیز ابلاغ خواهد شد و فرد بیمه گر خواهد توانست حق بیمه خود را به صورت قسطی پرداخت کند.
مدیر کل بیمه سلامت خراسان جنوبی با اشاره به این که بیش از ۸۵ درصد منابع بیمه را دولت پرداخت می کند، افزود: کسانی که فاقد بیمه هستند از ابتدای مهر ماه به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنند تا وضعیت آنها در آزمون وثق تعیین و نسبت به پرداخت حق بیمه خود اقدام کنند.
وی به طرح نسخ الکترونیکی اشاره کرد و افزود: زیرساخت نسخ الکترونیکی در بشرویه، سرایان و فردوس انجام شده است و در بیمارستان رازی از اول مهر ماه عمده اسناد به صورت الکترونیکی صادر خواهد شد.
اربابی تصریح کرد: تاکنون حدود ۴ هزار نسخه الکترونیکی صادر شده و بیش از هزار نسخه تا تحویل دارو پیش رفته است و پیشرفت خوبی داشته است.
وی یادآور شد: امیدواریم از ابتدای آبان ماه نیز بتوانیم دو شهرستان دیگر به طرح نسخ الکترونیکی اضافه کنیم.
مدیر کل بیمه سلامت خراسان جنوبی به پرداخت بدهی‌های این اداره اشاره کرد و گفت: در بخش دولتی دانشگاهی تا پایان اردیبهشت ماه و ۷۰ درصد بدهی به مبلغ ۲۵ میلیارد تومان پرداخت شده است.
اربابی تصریح کرد: در بخش دولتی، خصوصی و سایر مطب‌های خصوصی، آزمایشگاه‌ها و خیریه‌ها تا پایان خردادماه و به مبلغ ۴ میلیارد تومان پرداخت شده است.
وی افزود: همچنین بدهی داروخانه های بخش خصوصی تا پایان تیر ماه و به مبلغ ۴ میلیارد تومان پرداخت شده است.
مدیر کل بیمه سلامت خراسان جنوبی گفت: بدهی سطح یک روستائیان نیز تا پایان تیر ماه به صورت علی الحساب ۸۰ درصد پرداخت شده که حدود ۷ میلیارد تومان بوده است.
وی اعزود: بیماران خاص تحت هیچ عنوانی اطلاعات شخصی دفترچه ای خود را به موسسات خیریه ندهند چراکه موسسات خیریه واقعی، اطلاعات خود را از مراجع دریافت می کنند؛ افرادی که در قالب موسسات خیریه اطلاعات دفترچه ای را می گیرند به دنبال کلاهبرداری هستند و می خواهند با استفاده از این اطلاعات داروهای خاص را دریافت کنند.
انتهای پیام/ ۱۳۲